Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvező eladhatja a...

Haszonélvező eladhatja a házat vagy a benne lévő butorzatott?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Anyámmal megromlott a kapcsolatunk. Apámnak (aki már eltávozott) köszönhetően van egy elég nagy értékű ház teljes bútorzottal. Amikor meglett véve akkor úgy lett véve, hogy én a tulajdonos és anyám a haszonélvező. Elég fiatal vagyok, amióta dolgozok én fizetek minden kiadást 100%-ban mivel anyámnak normális munkája sincs. Bírtam egy darabig a stílusát,de mostmár elegem van belőle észre lehet rajta venni az időskori elbutulás és a depresszió jeleit. Többször felhoztam ezt neki,hogy elköltözök, de mindig azzal jön hogy nem tudná fizetni még a rezsit se. Eddig megsajnáltam de mostmár nem érdekel. Több lakásom is van, de azokba nem akar beköltözni és neki is van külön. Ezért úgy döntöttem én költözöm. A kérdésem annyi lenne hogy, költözés után a bútorokat(így vettük a lakást) és a házat eladhatja? És mit csinálhat mit nem?

#asfht
2018. jún. 1. 16:45
 1/8 anonim ***** válasza:
Mér adhatná el?
2018. jún. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen annyi még lemaradt hogy esetleg jogi úton megszerezheti a lakás tulajdonjogát? Első válaszoló. A jogban még nem vagyok benne annyira aztán lehet olvasgatni az interneten mindent össze vissza.
2018. jún. 1. 17:04
 3/8 anonim ***** válasza:
94%
A berendezést eladhatja, de a házat nem.
2018. jún. 1. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezö HASZNÁLHATJA az ingatlant meg a berendezési tárgyakat, TULAJDONJOGA nincs, eladni pedig CSAK a TULAJDONOSNAK van joga.


Viszont arra (is) joga van, hogy téged, mint tulajdonost is kizárjon a használtból, azaz nem kell megengednie, hogy ott lakhass, illetve megengedheti akárkinek, hogy odaköltözzön, söt akár albérletbe is kiadhatja.

Jogilag a nagyobb karbantartási munkálatokat te mint tulajdonos vagy köteles fizetni, a mindennapos kisebb javításokat, illetve a közüzemi számlákat ö.

Ha tényleg kiköltözöl, ezeket célszerü átjelenteni a nevére, elötte azonban átíratni kártyás rendszerüre, mert akkor nem tud adóságot felhalmozni ezeken keresztül.

2018. jún. 1. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"költözés után a bútorokat(így vettük a lakást) és a házat eladhatja?"


Nem, haszonélvező nem rendelkezhet a tulajdonjoggal. Nincs tulajdonjoga. Ugyanakkor te sem tudod így eladni, mert - gondolom holtig tartó a haszonélvezet - ekkora teherrel senki nem veszi meg. A bútorokat, ha nagyon ki akar cseszni veled eladhatja (pl felteszi a netre), amihez persze semmi joga, de a valóságban kivitelezhető. Egy perben pedig bizonyítanod kéne, hogy a te tulajdonod volt.


"esetleg jogi úton megszerezheti a lakás tulajdonjogát?"


Csak jogi úton szerezheti meg a tulajdonjogát...jó tudom nem ezt a választ vártad :D Akkor szerezhet tulajdonjogot, ha te adsz neki. Ajándék, adásvétel formájában például. Addig csak használhatja, de rendelkezési joga nincs(eladni, megterhelni,hitelt felvenni rá nem tud).

2018. jún. 1. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezet azt jelenti, hogy ő lakhat benne, ő döntheti el, hogy ki lakjon még ott vagy éppen kiadhatja bérbe valakinek és övé lesz a bérleti díja a háznak.

A tulajdonosa azonban te vagy és eladni csak a tulajdonos adhatja el.

A bútorok azonban nem képezik a ház részét, azok nem a te tulajdonodban vannak akkor sem ha a házzal együtt vettétek. Arról külön kellene valami papír, hogy azok is a te tulajdonodat képezik. Ha a ház apád nevén volt, akkor a fele tulajdonban az anyád kellett örökölje, hacsak nem eleve a te nevedre lett írva.

Szóval a bútorokat (szerintem)akkor adhatja el amikor akarja, azok az övéi, az ő férje vette vele közösen és nem te. Az a bútor amit te vettél az elmúlt években, az viszot a tied, akkor is ha most a ház része - arra nincsen haszonélvezeti joga, csak a házra.


Azonban egyet ajánlanék figyelembe, hogy az édesanyádról beszélsz.

