Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » A Wing Tsun az működőképes...

A Wing Tsun az működőképes harcművészet egy igazi éles szituációban?

Figyelt kérdés

Előre leszögezném, hogy nem wing tsunozok. Igen, azt is tudom, hogy a hazai WT egy kukába való sz*r, meg hogy a Máday-s diákok agymosottak, minden a pénzről szól, kamustílus...bla-bla-bla stb.


Most csak arra vagyok kíváncsi, hogy maga a harcművészet, a Wing Tsun kung-fu. Valamint, annak a technikája, ez az ún. "láncütés", működik a valóságban? Mert én egyszerűen nem hiszem el! Nem használják a csípőjüket, csak vállból ütnek, így pedig nem a teljes testüket adják bele a támadásba. Meg ez a tapadókéz is itt van, ami szerintem maximum két wt-s párharca között működik, ott is csak gyakorláskor. Én nem hiszem el, hogy hatékonyan meg lehet ezzel verni valakit. Azokkal a kalimpálásokkal nem lehet pl: egy kancigányt megállítani. (Most sok wt-s be fog ezen sértődni. XD)

Szerintetek?



2014. júl. 10. 12:38
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
64%

Nem értem miért teszi fel valaki az életét arra, hogy a WT-t szarja, jól be lehet sértődve.

Utoljára írok, mert már érzem, hogy lesüllyedek az itteni huhogók szintjére, ott meg úgy is legyőznek a fölényükkel.

Szóval utoljára:

Teljes tévképzetben lebeg itt egy-két emberke!

1. Erősítés: Na akkor egy kis WT-s házi feladat az ide irkáló ál-bunyósoknak és huhogóknak. Menj le ló állásba! Hogy az állás biztos helyes legyen a két térdedre rakj valamit, mondjuk egy-egy poharat. Kezeket tedd szét vízszintesen, a pohár pedig nem eshet le. Legyen kezdésnek mondjuk 5 perc. Ha a 10 meg van az már jó. (Az én környezetembe vannak többen is akik 10 percet bírják) Volt aki 30 percig is bírta. Aztán légyszi hazudd már ide az oldalra, hogy neked mennyi sikerült. Persze ezt sem egy kezdő WT-s tudja megcsinálni, na de hát nem a kezdőkkel akarunk itt példálózni ugyebár.

2. Minden küzdősportban, vagy harcművészeti ágban lehet gyenge ütő, ha nem gyakorolja ki.

Hidd el van ott jó pár ember (nő is!) aki tud akkorát ütni, hogy beszoruljon valakibe a levegő és vannak a kezdők és a gyerekek, akikből nem lehet kiindulni. (Nem csak itt, hanem mindenhol így van)

3. Mindenhol lehet gyenge rúgó ha nem gyakorolja ki. (Jut eszembe, meddig jutottál az 1. pontban írt láberősítő gyakorlatban? Hazudj ide valamit!)

4. Sokszor előjön itt, hogy bevernek egy ilyen meg olyan horgot, meg jobb egyenest. A WT-ben is van horog,stb. Én miért nem verhetek be a másiknak egy horgot? Miért hiszik itt azt, hogy láncütésen kívül nincs más. Legtöbbször ráadásul torokra támadunk kézéllel, a láncütés az általában egy befejező sor. Azért ilyen elterjedt, mert 1. túl sok hongkongi filmet néztek 2. ezzel indítanak a kezdők.

5. Lehet, hogy legyőzne egy kancigány. És akkor mi van? Mutatok én neked olyan kancigányt, aki téged is legyőz. Mindenkinél van erősebb, ezt sem mondta el neked Darth Vader? (vagy nem tudom, melyik filmből van a mestered)

6. Sajnos el kell hogy keserítselek van sparring. Miért hazudnék? MMA kesztyű, fejvédő, fogvédő, suspensor. Miért fáj ez neked? Jobb ha elfogadod, majdcsak túléled valahogy ezt a tényt is. Hidd el ha elfogadod, hogy van, akkor is olyan reggelre ébredsz holnap, mint a mai.

