Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Tájfutók, kérhetek egy kis...

Tájfutók, kérhetek egy kis segítséget?

Figyelt kérdés

Szóval. Nemrég kezdtem el tájfutni (nem egészen 1 éve) és mivel elmúltam 13 éves, beraktak N14B kategóriába. A tereppel, futással nincs gondom, a térkép... a legnagyobb gondom a méretarányokkal van. Terepen nem tudom felmérni mennyi 100m. Ebből nagyon sok problémám akadt. Van olyan verseny ahol ráérzek(Honvéd-2. hely/Postás/2.hely), de a többségüket elrontom. Illetve még az első ponttal szokott lenni gondom, de ezzel nem vagyok egyedül. Ja, meg még meg szerettem volna kérdezni, hogy ti amikor nagy verseny van akkor az utolsó pont előtt, amikor már halljátok a zenét meg ilyenek akkor nem rontjátok el? Én mindig kiesek a ritmusból... egyszer volt, hogy 20 percig rohangáltam 100 méteren, mert tudtam, hogy ott van a 100-as előtti pontom, de nem bírtam arra koncentrálni. Van erre valamilyen taktika?


Előre is köszi, ha válaszoltok! :D



#erdő #tapasztalat #tájékozódás #tájoló #méretarány #tájfutás #tájfutók #N14B #pótsymbol #pótszimból
2017. jún. 21. 07:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 2032068!

Az ország egyik legjobb egyesületében nem kapsz választ ezekre a kérdésekre? Kissé meglepő, hiszen remek fickók vannak Nálatok.

Ettől még persze megpróbálok felelni (bár nem teljesen világos, hogy mi a gondod, bocsika).


Minden térképen szerepel a méretarány, pl. 1:10000. Ez azt jelenti, hogy ami a térképen 1 cm, az a valóságban 10000 cm = 100 m. Vagy ha úgy könnyebb megjegyezned: letakarod az utolsó két nullát, és annyi méter. Ezt már a verseny előtt is tudhatod (szerepel a versenyértesítőben), így előre kiszámolhatod, hogy aznap mi a helyzet.

A terepen a legegyszerűbb a lépéseidet számolnod. Nekem a 100 méterhez nagyjából 100 lépés kell (futva inkább 80). Mivel Te nyilván kisebb vagy, (még) rövidebb a lábad, így számolhatsz mondjuk 150 lépést a 100 méterre.


Megnyugtatlak, az első pont nekem is mindig nehezen megy, úgyhogy én inkább csak lépésben indulok el, és miután kiderítettem, hogy hova-merre kell menni, csak azután kezdek szaladni. (De engem ne tekints példaképnek, én még a dobogó közelébe is ritkán jutok, nemhogy a 2. fokára!)


Azon ne aggódj, hogy a cél közelében elkezdesz izgulni, és összezavarodsz! Még néhány verseny, és elmúlik. Olyan gyakorlott leszel, hogy észre sem fogod többé venni.

Addig pedig koncentrálj mindig csak a következő pontodra, ne érdekeljen, hogy hány jön (vagy nem jön) még utána! Majd ha rutinosabb leszel, megjegyzel több pontot is. Vagy vegyél egy szimbóltartót a karodra, esetleg ragaszd a pótszimbólt a hasadra!


És persze szívből gratulálok az eredményeidhez!

2017. jún. 27. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és tényleg sokat segített! A lepésszámlálás eszembe sem jutott eddig, pedig nagyon okos ötlet
2017. aug. 24. 21:51
 3/3 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy segíthettem.

(Első voltam.)

2017. aug. 31. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!