Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Plagizálás? Ilyen formán...

Plagizálás? Ilyen formán gondot jelenthet-e?

Figyelt kérdés

Nem tudom, mennyire megfelelő a kategória, de sem a pénzügyekbe, sem a barkácsolásba nem éreztem illőnek. Ha nem passzol ide, bocsánat előre is.


Szóval, kreatív ajándékot készítettem. Az alapötletet neten láttam, véletlenül futottam bele egy magyar kézműves oldalán.

Megcsináltam a magam hasonló alkotását. Nem konkrétan lemásoltam (részben más technikákat használtam, meg nyilván saját stílus, stb.), de azért van, ami onnan jött, pl. az adott tárgy feliratozása, kiegészítők.


Nos, miután az ajándék átadásra került, megosztottam az alkotásom a saját közösségi oldalamon (van ilyen "kreatívkodós mappám", mivel gyakran készítek ezt-azt).

Akkora sikere lett, hogy megkért több ismerős, hogy készítsek neki is hasonlót, mivel tetszik, ötletes.


Párom bedobta az ötletet, hogyha ilyen sikere van, akkor akár csinálhatnék pénzért is ilyen ajándékokat. Ami alapvetően nem is lenne rossz, mindig is irigyeltem azokat, akik kreatívkodásból vállalkozást csinálnak... És nagy a variálhatóság, tehát lenne benne potenciál. De az eredeti alapötlet nem az enyém. És bár módosítottam rajta, azért szerintem egymás mellé téve a kettőt egyértelmű lenne.

Még ha külföldi oldalról jött volna az ötlet, nem aggódnék, de ugye magyar... Nem szeretnék ebből gondot.

Mit gondoltok?



2018. júl. 31. 10:36
 1/10 anonim ***** válasza:
8%
Ne csinálj belőle problémát, nincs új a nap alatt
2018. júl. 31. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Jól át lett pakolva a kérdésem... politika kategóriába végképp nem passzol.
2018. júl. 31. 12:49
 3/10 anonim ***** válasza:

De, pont idepasszol, mivel szerzői jog megsértéséről, plágiumról, iparjogvédelemről, bitorlásról van szó.


Válaszolni konkrétumok nélkül nem lehet.


Ha eladásra gyártasz valamit, ahhoz kell vállalkozói engedély és adóbevallás is.

2018. júl. 31. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nem arra vagyok kíváncsi, hogy lehetek számlaképes, meg annak mi a háttere. Az egy teljesen más jellegű kérdés, meg nyilván hosszabb menet, minthogy gondoltam egyet és szeretnék árulni.

Szóval most egyelőre ettől tekintsünk el, nyilván, ha komolyodik a dolog, azzal is fogok foglalkozni. Erre nem is vonatkozott a kérdésem.


Milyen konkrétum kell azon túl, amit leírtam? Készítettem valamit, az ötlet nem saját, mennyire gáz ezzel komolyabban is foglalkozni. Ennyi. Szerintem full mindegy, hogy fonott kosárkát csináltam kék masnikkal vagy üveget festettem. :D

2018. júl. 31. 13:52
 5/10 A kérdező kommentje:
De ha annyira fontos, akkor egy dobozról van szó (a díszítés technika stb egyedi), amit megraktam mindenféle viccesen feliratozott ajándékkal (ezek egy része ugyanaz, mint az ötletforrásnál, mivel én se tudtam frappánsabbat - ezért vagyok elbizonytalanodva).
2018. júl. 31. 13:52
 6/10 anonim ***** válasza:

"Milyen konkrétum kell azon túl, amit leírtam? Készítettem valamit, az ötlet nem saját, mennyire gáz ezzel komolyabban is foglalkozni. Ennyi. Szerintem full mindegy, hogy fonott kosárkát csináltam kék masnikkal vagy üveget festettem. :D"


Azért kellenek a konkrétumok, mert a két alkotást kell összehasonlítani, hogy meg lehessen mondani, történt-e bitorlás vagy sem. Általánosságban ezt nem lehet megmondani, bírósági ügyekben is szakértők hasonlítják össze a kettőt.

2018. júl. 31. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én is úgy vélem, ennyiből nem eldönthető, de ez a fórum nem is alkalmas erre.

Annyi bizonyos, hogy elég kommersz dologról van szó, plagizálás komoly, nagy pénzt hozó (megosztó, elbirtokló) esetekben vetődik fel. Ezen túl, alapvető különbség van a baráti ajándékozás és a kereskedelmi tevékenység között. Ami az egyikben lehetséges, nem biztos, hogy a másikban is. Első ránézésre a fontossága nem indokolja. De mondom, ez nem itt dől el. Véleményt erről itt kaphatsz, felelős szakértői döntést nem.

2018. júl. 31. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Utolsó, amíg ajándékról van szó, nem is aggódom ezen. Pont azért merült fel bennem, mert be lett dobva a téma, hogy mi lenne, ha ebből pénzt is csinálnánk, ha már sikere van.

Leírtam konkrétan is, miről van szó, és nyilván véleményekre voltam kíváncsi, nem szakértői véleményre. :) De mindegy, így jártam. Azért köszi. :)

2018. aug. 1. 08:20
 9/10 anonim ***** válasza:
Az honnan jött, hogy a másikon lenne szabadalom, vagy mintaoltalom?
2018. aug. 2. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nem hinném, hogy van rajta ilyesmi, de nem tudhatom.
2018. aug. 2. 16:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!