Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » A shotokan karate alkalmas...

A shotokan karate alkalmas önvédelemre?

Figyelt kérdés

Két éve karatézok és sok mindent nem értek.Pl.miért kell beállni mindenféle kényelmetlen állásba?A haverom kérte,h mutassak vmi karatét.Beálltam kiba dachiba,ő meg egyből imitálta hogy tökön rúg.Dehát igaza van,ha beállok ilyen széles terpeszbe,simán tökönrúgnak.Meg miért nincs bent olyan,mint a bokszban,hogy állásból ütünk?Ez csak úgy tud ütni,hogy előrecsúszik és üt.És miért nem tzdunk folyamatosan ütni,mint egy bokszoló?És ha már az ilyen shuto ukékat megtanultuk,azt miért nem alkalmazzuk bunyóban?

A sensei szerint a shotokannal egy 45 kilós lány elver egy nagydarab thai boxost.Hát nem tudom.Van egy barnaöves gyerek,aki egy felvőtámaszt nem tud megcsinálni.Egyszer egy barnaöves (!) csajt kicsit erősebben megütött egy másik csaj és elkezdett bőgni.Alkalmas ez egyáltalán bármilyen bunyóra?



2017. márc. 11. 20:15
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
55%

Itt is ugyanaz a probléma, mint a legtöbb Karate és Kung-fu stílusban: az oktatás. Az az állás, amit te mondasz, az csak formagyakorlati elem, illetve erősítő gyakorlat. NEM harcba készült! Hogy miért nem tudsz úgy ütni, mint egy Boxoló? Mert a Karate, különösen a Shotokan és Kyokushin az rúgáscentrikus stílus. Ahogy te mondtad, hogy ütsz, az egy vészhelyzeti megállító-, illetve eltoló ütés azért, hogy hogyha egy Boxoló rádront, akkor megállítsad és hátra tudjál menni, hogy újra rúghass. Mert bizony a védekező kéztechnikáid sem alkalmasak ütések védésére (oké, edzett alkarral 1x védhetsz, de el kell közben ugorj, különben a támadód a másik kezével keresztbever), csak rúgásokéra. Neked Shotokanosként folyamatosan mozognod kell oldalra, átlósan, de körülbelül mindig olyan távolságban legyél, hogy valamilyen pontot el tudj találni a másikon. Nem kell mélyállásban lenned, a kezedet sem kell annyira kitartani, pláne nehogy a hónod alá pakold be, mert akkor sikítok...körülbelül úgy állj, mint egy Muay Thaios, annyi, hogy lehetsz kicsit lazábban, nem kell elbújnod a vállaid mögé, mert nyugodtan kiláthatsz, hiszen rúgótávolságban, vagy azon kívül vagy. Tehát egyik kezed kicsit előrébb, mint a másik és jól is vagy, de igazából ahogy neked kényelmes. Papíron egy Boxolónak is fennt van a keze, de például Muhamad Ali lógatta, mint elefánt az ormányát, azt mégis levert mindenkit, mint vak a poharat. Tehát a te harci állásod neked kell megtalálni, kitapasztalni. Egy harci stílus neked nem koreográfiát tanít, hogy hogy kell védeni egy egyenes ütést, vagy egy tornádórúgást, hanem technikákat tanít, melyeket te úgy használsz, ahogy a szituáció majd megköveteli.


Tehát magával a Shotokannal nincs semmi baj, de az oktatásával annál inkább. Őszintén megmondom, hogy ne hallgass a mesteredre, hogy egy magyar Shotokanos elver egy nagydarab Thai Boxolót, mert szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy Thai Boxoló barátom a mesteredet is megverné és nem azért, mert a Thai Box annyival jobb lenne, hanem mert olyan alapokat nem tud egy magyar Shotokan Karatés, hogy a stílus rúgó távolságba készült. Meg, hogy erősítőgyakorlatokat akar használni harcban...körülbelül ez olyan volt, mintha azt kérdeznéd, hogy a fekvőtámasz működik-e harcban. Az egy erősítőgyakorlat, nem harci technika! Persze, a mélyállás a Shaolin szerzeteseknek lehet harci technika, mert ők használják néha, de a Karate stílusok azt csak a formákban használják, mert jól néz ki, mert ugye látták a Kung-fuból, de használni nem tanulják meg. Szóval felejtsd el ezt, azt jegyezd meg, hogy neked rúgó távolságban a helyed, ott vagy erős, a mozgékonyságod és a csontozatod a védelmed, de ha igazán jól csinálod, akkor nem is kell védekezned.