7. Van földharc is, hiába nem tudod ezt sem elviselni. Mint mondtam nem olyan szintű, mint azok a harcművészeti ágak, melyek erre vannak kihegyezve (és azok bizonyosan földön diadalmaskodnának is ), de egy olyan aki semmilyen földharcot nem tanult ne vigyen le egy WT-st a földre. Szerintem valami kezdő WT-s terminátortól szeded az értesüléseid. Nekik biztos nincs sem földharc, sem sparring. Mindenhol vannak ilyenek, lejárnak valahová egy-két hónapot, évet, és már terminátor arckifejezéssel járkálnak az utcán. Ez nem tradicionális technika, ez utólag lett csatolva, plusz tudást ad, ráadásul nem kötelező, külön kell felvenni. Engem nem frusztrál ha innen is összeszedek egy kis tudást.

8. Kés harc nincs, így biztos jobb késharcolók azok, akik ezt tanulják. Viszont van kés elleni harc és az is igaz, hogy itt is azt tanítják, hogy első a futás. (Lehet, hogy most elámulsz amit mondok, de ezt mindenhol így tanítják) Ez is külön óra, a terminátor-informátor haverod bizonyosan nem volt rajta. Ezt sem tudom miért fájó pont nektek. (A kantoni pillangókéseket - mint írtam - ne vegyük ide, mert az igazából nem kés. Lsd. Google. Azt igazából csak tradícióként tanítják mestereknek, legfelsőbb szinten, mivel nem életszerű, hogy valaki ilyet hordjon az ingzsebében)

9. Ringben és szabályrendszerbe nem való, mivel a technikák nagy része a sportszerűtlenségre épül. Azt feltételezi, hogy a támadó erősebb lesz (és valljuk be, ez nagy részt így van), ennek következtében nem várható el sportszerű védekezés sem. Ha a WT-st beállítod ringbe és közlöd vele a szabályokat, hogy nem lehet szemre, torokra, ágyékra, térdre támadni, nem lehet függőleges könyököt használni (az egyik kedvenc technikájuk), nem lehet kart feszíteni, stb. stb., azzal letiltod a tanított technikák nagy részét és nem is fog működni, viszont pont ezen technikák adják az erősségét az utcán. Írta valaki, hogy soha senki nem látott még győzni sparringokon WT-st. Hát ez a fentiek miatt lehet. Azonban (na ez egy vicces dolog lesz) ha azt írod be a Youtube-on, hogy XY- küzdősport vs. Wing Tsun, vagy Wing Chun, akkor azt fogod látni, hogy a WT-s vagy WC-s kikap. (Ezt szokta itt egy két huhogó terjeszteni) de - és most jön a poén - ha úgy írod be, hogy előreteszed a WT-t, vagy WC-t, azaz Wing... vs. XY-küzdősport, akkor meg a Wing fog nyerni. Ez minden küzdősportnál működik, azaz amelyiket előre írod a vs. elé az fog a videón győzni.

De mint mondtam ringben nem túl szerencsés ha a tanult technikák 70%-át letiltják, így én egy ringes küzdelemben, hogy kikap-e vagy sem, abból nem vonok le mélyreható következtetéseket.

10. Fiatalkoromban volt részem sajnos verekedésben, volt amikor hárman jöttek. Akkor még nem tanultam WT-t. De verekedési tapasztalatom van és nyugodtan elmondhatom, hogy aki azt gondolja, hogy egy utcai verekedés úgy néz ki, mint amit a ringben meg a TV-ben lát, az nagyon téved. Valójában egy nagyon pörgős és totál szabálytalan küzdelmet látni, ami minden csak nem letisztult ütések és rúgások meg szép szurkálások egy ideális küzdőtávolságról. Ja és nem is tart 20-30 mp-nél tovább, sokszor csak 4-5 mp. Ma már családos ember vagyok, utcán nem verekszem, viszont mint mondtam van harci edzés (jajj! nem akartam megint ezt a fájó pontot pengetni, na de már mindegy) MMA kesztyű, fejvédő, fogvédő és ott „kiverekedhetem“ magamat. Szerintem többször vagyok éles küzdelemben, mint az itteni sok huhogó. (Persze a terminátor-informátor, vagy Dart Vader haverod ezen sem volt, mert vagy fiatalkorú, vagy kezdő)

11. A túlzott marketing, meg hogy drága, ezt ha visszanézed az írásaimat elismerem, azonban azt, hogy az utcán használhatatlan ( ami ráadásul pont arra van kihegyezve) ezt nem fogadom el.

