Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » A hó és a latyak mennyire...

A hó és a latyak mennyire koptatják az alkatrészeket?

Figyelt kérdés
Januárban, amikor a nagy havazás után olvadás volt akkor bicikliztem. Erdei úton patak volt. Nem sokat mentem, de a teleszkópom beázott (sr xcm). Megfogadtam, hogy többet nem megyek nagy vízben, nem éri meg. A latyak gondolom ugyanúgy árt. Felkerül a láncra, teleszkópra, bemegy mindenhová? 0 fok alatt a kicsi (1-2 cm-es hóban is ez a helyzet)? Sárban szoktam menni persze. Akkorában, amíg a láncra nem dobálja a sárt. Jól csinálom? Vagy a porhó nem koptatja ennyire a cuccokat?
2017. dec. 22. 22:09
 1/9 szlory ***** válasza:
A hó víz. Nem koptat, viszont kimossa a kenést. A latyakban viszont van szemcse, ami koptat. A feladat nem az, hogy ilyenkor lábujjhegyen elsomfordalj, hanem a menet után kimosod és újra olajozás. A sózás a legrosszabb a télben.
2017. dec. 22. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nálunk nem sóznak. Erdőben szeretnék menni, viszont pár alkalom után újra kenni mindent nincs ínyemre!
2017. dec. 22. 22:56
 3/9 anonim ***** válasza:

Én a láncot alapból minden mounti túra után (akár 30km volt a túra, akár 70) le szoktam pucolni, és újra szoktam kenni, mert bizony igényli a törődést, hamar megeszi a kenést.

Amúgy télen igen, a hó (ahogy esőben a sima víz) kimossa a láncot, ami önmagában nem akkora gond, de újrakenés nélkül meggyilkolja a hajtást.

2017. dec. 23. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 szlory ***** válasza:

1-es vagyok, ismét. Bocs, ha lelombozlak vele, de akkor meg kell tanulnod takarítani. Egy össztelós, tárcsás szörnyet 60 perc alatt makulátlanná lehet tenni, 30 perc alatt pedig műszakilag vállalhatóvá. Ha nem tart legalább 1-2 óráig a tekerésed, inkább spórolj össze több időt, utána menj ki és akkor már a min. fél nap után az a 30-40-50-60 perc nem lesz arányaiban olyan horror.


Mellőzheted, de akkor készülj pénztárcával a lustaság kifizetésére. Először általában lánc, majd sor, hátsó váltó, teló.. szép kis lavina lehet belőle.

2018. jan. 2. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

4.: Na azt hogy csinálod? 60 perc alatt újra kened amit kell??


Nekem a merev nagytakarítása és kenése minimum 6 óra, és akkor rohadt gyors voltam. Agyak zsírzása (golyós) 1 óra, teleszkóp alsó láb kenése 40 perc. Kormánycsapágy szintén legalább 40 perc. Pedálok talán 1 óra. Lánc lemosása, jól telenyomni olajjal, aztán a felesleget letörölni szintén 1 óra minimum, ebben benne van azért a nem túl koszos lánckerekek, és a váltó valamilyen szintű megtisztítása. Váltónak amúgy kell valami zsír? A váltógörgőm nem csapágyas, ha akad azt csak kitisztítom és rakok bele zsírt. Ez eddig 4 óra 20 perc, + kónuszok állítgatása, ilyen-olyan baszakodások megint minimum 1 óra. Vagy én vagyok nagyon durván lassú, vagy te egy robot vagy.

Jó azért ha ipari csapágyas kereked van, csak leszeded a porvédőt, és nyomsz oda egy kis zsírt, pedálnál szintén, kománycsapinál is, meg ha jóféle lánctisztítód van azzal is hamarabb megvagy, de az 1 óra az nagyon-nagyon kevés. Mit tartalmaz? Láncnál amúgy az a halálom, hogy ugye minden szemre kell egy csepp olajat rakni, és utána csontszárazra törölni zsebkendővel az nagyon sok idő. Erre amúgy tudsz valami jobb módszert?

2018. jan. 2. 17:08
 6/9 A kérdező kommentje:

Amúgy 1-es télen minek használsz fully-t??

A szimeringeknek is árt a 0 fok alatti hőmérséklet.

Nemhogy vennél egy merev vázat télire, 160-180-as szimplavállas telóval, technikádon is fejlesztene.


Bár ha simán megteheted anyagilag, akkor nem szóltam :)

2018. jan. 2. 17:19
 7/9 szlory ***** válasza:

(1es) Kedves kérdező, köszönöm a jótanácsot, de inkább a jóindulatot, mint a tanácsot tudom hasznosítani. Én még merev montik érájában kezdtem. Emlékszel? Amikor teleszkópot sem tettek előre :D Bízom benne, hogy elegendő tapasztalat gyűlt össze, hogy hozzam a jó átlagot a hegyen. Remélem a gazdagság is bejön, bár tervezem idén lecsökkenteni a gépparkomat 4-5 körülire.


A hidegről pedig hasznos tudnivaló: kis minuszokban semmi nem változik, ne a 0-át tartsd mumusnak, hanem -6 körülre lődd be (a gagyibb cuccok is egészen jól elviselik).


A szimeringek: fogyó alkatrészek, nem tesz jót nekik a túlhasználat. Minden teleszkóp azért van, hogy dolgozzon, ha dolgozik, akkor pedig amortizálódik. Ha nem mosod, akkor többet, mint kellene. Ha túlhasználod a fogyó alkatrészeket, dettó.


A tisztításról tehát évszak-függetlenül írtam össze a tudnivalókat. A sár pedig továbbra is maradjon a lányok rémisztgetője. Egy hegyigépnek nem okoz gondot. Ellenben ha képes voltál belehajtani egy olyan patakba, ahol a becsúszóig szökött a víz, akkor te nem tapasztalt vagy, hanem kamikaze. :D Oda azért inkább fürdőgatyába menj, ne bicajosba. :D

2018. jan. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 szlory ***** válasza:

(1es,4es) Folyt köv, bocs, kérdező, nem láttam hogy 2 kommentet tettél, az elsőre nem válaszoltam emiatt! Figyu - ne keverd a nagygenerált a tisztítással! Csapágyazást, telószervízt nem végzünk nyilván minden kör után, csak indokolt esetben.


1 órába úgy férsz bele, hogy megvannak a magad kis eszközei és gyakorlatod. És nem szobában pucolsz. :D Sok "hogyan mossunk" yutub vidi van fent, tulajdonképp azokból kevertem ki a szerintem logikus és megfelelő módszert.


Láncolajozás: monti bameg, ne papírzsepizz :D XT/XTR és Ultegra/Dura Ace szintű láncokat használok, hidd el, amit menet közben kap, ahhoz képest a törölgetés (ronggyal, nem papírral csinálom..) nüansz. A 30percesbe nem is teszem bele a törölgetőset. A fent említett láncok pedig mocskosul bírják. Nyilván kopik tőle, de a sort úgysem élheti túl.


Szóval pörgesd át a láncot olajjal - én nem idegenkedem az olajspraytől sem, csak hajtó előtt, alul fújni. Utána finoman rongyot nyomsz az oldallemezhez (nyilván oldalanként külön művelet) és megint átpörgeted a láncot. DONE! Ha vájtfülősködni akarok, akkor azt mondom, hogy az olajzás után, használat előtt törlök - nem rögtön kenés után. Ez a legeslegtutibb májerprocessz - legalábbis eddig.

2018. jan. 5. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
kérdező hó és a viz lemsosa ab icikldiet,latyakba murva kavics van ami sérülésto koz
2019. ápr. 4. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!