Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A lelki bántalmazást miért...

A lelki bántalmazást miért nem büntetik?

Figyelt kérdés

Most elsősorban az iskolákra gondolok.


Ma szemtanúja voltam hogy egy évfolyamtársamnak elege lett egy nagyon durva beszólás miatt, és nekiesett annak aki lelki terrorban tartotta már egy éve vagy több ideje. A tanárok tudtak róla, előttük is bántották sokszor. Nem tetettek semmit.


Természetesen azt fogják kirúgni akit lelkileg bántalmaztak, mert ő ütött először. Persze az hogy ennek több mint egy év előzménye volt, vagy az hogy lelkileg összetört, lehet örök életre szorongani fog, soha nem lesz már mentálisan ép, na az senkit nem érdekel, könnyebb így...


Szerintetek hogy lehetne az ilyen eseteket megoldani?

Mármint nem arra gondolok hogy aki hasonló esetben van váltson iskolát (nem is neki kellene szerintem...) hanem jogilag. Pl ha többen állítják hogy a tanárok tudtak róla és hagyták, akkor legyenek ők is előállítva. Illetve ha a tudomásukra jut bármilyen lelki bántalmazás, ha nem tesznek semmit, legyenek felelősségre vonhatóak, akár kerüljön az állásukba.


Jelenleg az iskolák csak a gyerek testi épségéért felelnek. A lelki épségéért miért nem?


Mi a véleményetek erről az egészről? Szerintem meg lehetne oldani azokat az eseteket amik hasonlóan nyíltak mint ez is volt, természetesen ha a bántalmazó és bántalmazott teljesen titokban tartja akkor veszett ügy, de én úgy tapasztalom hogy előbb utóbb minden kiderül, ha nem csukjuk be direkt a szemünket.


2018. dec. 11. 22:10
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
2%
Vissza kell vágni. Vissza kell ütni. Ha megtartja ezt a szokását , akkor nem lesz többé lábtörlő. Nem lesz többé kiszolgáltatott. Ennek ára van ,de büszkén viselni kell. A gyámoltalan gyerekből gyámoltalan felnőtt lesz ,ha nem tanulja meg megvédeni magát. Nem csak az iskolában,hanem az életben is így van. A munkahelyen. A politikában. Mindenhol.
2018. dec. 11. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
95%
Óhh, akkor az egész ország böribe csücsükélhetne. :-D
2018. dec. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
De ehhez lelki erő, tapasztalat kell. Vannak gyenge emberek. Én is pont most kérdeztem meg, mit lehet tenni egyáltalán ilyen helyzetben. A gonoszok a gyenge áldozatokat pécézik ki, akár verbális bántalmazás, szexuális zaklatás, családon belüli erőszak, lopás, stb.
2018. dec. 11. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

A közoktatási törvényben az van, hogy a gyereknek joga van fizikai és lelki biztonságban lenni az iskolában. Tehát az első jogsértés az, amikor valaki fizikálisan vagy lelkileg bántalmazza a másikat. A második jogsértés pedig az, amikor a tanárok nem tesznek ez ellen semmit, ha látják vagy tudomásukra jut.

Sok eszköz nincs a kezükben sajnos, de - tapasztalatból mondom - még azt a keveset sem használják fel sokan, ami lenne. Hiába lehetne szankcionálni a verekedést pl. szaktanári vagy osztályfőnöki intővel, sok helyen csak egy ejnye-bejnyét kap az agresszor, vagy max. nem lesz ötös vagy négyes a magatartása, még rendszeres verekedés vagy egyéb durvaság (lökdösés, csúfolás, fenyegetés) esetén is.

Pedagógus vagyok, több iskolában dolgoztam már, egyikben sem kezelték jól az agressziót. Az egyik suliban annyi volt a bevett "nevelési mód", hogy jól leordították a verekedőket, lelki bántalmazás esetén pedig legfeljebb rászóltak a gyerekre, hogy nem szabad, ne csinálja. Ezredszer is. Semmi súlyosabb következmény nem volt, naná, hogy folytatták tovább. Egy másik suliban rendszeresen verekedő gyerekek magatartása négyes volt, intőt vagy rovót nem kaptak. Félreértések elkerülése végett: nem súlyos verekedések voltak, de egyetlen ütés vagy karmolás vagy rúgás is megengedhetetlen. A harmadik suliban épületen belül nem tudok nagyobb vagy súlyosabb verekedésről, de ahogy tanítás után elhagyták az iskola területét a felsősök, napi szinten volt probléma.

Szóval ha a fizikai erőszak ellen sem lépnek fel a tanárok elég erélyesen, akkor nem meglepő, hogy a lelki ellen meg szinte egyáltalán nem. De ez nincs jól így, mert egyre durvábbak lesznek a gyerekek, mert nincs visszatartó erő.

Persze vannak olyan gyerekek, akiket nem tart vissza se beírás, se kettes magatartás, se intő, velük szemben alkalmazni kellene a lehetséges összes szankciót. (Minden iskolában szabályozva vannak a jutalmazási és büntetési fokozatok, a szóbeli figyelmeztetéstől indulva az igazgatói intőig, ill. a fegyelmi eljárásig.) Nem tudom, vannak-e olyan iskolák, amelyekben végigvitték ezt szükség esetén.