12. Milyen varázslás, meg bűvészkedés? Ez már nekem túl magasröptű...!

2014. aug. 10. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:

Már megint ezek a közhelyek! Fejezzétek már be ezeket! Ráadásul még hazudtok is! Most ez miért jó nektek? Hányszor kell még megcáfolni titeket?

Ez a sparringes kamu a legjobb! Elismerem, hogy a wing CHUNOSOK rendszeresen sparringelnek, de a nagymenő wing TSUNOSOK nem! A leung ting féle parasztvakításban sehol nincs sparring! Mindig ezzel az ócska szöveggel jönnek, hogy "a wing tsunban halálos technikák vannak, ezért nem szabad sparringelni"! Jaj, hagyjátok már abba!

Van horog a wing tsunban? Dehogy van, te mirőp beszélsz? Pont ezt ordibálja minden legyőzhetetlen wing tsun huszár, hogy "mi mindig egyenes ütéseket nyomunk, mindig egyenesen, mert azt nem lehet kivédeni"! Kedves előttem szóló, te saját magadat hazudtolod meg!

Most komolyan erre vered magad, hogy milyen kemény az erősítésetek,mert van sok lóállás? Hagyjál már a baromságaiddal! Nézz már meg egy kezdő ökölvívó vagy hobbista birkózó edzést! Na ott van kemény erősítés, amitől a vagány wing tsunosok elsírnák magukat!

A wing tsun földharc még az állóharcnál is nevetségesebb! Csak varázslás az egész, amiben semmi realítás nincs! Jó hogy nem azt mondjátok, hogy egy halhatatlan wing tsunos földharcban lenyom egy haladó judóst vagy Jiu-jitsust!

Figyeljetek, itt mindenki tudja, hogy az egész wing tsun csak pénzlehúzás, ami nem ad semmi küzdelmi rutint! Tisztelt előttem szóló, a te agyacskádat olyan szinten átmosta a wing tsun, hogy az valami félelmetes! Te tényleg elhiszed ezeket a klisés ökörségeket, amiket ide irogatsz? Neked nagyon durván hamis önbizalmad van! Kicsit nyisd ki a szemed! Volt nekem is ilyen ismerősöm, aki totál benyelte, hogy a wing tsunnal majd ő lesz a halhatatlan harcos: ezt egészen addig gondolta, amíg a diszkóban egy kézilabdás csávó szét nem kapta! Remélem te nem fogsz így járni és hamarabb rájössz, hogy a wing tsunos csak kamu!

Kínában és a Távol-Keleten mindenki tudja, hogy Leung ting és társai kóklerek! Csak a befolyásolható európaiak nyalják be a wing tsunos ökörségeket! A kérdés, hogy MEDDIG?

Én azt mondom, hogy ne bújjatok a szánalmas wing tsunos leplező szövegek mögé, hanem küzdjetek meg thai boxerekkel vagy savate-osokkal! Ha őket leveritek egy kumitéban, akkor van miről beszélni! Utána gyertek ide hozzám a Börzsönybe, vagy Singham kollégámhoz Ózdra és bizonyítsatok utcán! Ha felmutattok valamit, akkor nyílván nem fogjuk elhordani a wing tsunos dumákat, de addig ne magyarázzátok már az ökörségeket! Rengeteg példa van arra, hogy a wing tsun csak egy pénzlehúzó bűvészkedés, viszont ellenpéldát nem igazán látni! Akkor meg miről beszélünk?



#USBORNE

2014. aug. 10. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 marfarin12 ***** válasza:

xddddd hülyét kapok ettől a sok wing tsunos baromtól. itt hazudnak összevissza. dehogy sparringeltek. a wing chunosok sparringelnek de a wing tsunosok csak levegőt kékítenek. ne mondjátok hogy sparringeltek mer tudjuk hogy hazudtok. most komolyan arra vered a nyálad hogy ti nagyon szuperül erősítetek meg kemény a lóállásotok? szánalmas. én bokszoló vagyok nekem ne mondja itt a sok wing tsunos hogy milyen durva az erősítésetek mert kiröhöglek titeket. meg azt se add elő hogy neked milyen durva utcai bunyóid voltak meg te vagy itt a tapasztalt bunyós ha ennyire durva tapasztalataid lennének akkor nem mondanál ennyi wing tsunosok hülyeséget úgyhogy tudod ki hiszi el neked hogy te vagy a menő utcai bunyós. a wing tsun lehúzza a pénzed és ennyi utcára nem jó meg semmire nem jó. itt egy videó a sok wing tsunosnak ennyit a menő mestereitekről. ha akarjátok akkor mutatok több videót is

https://www.youtube.com/watch?v=BO5JxAI3CDw

2014. aug. 10. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim ***** válasza:

Hummm...