Tehát igen, alkalmas önvédelemre, de Magyarországon nem tanítanak meg használni harcban.

2017. márc. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Értem.De pl.a kyokushin is rúgáscentrikus akkor,de mégis teljesen máshogy üt,mint mi

[link]

Én nem is tudnák zsákolni,mert csak ezek az előrelépős ütések vannak.Üssem úgy a zsákot,hogy 3 méterre vagyok tőle és nekifutok?Mert ez a shotokan ütéseinel a lényege.Ami szerintem baromság.Közelre nem tudunk ütni!Márpedig utcán közelharc van.Komcerten láttam bunyót,ahogy a biztonsági őrökkel összeverekedtek és tudtam is,hogy az én kizami-gyaku kombómnak esélye sem lett volna ott.De egy bokszoló,vagy akár egy kyo-s már tudott volna mit csinálni.Azt sem értem,hogx miért állunk ilyen féloldalasan.

Szerinted van értelme folytatni?A városban ez az egyetlen küzdősport,másra nincs lehetőségem.

2017. márc. 12. 02:01
 3/20 anonim ***** válasza:
Szar a klubb xD, alapjáraton ezeket a mozgássorokat lehet kombinálni, lépéseket kihagyni, ha rflexszerün gyorsan tudsz használni vagy 40 technikát, akkor alkalmas önvédelemre.
2017. márc. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Baromság is, jól látod. Ezért ne is üss. Nincs rá szükséged, ha gyors vagy és tudsz jól rúgni. Van értelme csinálni, de csak akkor, ha ezekkel tisztában vagy. Felejtsd el, hogy vannak kezeid. Komolyan, legalább az elején biztosan. Ha gyors vagy és tudsz jól rúgni, akkor semmi baj nincs. Egy Boxolót is ott fogsz hagyni a francba, ha rádront. Kettőt üt, aztán te már el is tűntél és bikázod a lábát, medencéjét, alhasát.
2017. márc. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
59%

"A sensei szerint a shotokannal egy 45 kilós lány elver egy nagydarab thai boxost"


A valóság az az, hogy a 2-3 danos karatést (legyen a shotokan vagy kyokushin) LAZÁN elveri egy olyan aki 3-4 éve bokszol. A karate japán nyelvvel felspékelt aerobic és robotdance.Nokedli gyerekeknek való akik gizdulhatnak a színes övekre. Nem az oktatás a rossz, ez duma. Láttam szemináriumon japán 8 danos shotokan mestert. Szóltam volna Misinek a 45 éves dohányos-piás kőművesnek, hogy "Te Misi kapsz egy rekesz Kőbányait ha ezt a tagot megagyalod."


Komoly összegekben mertem volna fogadni a Misi bá'ra. A karate az mozgásMŰVÉSZET. 3 év kyokushin és 5 év shotokan után is ezt mondom.


Felejtsd el kérdező a karatét, inkább thai boxolj helyette.

2017. márc. 13. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
64%

"Nem az oktatás a rossz, ez duma."


Mert akkor mi rossz? Egy mozgásforma nem képes "nem működni". Normális Karate edzések erősítéssel (izomzatilag és csontozatilag is) és sparringgal telnek a technikák gyakorlása és páros gyakorlatok mellett. A te Misidet egy igazi Karate oktatásban részesült csak védésekkel kivégezne, mert széttöri a csontjait és jónapot. Abban igazad van, hogy nem a legerősebb stílusok a Karate stílusok, mármint a Kyokushin és Shotokan biztosan nem, de ha jó lenne az oktatás, akkor tudnának azok is harcolni.

