Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Hány kilométerenként célszerű...

Hány kilométerenként célszerű egy biciklin láncot olajozni?

Figyelt kérdés

2018. dec. 5. 13:48
 1/6 szlory ***** válasza:
87%

Rossz a koncepciód. Nem km és nem nap a mértékegység. Láncot akkor olajozol, ha száraz a lánc. Ha a görgőkre teszed pl az ujjadat és alig olajozza össze (az olaj nem keverendő a retekkel!), akkor kenni és/vagy tisztítani+kenni kell. Száraz hidegben ez teljesen más kilométer és nap, mint mondjuk egy forró nyári napon vagy egy esős hideg időszakban.


Egyszóval akkor célszerű egy biciklin láncot olajozni, amikor már nem sok van rajta. Ilyenkor jellemzően már nyikorog is először picit, aztán egyre jobban.

2018. dec. 5. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%

Általában a hajtás zaján hallható, amikor kezd romlani a kenés. A láncnak szinte hangtalanul illik futni, ha jó állapotban van minden. Sok összetevőtől függ a dolog: időjárás, terepviszonyok, használt kenőanyag, stb. Amikor látod, hogy sok koszt összeszedett, akkor érdemes alaposan megtisztítani a láncot és újrakenni.

Az ún. száraz kenőanyagok (dry lube) nem bírnak sokat, akár 50 km alatt is lekophatnak, viszont ezek nem, vagy alig gyűjtik a port. A vizet viszont nem igazán bírják.

A nedves kenőanyagok (wet lube), olajok jobban bírják, de a port jobban gyűjtik. Ha földúton jársz, akkor érdemes gyakran tisztítani és olajozni, mert a por a legnagyobb ellenség. Újabban azt szoktam csinálni, hogy brigéciollal átecsetelem a láncot, vízzel kiöblítem, majd féktisztítóval átfújom, hogy ne maradjon benne víz. Ez gyorsan kiszárad, utána lehet kenni. Hátrafelé hajtom a pedált, közben az olajat óvatosan adagolom a láncra, vagy ha nagyon ráérek, minden csapra teszek egy cseppet. Ezután a felesleget egy ronggyal letörlöm. Így nem tocsog a lánc az olajtól, nem gyűjti annyira a koszt. A sok olaj összeken mindent és jobban gyűjti a koszt.

2018. dec. 5. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
És száraz vagy nedves időben kell gyakrabban olajozni?
2018. dec. 6. 19:46
 4/6 szlory ***** válasza:

Általában a nedves időben. Kivéve ha a száraz az meleg és poros, mint a nyár..


Tehát a tavasz és a (csapadékmentes) tél a legjobb, nyáron (meleg és por) és ősszel (a csapadék, víz kimossa) sokat kell. Ha mondjuk heti 1-200km a menet, akkor rossz esetben heti szinten 1x, a jobb évszakok an 2hetente-3hetente kell csak.


De nyugi, ha nem valami kifejezetten drága cuccod van, elég gondos vagy, ha akkor olajozol, amikor hallod a hangját. Ha drága cucc, akkor inkább csináld hetente fölöslegesen, mint havonta túl ritkán. Kenőanyagot pazarolni olcsóbb, mint láncot, sort.

2018. dec. 6. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Mostanában nem bringázok, de amikor rendszeresen eljártam XC-zni, akkor én minden túra előtt olajoztam (50-60km-enként). Érezhetően és hallhatóan szükséges volt ilyen gyakran csinálni, egy-egy túra lazán "megette" a kenést.

Amikor zömmel városban, mentem, úgy azért elment 200km-t is egy körrel.

2018. dec. 7. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 br9600 válasza:
57%
évente 6szor
2018. dec. 11. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!