Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Hogyan tartsam karban és...

Hogyan tartsam karban és menyi időközönként?

Figyelt kérdés

Kaptam egy új mtb ot. Minden új rajta egy embertől vettük aki németből hoz be bicókat és felújítja. Hogyan kell karbantartani mert nem szeretném ha tönkremenne mert nem volt ólcsó a bicó


Bicó:CILO carbolution


Tárcsaféknél mire kell figyelni(bovdenes) hogy tisztítsam?


Teleazkópot hogyan kell karbantartani?


Takarítani hogy kell mert olvastam olyat hogy gözborotva vagy mi az nem jó de azt is olvastam hogy jó


Láncot mivel kenjem menyi időközönként


Karbon vázas a bicikli



#kerékpár #MTB #karbantartás #Fék tisztítása #Bicikli takarítás
2021. jún. 27. 17:19
 1/6 A kérdező kommentje:
Előre is köszönöm a válaszokat
2021. jún. 27. 17:20
 2/6 anonim ***** válasza:
47%

Mennyit használod és milyen körülmények között? Az számít, mert ha havonta 1-2 alkalommal használod, összesen mondjuk havi 1-200km-t, főleg aszfalton, max. földes úton, akkor sokat nem kell rajta karbantartanod.

A lánc tisztítás megintcsak attól függ, hogy hol használod: ha szinte csak aszfalton tekersz vele, akkor 1-200 km-enként megtisztítod, az elég. Ha terepen használod, poros, sáros körülmények között, akkor minden alkalommal érdemes megtisztítani ha azt látod, hogy a lánc nagyon koszos, földes és akkor tovább tart.

Itt láthatsz egy alapos tisztítást: https://www.youtube.com/watch?v=5ak4AzlUz5Q

MIvel tisztítsd? Először lemosod valamilyen oldószerrel (brigéciolt vagy mit szoktak ajánlani, de ha van kerékpábolt a közeledben és bemész, kérsz egy lánc zsírtalanítót, akkor adnak. Vagy decathlonban is van pl. [link]

Aztán kimosod belőle a zsírtalanítót, különben hiába olajozod be, az olaj nem fog megmaradni a láncban, majd kerképárlánc olajjal kened. Van száraz időre, nedves időre, teflonos, nem teflonos, stb. Sokféle van, a nedves időre szánt jobban megmarad, de a láncon is a kosz. A száraz időre valót könnyebben kimossa az eső, de nem is vonzza annyira a koszt.

Ha nem lesz koszos a lánc, akkor elég akkor kenned ha azt látod, hogy már kezd száraz lenni.

Teleszkópról nem tudok nyilatkozni, de szerintem nem kell karbantartani, hanem szervizbe vinni (megintcsak használattól függően) 1-2 év után.

Tárcsafék gondolom hidraulikus. Az a legjobb, semmit nem kell vele csinálnod. A tárcsát tisztíthatod ha nagyon koszos (de nem igazán szokott, nem marad meg rajta a kosz, max. a sár) sima vízzel, a fékhez egyébként nem kell nyúlnod. Ha nincs rá panaszod, akkor kb. 2-3 év múlva vidd el cseréltetni az olajat. Ha azt veszed észre, hogy a fékkart jobban be kell húzni, mint korábban, akkor vidd el légteleníteni és ha kell olajat cserélni.

2021. jún. 27. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
74%

Megtévesztő a bringa neve, mert rákerestem, és a képek alapján közönséges alu váz. Amúgy elsőre azt hittem, hogy valami áruházi, de nem. A Cilo egy nagy múltú svájci márka, ami 2002-ben becsődölt. Ezután felvásárolták, és még pár évig élt a márka, de már nem Svájcban, hanem keleten készültek a vázaik (mint a legtöbb márkának, ez nem baj). Ez csak egy kis érdekesség, hogy milyen ritkaság került hozzád.

A lánccal kapcsolatban elég jól leírták előttem, hogy mire kell figyelni. Annyival kiegészíteném, hogy a spray formájú olajakat kerüld, mert ha az olajköd a tárcsafékre kerül, akkor nem fog fogni, és nem lesz elég megtisztítani, általában új betétet kell venni bele.

Amúgy a féket nem kell tisztítani, inkább vigyázni kell, hogy semmi nem oda való ne kerüljön rá. Ha mégis le kell törölni, akkor féktisztító spray, tiszta szesz, vagy egyéb könnyen párolgó oldószerrel lehet takarítani. A mechanikus fékeknek általában utána kell állítani, ahogy kopik a betét.

A teleszkópon otthon annyit kell csinálni, hogy a becsúszószárt tisztán tartod. 1-2 évente érdemes elvinni szervizbe. A tekercsrugósat csak takarítani és zsírozni kell. A levegősek komolyabb szervizt igényelnek, itt több tömítés és kenőanyag cseréje szükséges, és 50-100 üzemóránként olajat kell cserélni a lábban. Ha a villa valamelyik ágának tetején van autószelep, akár egy kupak alatt, akkor levegős. Ha nincs, akkor tekercsrugós.

Mosni én itthon szoktam a bringát, mosogatószeres vízzel. Waxos autosampon és hasonló kerülendő, mert szintén hazavágja a féket. Slaggal lecsapatom a kosz nagyját, aztán szivaccsal finoman átmosom, majd leöblítem. Amúgy a nagynyomású mosóval is lehet ésszel mosni. A kerékagyat, középcsapágy, kormánycsapágy környékét nem szabad közelről mosni vele, mert a víz behatol a csapágyakba, és tönkreteszi azokat. Automosókban szintén figyelni kell arra, hogy nehogy waxos öblítést használj!

2021. jún. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Közszönöm a válaszokat
2021. jún. 28. 09:27
 5/6 A kérdező kommentje:
Amúgy mindennapi használatban van
2021. jún. 28. 09:28
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

"Takarítani hogy kell mert olvastam olyat hogy gözborotva vagy mi az nem jó de azt is olvastam hogy jó"


Nem kell félni a gőzborotvától, csak ésszel kell csinálni. Ne két centriről veresd vele, hanem kb. fél méterről és lehetőleg úgy, hogy a vízsugár ne irűnyuljon merőlegesen a csapágyakra. (Különösen a hajtókarnál vigyázz, elég kellemetlen, ha kimosod a zsírt és vizet kap a középcsapágy). Utána tisztára törlés és olaj a láncnak.

2021. jún. 28. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!