Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Miért különböznek ennyire a...

Miért különböznek ennyire a Judo "sport" illetve goshin azaz "önvédelmi" technikái?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=HMt57kVJhLE

https://www.youtube.com/watch?v=IU6vn0XHYow

A belinkelt videókon bemutatott technikák látszólag köszönő viszonyban sincsenek a Judo mérkőzéseken látható technikákkal. Miért van ez? Mi szükség van rájuk? Amúgy önmagukban a sport Judo dobásai nem volnának alkalmasak önvédelemre?


2018. dec. 30. 12:19
 1/5 aikiboxer ***** válasza:

Először is, a Goshin-jutsu kata nem eredeti judo kata, hanem a háború után (1956-ban) alkotott modern kata, amely erős aikidós befolyást mutat – tekintettel arra, hogy egy aikido mester is dolgozott rajtuk. [link]


Másodszor is, a judo eredete ugye az volt, hogy az eredeti jujutsuból Kano kiválogatta azokat a technikákat, amelyek sérülés nélkül, full contact módon gyakorolhatók. A maradék technikákat az aikido meg a judo katák őrizték meg.


A válasz a kérdésedre, hogy ezek a technikák vagy nem nagyon alkalmazhatók a judóban (például mert biomechanikailag nem működnek a judo körülményei között); vagy sérüléshez vezetnének, ha mégis működnének.


Az sokak által vitatott téma, hogy a goshin-jutsu vagy az aikido technikái valós harcban működnek-e. Én is sokáig hezitáltam ezen, mert a judo körülményei között szemmel láthatóan nem nagyon működnek (de még az MMA-ban sem). Az biztos, hogy ezek a technikák akkor jók, ha az ellenfél lendületben van (például üt, vagy baseball-ütövel a fejed felé csap); vagy pedig csak taperolja a ruhádat, fenyeget.


A judo önmagában elég önveszélyes önvédelmi szempontból. A judósok nem védik a fejüket, továbbá nagyon veszélyes hátat fordítani az ellenfélnek, főleg befordulni egy dobáshoz. A földharc meg végképp veszélyes (ami nem azt jelenti, hogy ne lenne életmentő, ha tudsz földharcolni, és valaki levisz a földre – de nem jó eleve a földharcot erőltetni mint a BJJ). Ezt a videót mindenképpen nézd meg: [link]

2018. dec. 31. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ és a videót is. A videóból azt sikerült kihámoznom, hogy az elején arról beszél az illető, hogy önvédelmi szituációban soha ne csináljunk olyan technikát, amely mind a két kezünket lefoglalja (márpedig így videók alapján a sport Judo csak ilyen technikákat használ).

Továbbá említi azt is amit Te: hátat fordítani életveszélyes egy utcai támadónak, mert azon kívül hogy simán lecsaphat, nem tudhatjuk, hogy van-e nála kés vagy sem... Tehát ennek alapján a Judo mint önvédelem felejtős. Ehhez még annyi lenne az észrevételem, ha valamilyen oknál fogva mégis sikerülne eldobni a támadót, az "eredmény" szerintem alsó hangon súlyos testi sértés, ha nem halált okozó súlyos testi sértés (feltehetőleg nem tanult esni a beton meg nem tatami). Gondolom ezért is tűnhetnek szimpatikusabbnak a különböző ízületfeszítések és az ezek általi földrekényszerítések. Csakhogy ezt megint csak említetted: ezek működőképessége kérdéses.

Ami pedig a Judo sport részét illeti: szerintem alkat függő. Legalábbis ha magamból indulok ki a közel 2 méteremmel nemigen tudnék 160-170 centis edzőpartnereket dobálgatni. Tehát a Judot, Birkózást és ehhez hasonló sportokat az átlaghoz képest alacsony emberek tudják errdményesen művelni. Vagy ez egy téves gondolatmener volna?

2019. jan. 1. 10:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Aiki előttem nagyjából összefoglalta a lényeget, ha minden csillag úgy áll az égen, akkor ezek a technikák működhetnek. Ha nincs szerencséd esélyed sincs használni. Szépek ezek a videók meg minden, de direkt előre beállítottak, úgy, hogy a technikát prezentáló félnek kedvezzenek a körülmények. Kint az utcán nem biztos sose, hogy ilyen szerencséd lesz. Meg ezt ugyanúgy Judosok ellen gyakorolják csak, nincsenek felkészülve más stílusok ellen, hogy azok technikái ellen sikeresen végre tudják-e hajtani.

Meg hát igen, Judonál, birkónál az a baj önvédelmi szempontból, hogy jogilag nagyon csúnyán megszívhatod, ha túl jól sikerül egy-egy földrevitel. Egy miskolci esetet meséltek nekem anno, ott egy judokat akart kirabolni egy pali késsel, sikeresen megvédte magát, csak a gond az volt túlságosan is sikeresen, mert a támadónak a medence csontja eltört. Nekem úgy mesélték csak azért kapott felfüggesztett, mert figyelembe vették, hogy késsel támadtak rá.

2019. jan. 2. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Kedves aikiboxer

Ha csak egy judo edzésen is ott lettél volna tudhatnád, hogy a judoban az első és legfontosabb a fej és a térd védelme, másodszor is aki rendesen csinálja meg a befordulást a dobáshoz akkor ez teljesen biztonságos, ráadásul ha a támadónál fegyver van akkor nyilván testdobás közben el kell szoritani a fegyvert és földrevitel után egy juji gataméval simán elvenni.

2021. márc. 26. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 aikiboxer ***** válasza:
Kedves 4! Nem vagyok judós, de kb 1,5 éven át keresztedzettem judósokkal, és nem védik a fejüket, nem is számítanak arra, hogy képen törlik őket. Alapszintű boxtudás ellen is tehetetlenek (ha nem csináltak keresztedzést).
2021. ápr. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!