Arról az emberről, aki nem csak világra hozott, de gondodat viselte akkor is amikor még nem voltál teljesen szellemi képességeid birtokában, nem tudtál vécére járni, pénzt keresni, semmit sem tudtál csinálni. Akkor ő szeretettel gondoskodott rólad, pedig magatehetetlen voltál, nyáladzottál, nem tudtál beszélni sem, kommunikálni sem és pelenkázni meg cipelni kellett.

Legyen bármennyire is kellemetlen és kényelmetlen, hogy idős korban sajnos gyakori az elbutulás, "vénasszonyosodás", ettől még ő marad az, aki korábban a gondodat viselte. Ezt kellene most neked megköszönnöd annyival, hogy elfogadod, idővel sajnos mindenki újra hasonlóvá válik, mint egy kisgyerek.

Nem kell örülnöd neki és nem is kell elviselned - csak tartsd szem előtt, hogy kiről beszélsz.

Kerss olyan kompromisszumot, amivel ő is biztonságban lesz és te is jobban fogod érezni magad. Pl. kereshetnél mellé egy lakótársat. Ha elég nagy a ház, akkor egy másik egyedülálló idős nőnek, aki albérletet keres és el tudja magát is látni, annak nyugodtan ki lehet adni az egyik szobát úgy, hogy csak a rezsinek kell fizetnie a felét a lakhelyért cserébe. Olyat keressetek, aki édesanyádnak is rokonszenves (és viszont). Akkor ők ellesznek kettesben - akár 2 embert is kereshetsz, pl. egy idős párt vagy 2 nőt, akkor hármasban még könnyebben fizetik a ház rezsijét.

Te meg elköltözhetsz nyugodtan, mert sem eladogatni nem fogja a bútorokat, sem azzal nem lesz gond, hogy kifizesse a ház költségeit és még magányos sem lesz.

2018. jún. 1. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Kedves Takács Zs5! Apámmal nem voltak házasok. Örökségből vettem ezt a házat(nem apám tulajdona), csak mivel fiatal voltam engedtem hogy haszonélvezeti jogot rakjon rá, aminek most kezdem érezni az ízét hogy bármit megtehet a saját lakásomban, hisz biztonságba van. Igen tudom hogy ő hozott a világra, ezért is költözök el aztán csináljon amit akar. Alapjából véve pénzéhes, szóval ha elköltözöm valamit kitalál hogy pereskedjen. Jelen pillanatban én vagyok az utolsó gyereke aki elhagyja. Annyi hogy a többi testvérem 12-14 éves korban itt hagyta mert nekik volt hová menni és a mai napig utálják pedig már 40+ 50+ osak. Én egy kicsit tovább bírtam. Nem hiszem hogy valakit feljogosít az hogy megszülte, felnevelte a gyerekét, hogy utána tönkre tegye.De viszont az életemet nem szívesen mesélem el ha nem baj. Az a lényeg hogy nehezen kibírható személy...


Egyébként köszönöm a segítséget mindenkinek!

2018. jún. 1. 17:54
 8/8 anonim ***** válasza:

Tőkéletesen megértem a helyzetedet, az én anyámmal sem könnyebb a helyzet, ezért próbáltam ötletelni a megoldásról. Csak azt írtam le amit magam is mindig szem előtt kell tartsak vele szemben.

De ahogyan már írtam, semmit nem kell tőle sem elviselned, sem eltűrnöd, felnőtt ember vagy. A jó megoldás valójában nem neki lesz fontos, hanem neked, hogy ha már nem lesz itt az anyád, akkor te ne érezd úgy, hogy rosszul tetted amit tettél vele szemben. Mert neked is lesznek gyerekeid és bizony tényleg igaz, hogy az ember visszakapja azt amit ad - csak nem ott ahol számít rá.

A lényeg: egy percig nem kell visszafognod magad és ott maradnod - csak találd meg azt a megoldást amivel mindketten jobban jártok. Másik ötelet esetleg: ha felajánlod neki, hogy fizeted a kisebb lakásban legalább részben vagy akár egészen a rezsijét, ahová át akarod költöztetni, akár a sajátodba, akár az övébe, akkor te maradhatsz a nagyobb házban vagy kiadhatod és ő sem mondhatja hogy pénz nélkül maradt.

De előtte konkrétan mond el neki, hogy mindenképpen elköltözöl és ő mindenképpen egyedül kell fenntartsa a házat ha ott marad. Akkor a költözés már nem lesz olyan rossz dolog ezzel szemben.

2018. jún. 1. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!