Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Állandóan dobálóznak ezzel a...

Állandóan dobálóznak ezzel a kifejezéssel, hogy fékek és ellensúlyok. Megmondaná konkrétan valkaki, hogy miről van szó? Ez egy szubjektív vagy objektív gyűjtőfogalom?

Figyelt kérdés
Miért nem konkrétan beszélnek soha valamiről? Korábban ezt miért nem hallottam soha? A rendszerváltás idején nem hallottam, hogy vezessük be a fékek és ellensúlyok rendszerét, és soha nem hallottam vitát arról annak idején, hogy ez és az elegendő fék és ellensúly-e vagy több kell, vagy kevesebb.

2018. szept. 19. 20:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
24%

Ez a modern libsi felfogás. Hogy nem szabad, hogy túl erős legyen a kormányzat. Főleg német nyelvterületen erős felfogás, mert saját sötét múltjuk miatt rettegnek. EU-s viszonyok közt meg ez a biztosítéka annak, hogy Brüsszel keresztül tudja verni az akaratát a gyenge nemzeti kormányokon.


Régen a hatalmi ágak szétválasztásáról papoltak, de ezt már feladták, mert valójában sehol sem működik. Ehelyett jött ez a fék meg ellensúly.

2018. szept. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
66%

Ez nincs, akkor tejhatalmú uralma van a kormányzó pártnak.

Vagy is diktatúra van. Egy ember, egy párt mondja meg mi legyen és nincs ellenvetés. Kb, mint most a kicsiny országunkban.

2018. szept. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
23%
Szubjektív gyűjtőfogalom, jól hangzó szlogen. Valójában sehol sincs ilyen, mert a személyes kapcsolatok és érdekek mentén működik a politika, az üzleti élet, vagy a pénzvilág. Nyugaton éppúgy, mint keleten. Csak ott jobban ügyelnek a látszatra.
2018. szept. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 hollófernyiges ***** válasza:
96%
Amerikában és Angliában fejlesztettk ki, mindkét ország attól tartott, hogy visszatér a monarchia az angol polgárháború, illetve az amerikai forradalom után. A lényege, hogy senkinek sem lehet abszolút hatalma, mert léteznek tőle független tisztségek, akik megállíthatják egyes intézkedéseit. Ez azt jelenti, hogy a jog nem egy ember vagy kis érdekcsoport kénye-kedvétől függ, biztonságban van a tulajdonod, érdemes befektetni. Ellenkező esetben diktatúra van, ahol ha nem vagy csókos, biztosabb külföldre menekíteni a pénzed, vagy különben bármikor lenyúlhatják a vagyonod (lásd Simicska esete a G-nap után, bár ironikus, hogy éppen ő építette fel azt a rendszert, aminek utána áldozatává vált).
2018. szept. 19. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
85%

Államelméletben, jogelméletben, stb. akkor jelent meg ez a fogalom, miután egyértelművé vált, hogy a hatalmi ágak szétválasztása a gyakorlatban szinte sosem valósul meg. Példa: Magyarországon az Országgyűlésben legtöbb mandátumot szerző párt alakíthat kormányt. Ebből következik, hogy a törvényhozás (Országgyűlés) a végrehajtás (Kormány) egy kézben összpontosul.

A fékek és ellensúlyok rendszere a választási rendszeren kívüli egyéb intézményeket és szabályokat jelenti amelyek korlátozzák egy párt, személy, stb. hatalmát.

Példák: minősített többség követelménye bizonyos területeknél, Alkotmánybíróság, Számvevőszék, bizonyos szakterületek független intézményei és még lehetne sorolni tovább.

2018. szept. 19. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
33%

Általánosságban - ahogy már a többiek leírták - a túlhatalom ellen védi meg az állam polgárait. Hogy aki választásokon ugyan de hatalomba kerül, azt is legyen aki/ami ellenőrzi, korlátozza, felügyeli, hogy ne tehessen meg mindent, bármit. Fontos dolog és azért nem volt korábban szó róla, mert magától értetődő a fontossága és megléte, csak korábban ezt a hatalmi ágak szétválasztásának, a bíróság függetlenségének és sajtószabadságnak nevezték.

Csak az túl egyértelmű - bár mint láthattuk, azokban is sikeresen tudnak rágalmazni, hazudni a valósággal totál ellentétesen is.

Ez a fékek és ellensúlyok szöveg ugyanaz és ugyanonnan jön, ahonnan az "európai értékek" duma. Az is egy gumifogalom, mindig azt jelenti ami nekik tetszik, mert így lehet róla állítani hogy hiányzik vagy éppen megsértik.

Nincs olyan, hogy több kell belőle vagy kevesebb. Minden országban más az állam működésének megszokott vagy éppen frissen kialakított rendszere, mások a körülmények, történelem és más az emberek elvárása is. Nálunk pl. mindig felróják, hogy az alkotmánybíróság jogköreit változtatták (szerintük sérült a fékek és ellensúlyok rendszere ezzel)- miközben ugyanezek lazán elsiklanak afölött, hogy sok országban nincs is alkotmánybíróság.

Ahogyan előszeretettel jönnek azzal, hogy itt 2/3-ot szerzett a kormányzat a parlamentben "jogtalanul", mert nem is 2/3-a szavazott rájuk a választóknak, de az nem zavarja őket, hogy a franciáknál a kormányzó erő sokkal kisebb támogatottsággal szerzett végül sokkal nagyobb arányt a parlamentjükben.

Egyszerűen ez az új mantra amit sokszor ismételgetnek, hogy a többség - mint te is - akik nem értik miről is van szó, azt hihessék, hogy itt baj van és diktatúra meg szörnyedelem.

2018. szept. 19. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
92%

A legegyszerűbb példa a jobbik megbüntetése.

Egy hatóság hozott egy határozatot ami ellen nincs lehetőség jogorvoslatra.

Képzeld el, hogy milyen az amikor csak első fokú bíróság létezik. És ott mondjuk egy korrupt bíró ül a székben.

Ő a törvény, a hatalom szinte már isten. Az ő szava megmásíthatatlan. Tényleg ilyen világot akarunk ?

2018. szept. 19. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Korrupt bírókat nem akarok, de azt sose értettem miért kell elsőfok meg másodfok, ez egy kicsit pazarlás, és akkor mi érteme az elsőfokon a munkának, és mi értelme, hogy évekig húzódnak az ügyek és amikor eldől, akkor megfellebezik, és miért nincsen harmad, negyed és ötödfok ilyen alapon? De ez az egész zárójeles most a témában.
2018. szept. 19. 22:39
 9/11 A kérdező kommentje:
Ha már az európai értékek szóba kerültek, én azt hittem az EU-hoz való csatlakozásnak csak gazdasági feltételei voltak, és nem igazán voltak értékítéletek, vagy igen?
2018. szept. 19. 22:40
 10/11 anonim ***** válasza:

Azért kell másodfok mert senki sem tévedhetetlen. A hiba adódhat az ismeretek hiányából vagy akár emberi gyarlóságból is.

Ülnél ártatlanul 20 évet csak azért mert egy gyakorlatlan bíró nem vesz figyelembe valamit ? Nincs másodfok, nincs reklamáció !

2018. szept. 19. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!