31#

Nem fogom ismételgetni magam.

Az, hogy egy általad említett WT huszár 30 percet kibírna kiba dachiban...ne röhögtess már:))))

Valóban van egy Wt-s ismerősöm, vagyis csak volt Wt-s, pont azért mert megelégelte a használhatatlan technikákat.

Jelenleg thai boxol, és sokkal jobban meg van vele elégedve vajon miért?=)

Kumitéztem vele néhányszor...egyszerűen borzalmas amit csinált.

Az hagyján, hogy a jóöreg kizami tsukikkal mindig belevillantam az arcába, mire felfogta mi van már ott sem voltam...de beengedtem belharcba is, ott meg egyszerű, szimpla kettősfedezék+2-3 félerőből eleresztett gedan mawashi elég volt, hogy elvegyem a kedvét a cséphadarástól:))))


Hagyjuk a marketingdumátokat. Sz..rt sem tudtok, ennyi.

Egy kezdő ökölvívó erősebbet, technikásabbat, gyorsabbat üt mint a ti nagymenő WT mestereitek. A rúgótechnikátok a karate 9.kyu vizsgájánál nem érné el az elfogadható szintet. A földharc meg...azt tényleg hagyjuk.


Jó dolog, ha fejvédőben, freefight kesztyűben sparringoltok...csak mivel ütni nem tanultok meg normálisan, így az egészből csak agyatlan csapkodás lesz. De ti tudjátok, ha ez éltet csináld szívvel-lélekkel.

Csak tudd, hogy ez mire elég (filozofálgatni, "ying-yangozni", könnyű testmozgást végezni) és mire nem. (eredményes küzdelmeket vívni sparringokon, utcai harc során megvédeni magad)


Köszöntem, hogy elolvastátok. Oss

2014. aug. 18. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 Zedo Aragaya1 ***** válasza:
En wing-tsunoztam, de én főleg azért ábrándultam ki belőle, mert Máday qurva nagy bizniszt csinál belőle. Sparring tényleg nincs benne, csak adott szituk gyakorlása. A tapadó kéz technika utcán semmire se való. A lancutesre azt mondják, hogy azért jó, mert 1folytaban megy, és gyenge pontot, mint pl. orr, gége támadnak. Szűken kell ütni, hogy tricepszbol menjen az ütés. Régebben karateztam, akaratlanul is belefordultam az ütésbe, amire azt mondták, hogy nem jó, mert a középvonalat kell védeni, és ha kifordulok, védtelen lesz az oldalam. Utcára sztem a muay thai való leginkább. Azt katonák fejlesztették ki háborúban.
2016. jún. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:

Akkor elmondom neked hogy valaha Kung-fu-ztam, thai boxoltam is, pár hónapig boxoltam. A minap a fiammal játékból egymásnak feszültünk az előszobában és pár másodperc alatt több találatot is bevittem neki ezzel a tapadós kéz technikával ( pedig sosem tanultam, csak raéreztem), úgy hogy ő közben egyszer sem talált el, pedig egyesületben boxolt évekig, jóval többet tud mint egy átlag kancigány aki csak zabálni, fingani, meg káromkodni tud, plusz az a pár box ütés amit az anyatejjel szív magába mindegyik, mielőtt beszélni megtanulna. Szóval a fiam csak pillázott, tiszta ideg lett. Ha valódi küzdelem lett volna már fekszik az biztos.

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy gyorsan alakult ki a szitu és nagyon szűk volt a hely.

Egyébként kesztyűzni is szoktunk, olyankor abszolút fölényben van, gyorsabb, rutinosabb, technikásabb.


Ezzel csak azt akarom mondani hogy nem lenézendő stílus ez.


Hátránya hogy az edzéseken nincsen küzdelem, ha van is fejre nem ütnek, így nem fogod tudni megvédeni magad az utcán, mert az első saller után azt sem fogod tudni merre van észak.


