Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Milyen esetekben kell új...

Milyen esetekben kell új sisakot venni?

Figyelt kérdés

Ha nem bukok vele egyáltalán, akkor hány évente érdemes lecserélni?

Illetve egy bartáomtól azt hallottam, hogy akár csak ha leejtem, akkor is már újat kell venni. Én múltkor leejtettem otthon a parkettára, de azért azt erős túlzávnak érzem hogy e miatt vegyek is egy újat. :D



2023. jún. 22. 09:21
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
Ha olyan ütés érte a sisakot, ami látható sérülést, deformációt okozott rajta, akkor ki kell cserélni. Mivel ilyenkor legközelebb már nem tudja ugyanúgy csillapítani az ütést. Leejtés aligha okoz ilyen deformációt. Karcok nem számítnak.
2023. jún. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Igen, én is így gondlnám, de állítólag lehetnek rajta szemmel nem látható sérülések ilyenkor. Mondjuk ha egy parkettára ejtésől megsérül egy sisak, akkor az eleve nem sokat ér. :D
2023. jún. 22. 11:17
 3/24 Alex Fly ***** válasza:
100%

2-3, de max 5 év alatt elöregszik annyira az anyaga, hogy már nem feltétlenül tudja ellátni a feladatát, ilyenkor illik kicserélni.

És ha 1-1,5 méterről kemény felületre ejted, akkor is minimum érdemes komolyan megfontoni a cserét. És nem arról van szó, hogy ha ettől megsérül,akkor nem sokat érne: a sisak egyszer használatos eszköz: ha felfog egy ütést, akkor teljesítette a feladatát -függetlenül attól,hogy az adott pillanatban éppen benne volt-e a fajed avagy nem...

2023. jún. 22. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Azért gondolom nem mindegy, hogy milyen felületre esik, illetve hogy a fejem súlya is benne volt-e.
2023. jún. 22. 12:36
 5/24 anonim ***** válasza:
100%
Az esésnél nagyon nem mindegy, hogy benne volt-e a fejed vagy nem. Ha benne volt a fejed és fejre esel, akkor a zuhanó 70-80 kg-ot beütődését kell a sisaknak csillapítania. Ha üresen esik, akkor csak a saját súlyát, amit párszáz gramm. Egész más erők lépnek fel. Ha a sisak egy ilyen esésben a saját súlya alatt megsérül, akkor a fejedet aligha védené meg.
2023. jún. 22. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 Alex Fly ***** válasza:
@5: itt egyedül.a sisakot érő erőhatás számít -függetlenül attól, volt-e benne fej vagy nem.
2023. jún. 22. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

5 Igen, én is valahogy így gondoltam.

6 Igen, de nyilván nagyobb a sisakot ért erőhatás, ha van benne fej. :)

2023. jún. 22. 13:01
 8/24 anonim ***** válasza:
100%

Az erőhatás függ attól, hogy mekkora tömeg mozgását fékezi le a sisak.

Legyen az esés sebessége v, a zuhanó tárgy tömege m, és s úton (amennyire benyomódik a sisak) fékeződik le a mozgás. A mozgási energia E=m*v^2/2, amit F*s erőlökés csökkent le 0-ra: F*s=m*v^2/2. Az erőlökés egyenesen arányos a tömeggel.

A rugalmasság határáig rugalmas deformációval tudja csillapítani az ütést, ez nem okoz maradandó károsodást a sisakban. Ha rugalmassági határon túl már szerkezetileg sérül a sisak ami nem visszafordítható.

2023. jún. 22. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Jó, de gondolom nem valószínű, hogy baja lett a sisakomnak, ha kicsúszott a kezemből és leesett a parkettára?
2023. jún. 22. 13:07
 10/24 anonim ***** válasza:
Valószínűtlennek tartom, hogy ettől bármi baja essék. Ha a sisak veled együtt esik, akkor legalább százszor nagyobb terhelés éri. Sisak legyen 500 g, Te mondjuk 70 kg. Az arány 70/0.5 = 140
2023. jún. 22. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!