2017. márc. 13. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
29%

"Az az állás, amit te mondasz, az csak formagyakorlati elem, illetve erősítő gyakorlat. NEM harcba készült!"


Na ezen megint jót nevettem. :D Kiba dachi nem más, mint súlypont csökkentés. Arra való, hogy a függőleges tengely megtartásával (ha kibillented magad, elveszik az erő és az egynsúly) alacsonyabbra helyezd a súlypontodat, mint az ellenfél. Remélem nem kell részletezni ezt egy olyan oldalon, ahol q értenek a harcművészethez. :)


Kedves kérdező. Shoto uke nem az aminek most még tanulod. Majd idővel, ha a bunkaiokat tanulod, majd meg fogod érteni. Jodan uke sem védés, vagy nem az ami most az. A fent említett kiba sem csak egy alapállás.


Tedd tisztába a karatet. Karate nem bunyó. Karate önvédelem, nem tatamira, ringre vagy ketrecre kitalált valami. Persze, vannak ilyen olyan versenyek, mma-ban is vannak karatesok, de az nem karate.


Barnaöves nem tudott megcsinálni egy fekvőt sem? :D Hogy jutott akkor barna övhöz, hisz sok karate stílus vizsgaanyagában megvan. Vagy esetleg sérült.


Fent linkelt videó. Számomra az nem karate, az csak egy küzdősport. Shotokan kumite verseny pontokra megy. Egy bevitt érvényes találat, ami ha tényleg be is megy, az ko lehet. Kyoban teljesen más a küzdelmi rész. Ott gyepálják egymást, ezért kell ezt gyakorolni.


45 kilós csaj bunyóban nem hiszem, de a mai világban semmi nem lehetetlen, hogy elver egy thai boxost. Viszont ha jól megtanulja azt amit kellene tanulnia, na itt adok igazat a sok helyen leirt rossz karate oktatásnak, akkor simán lepadloztathatja. Ha jól használja a testét és a technikát, akkor nincs olyan thai boxos, aki a 45 kilót vissza tudna tartani, főleg ugy, hogy a kezét majdnem kitörik.


Egy a lényeg, karate nem bunyó!

2017. márc. 13. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
57%

"A sensei szerint a shotokannal egy 45 kilós lány elver egy nagydarab thai boxost."


Az az edző aki ilyet állít, az helyből hülye, neki sem kell futnia. :D

Inkább a 45 kg-os thai boxoló lány tud leiskolázni sparringban egy 70 kg-os shotokanos fiút. Egyszerű okból kifolyólag, thai boxon bunyózni tanulnak. A shotokan (és sok más karate irányzat) megfelelően oktatva, egy keményebb átlagember ellen működhet. De egy ugyanannyi ideje, a sportját aktívan űző, küzdősportoló ellen nincs esélye. Ami nálunk van magyar karate, az szánalom. Nálunk TKD edzésen van shotokanos is és kyokushinos is, egyik barna öves, másik 2 danos. Két lábon járó, élő hús-vér ütőpárnának jók, másra nem. Egyszerűen szánalmasak sparringban. De rúgni sem tudnak, pont azért jöttek hozzánk, hogy megtanuljanak.

Az, hogy a kyosok gyepálják egymást... ezt inkább nem kommentálnám. XD

2017. márc. 13. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Sok helyen a kyot versenyzésre oktatják. No de most felejtsük el a versenyzést. Mert oktatnak ma magyarországon jól karatet.

Ha azokat használhatják, amit a karatesok tanulnak (nem a versenyzők!!!) és használják akármilyen versenyen, azért még mma-ban is leléptetés jár.

Szóval, mégegyszer, a gyengék kedvéért. Karate nem sport, főleg nem bunyós, ringsport. Küzdősportot ne vegyük egy kalap alá a harcművészettel.

2017. márc. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek egy kis cikk.


[link]

2017. márc. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!