Tehát alapnak szerintem nagyon jó, gyors, egyszerű, hatékony, átlagos képzetlen támadó ellen jó lehet, a meglepetés erejével főleg. Jó ha elmész utána valahová ahol full contact bunyó megy.

Azért azt lássuk be hogy az utcán kötekedni, nem többszörös bajnok ökölvívók vagy birkózók szoktak, hanem kis hülyegyerek, aki esetleg ismernek már néhány ütést, vagy agresszív suttyó barmok,akik képzetlenek és csak parasztlengőkkel kalimpálnak.


Továbbá ne felejtsük el hogy Bruce Lee is wing chunt tanult eredetileg, azt modernizálta, abból lett a Jeet kune do!

2020. szept. 2. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim válasza:

Sziasztok :)

Én 11 éve foglalkozom harművészettel, az edzéseken főleg wing tsunt (ezer neve van már, tökmindegy melyikkel írom), kalit, boxot gyakorlunk. Túlságosan stílusokban gondolkodni meg vitatkozni felesleges, mert szinte ugyanarról szól az összes, az embernek van két keze, meg két lába.

1. A középvonal forgatásával hozzuk létre az erőt (függőleges tengely), amihez hozzátartozik a lábfej, térd, csípő és törzs

mozgása. Az ütés során nem dőlünk előre, tehát a középvonal végig függőleges marad. A súlypont valahol a has közepén van.

2. A wing tsun könyékből ütést ne úgy fogd fel, hogy a könyékből hozzuk létre a teljes ütőerőt, ez inkább azért fontos, hogy az ütés kezdetekor ne húzd hátra a könyököt, mert csak így tudod összehangolni a test és kar mozgását. A test és kar együtt mozog (sima lökésnél, fejelésnél sem mozdulunk hátra a támadás kezdetekor). [link]

A váll ideális helyzete az ütés végén: [link] 11:00 percnél

Pl. egy tan sao + másik kéz ütése során valójában mindkét karoddal egyszerre támadsz (tan sao sem vedőkéz), szinte ugyanabban a szögben van a két könyék mozdulatlanul, a test az ami az erőt hozza létre.

3. A forgatással együtt előre vagy oldalra haladni, lépni is érdemes, mert nagyobb erőt lehet kifejteni. Az erőnek vektora van, ezért az erő vonalával azonosan kell haladni. Egyenes ütésnél, rúgásnál, fejelésnél stb. előre mozogsz, parasztlengőnél, oldalsó rúgásnál az ellenfél középvonalához képest inkább oldalra lépünk.

4. Amíg távol vagy a másiktól, hosszú ütéseket és rúgásokat használj, azonban a cél, hogy befele kell támadni, a másik ember középvonala felé.

5. Minél közelebb vagy annál fontosabb, hogy max. 45 fokos szögben fordíthatod el a k.vonalad az ellenfél k.vonalához képest, hiszen túlzott forgásnál feladnád az oldalad. Amikor közel vagy fordulj szembe a támadó k.vonalához. Botharcnál mivel messze vagy a másiktól, ez a szabály mar kevésbé érvényes (+a bot használata során valamikor hátra kell húzni a könyököt, hiszen egy meghosszabbított kart mozgatsz).

6. Ritmusváltással kell támadni, tehát hirtelen.

[link]

7. A wt se csak láncütésből álljon, használj kombinációt.

A wt, a box, a kali, földharc stb. a verekedésnek egy szelete, de az elvek, technikák szinte ugyanazok. Pl. a chi sao során azokat a részeket keresed ahol be tudsz támadni, itt is ez történik: [link]

Az összes "stílus"-ban fontos, hogy milyen szögben támadsz.


A harcműveszetek és küzdősportok sajnos nem tudnak gyakoroltatni, hozzászoktatni a stresszhez, leblokkoláshoz, vagy ahhoz hogy a semmiből egyszer csak beléd kötnek, meglopnak...

Szerintem fontos, hogy ilyen dolgokról is nézzen az ember videót, olvasson vagy bármi. Hozzászokni valamilyen szinten lehet, de azt is inkább csak élesben sajnos.

Hasznos csatorna a különböző szituációk, esetek elemzéséről: [link]

Könyv: rory miller - konfliktus és erőszak, barbara berckhan - verbális önvédelem

2021. ápr. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!