Amit így utólag tenni lehet, az az, hogy jelezni kell az igazgatónak (csoportosan), hogy a tanárok tudtak a problémáról, és nem tettek semmit. Akár írásban is, vagy jegyzőkönyvet felvetetni, amit aláírnak az érintettek. Ha az igazgató elzárkózik a megoldástól, akkor az iskola fenntartójához lehet panaszt benyújtani. Ezek az ügyek hosszadalmasak és macerásak, az is lehet, hogy valaki megpróbál visszaélni a hatalmával/pozíciójával, szóval nagyon kitartónak és céltudatosnak kell lenni.

A jövőre nézve pedig, ha esetleg előfordul megint hasonló eset, akkor a lehető leghamarabb jelezni a szülőknek (akiknek jó része amúgy nem foglalkozik semmivel ilyen-olyan okokból).

2018. dec. 11. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
0%

#7

"Én iskolarendőrt életemben nem láttam még, de még csak nem is hallottam róla."

Milyen iskolába jársz?

2018. dec. 12. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
10%

#10

Helye, óvónője és tanára válogatja, hogy hol mit csinálnak és mit nem. Ettől még mindnek feladata hogy megvédje a gyerekeket. Be kellett volna még panaszolni is azt az óvónőt először a főnökénél, ha nincs hatása, utána menni tovább.

Az én gyerekemnél is megpróbálkozott az egyik óvónő olyannal, hogy nem üthetnek VISSZA a gyerekek, akkor sem ha az a bizonyos verekedős fiú éppen őket szemelte ki. A lányom pedig visszaütött. Még a csoport előtt elmesélte, hogy megvédte magát én meg megdicsértem érte. Az óvónő meg rám szólt, hogy ilyet nem mondhatok a gyereknek, nem üthet vissza sem. Aki még mellettem állt szülő, avval szinte egyszerre mondtuk neki válaszul, hogy márpedig olyat soha nem fogunk tanítani a gyereknek, hogy ne védje meg magát. és hogy az óvónőnek lett volna feladata ezt megtenni, akkor nem lett volna "visszaütésre" szükség. Nálunk éppen fordítva volt, nem hagyták a gyerekekre, inkább túlzásba estek és még az elemi önvédelemről is le akarták nevelni őket.

Sajnos amit írtam esetet korábban ott is kiderült később, hogy sok gyerek azért nem szólt a tanároknak, mert még az oviban megtanították nekik, hogy az ilyesmi az árulkodás és nem szabad csinálni. Mi meg hüledeztünk, hogy milyen butaságot tanítottak nekik. Akkor szívesen megkerestem volna ezt az Óvónőt és elmesélem neki, hogy gyereknek okozott kárt vele.

Ezért kell MINDIG beszélni róla, elhinni, hogy nem feltétlen azért nem tesz a tanár semmit mert nem akar, lehet, hogy csak nem ismeri a teljes képet. Ahogyan az is lehet, hogy te nem láttál mindent csak azt a jelenetet, mert lehet, hogy éppen azt véded meg, aki máskor a többieket bántja, csak most lett elegük.

Nem elég egyszer szólni és semmit nem lehet ráhagyni az agresszív gyerekekre. Ahogyan meg kell értetni a nagyobb gyerekekkel azt is, hogy ha nem szól a tanárnak csak visszaüt mert már nem bírja elviselni, azzal akkor is helytelen dolgot tesz, verekszik, ha amúgy igaza lenne. Mert a nagyobbak, felső tagozat már mindenképpen, meg kell értse, hogy van más megoldás is a verekedés helyett a védekezésre.

2018. dec. 12. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
0%

#11

A meglepő az, hogy tévedsz. nem tudom belinkelni, de régebben készült vizsgálat a gyerekek későbbi életéről. Azokról is AKI bántalmazta a másikat és azokról is AKT bántottak. Sokkal nagyobb kára volt (általánosságban) a bántalmazó gyerekeknek abból ha hagyták hogy csinálja. A többségük nem tanult meg társadalomban élni, másokat elfogadni, együttműködni stb. mindig kilógott, nem tudta kezelni a problémás helyzeteket és csak az erőszakkal tudott előállni. Ami a legtöbbször már kevés, mert lesz aki erősebb nála. Szemben velük a bántalmazott gyerekek többsége megtanulta elkerülni a rizikós helyzeteket és később jobban boldogult az életben. Hangsúlyozom a többség, nem azok akiket a végletekig terrorizáltak vagy megtörtek.

2018. dec. 12. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
90%
Miért lett lepontozva az első válaszoló? Teljesen igaza van! Magyarországon azt tartják életrevalónak, aki b*@*szogatja és terrorizálja a másikat. A lányok is azokra buknak, és a tanárok is az ilyennekkel beszélgetnek el a legjobban. Legalábbis az én iskoláskoromban így volt. Nem tudom mennyit változott azóta. Kár, hogy a kormány nem lép fel ilyen komolyan a rosszindulat és a gyűlölködés ellen, mint a Soros György és Brüsszel ellen.
2018. dec. 12. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
93%

Ugyan miért lépnének fel.

Láttál már te parlamenti ülést és az ottani cinikus válaszokat?

Mi többen vagyunk,nálunk az igazság,a többieket nevessük ki",stb.


A magyarok többsége is ilyen.A normális embereket a birkacsorda mindig szekálja,akiknek több van a fejében,mint káposztalé.

2018. dec. 12. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

en irok helyetted levelet az igazgatonak, a gyermekvedelmisnek meg az oktatasi miniszteriumba is,ha akarod.

Nem vagyok ugyved,de rengeteget reklamalok levelben. Meg kell probalni,mert vesztenivaloja nincs a baratodnak.



N

2018. dec. 12. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!