Kezdőoldal » Sport, mozgás » Versenyek, olimpiák » 30 évesen késő már belemerülni...

30 évesen késő már belemerülni a sakkba? Hobbi szinten játszok rendszeresen, de kizárt már ilyen korban magyar TOP 100-ba jutni?

Figyelt kérdés

2021. okt. 10. 13:02
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
66%

Laikusként: versenyeken szoktál indulni? [link] Valami klubbnak tagja vagy?

Arra tippelnék, hogy valszeg késő, de mondjuk a top 100 azért lehet, hogy menne. Próbáld ki a Hive-ot, ha nem ismerted, az is nagyon rafinált kis cucc!

2021. okt. 10. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 Baluba ***** válasza:
92%

A magyar top 100 jelenleg 2347 pont, ami a Fide master közepe kb. Ez szerintem már magasabb szint, mint amit el lehet érni csak munkával, akkor is, ha 10 évesen kezdi az ember.


30 évesen elkezdve ehhez a szinthez már rengeteg munka mellett komoly tehetség is kell, amivel a 20 év hátrányodat be tudod hozni. Azt is figyelembe kell venni, hogy az ember a 30-as évei végén elkezd veszíteni a szellemi képességeiből, vagyis kicsit sietned is kell.


Összefoglalva én akkor is inkább ellened fogadnék, mint rád, ha mostantól évekig ez az egyetlen célod az életben, és a körülmények is tökéletesen adottak.

2021. okt. 10. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
100%

Sajna szerintem még 2000 fide élő is nagyon nehéz lenne, de még talán

lehetséges.



FM (2300 élő) ha olyan munkád van , hogy munkaidőben tudsz sakkozni és semmi mást nem csinálsz és van JÓ sakkedződ (rengeteg trehány edző van) hosszú éveken át kitartó maradsz akkor szerintem elméletileg lehetséges.


IM,GM szerintem már túl nagy falat.


Sakk is olyan mint bármi más az elején fejlődésed gyors és látványos

és minél magasabbra jutsz annál több energia kell, de fejlődés sokkal kisebb lesz.


pl 1000-1100 ra fejlődni elég ha csak játszol talán még pár taktikai feladványt is megoldasz vagy youtubon nézzél videokat.


2600-2700-ra nem tudom, hogy mi kell mert sok olyan ember van aki egész életét sakkra szenteli és mégsem tudja megugrani.

2021. okt. 10. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
Tudtok ajánlani jó könyvet vagy online oktatást?
2021. okt. 11. 11:44
 5/25 anonim ***** válasza:
Te is megnézted azt a netflixes sorozatot?
2021. okt. 12. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 Thunderfairy ***** válasza:
Biztos hogy megnézte a vezércsel-t. Jó kis film.
2021. okt. 12. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Ma veszem át a sakk-

könyvet, amit rendeltem.

2021. okt. 13. 07:50
 8/25 Thunderfairy ***** válasza:
Jó gyakorlást. Én most 42 évesen kezdtem el netről komolyabban megtanulni sakkozni.
2021. okt. 13. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:
A sakkjáték elemi. Közben játszok neten, kíváncsi vagyok a végére hány pontom lesz.
2021. okt. 13. 16:52
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Végülis nem késő és még a top100-ba sem jutnod, de nagyon sok munkádba kerülne és az egész életedet ennek kell szentelned.

Én 23 évesen kezdtem el komolyabban sakkozni, és most vagyok 25 és idén jutottam el oda, hogy versenyekre járok.

A nulláról elkezdeni kb így néz ki:

1. Megtanulod a lépéseket, a szabályokat, különleges lépéseket.

2. Elkezdesz a neten sakkozni, 20-60 perc közöttieket javaslok. Nyugodtan gondolkozz.

3. Elkezdesz nagyon alapszinten megnyitásokat tanulni. Tulajdonképpen mind egy, hogy milyen nyitásokat kezdesz el tanulni, később úgy is lesz kedvenced. Ezt többféle képpen tudod megtenni: veszel könyveket. De tudnod kell, hogy magyar nyelvű (jó! És modern) nyitási könyv nincs! Angolul nagyon sok van. Ha nem tudsz egy kicsit sem angolul, akkor rosszabb helyzetben vagyok. Ha tudsz, akkor sem ajánlom, hogy vegyél nyitási könyveket.

A nyitásokat full ingyen meg tudod tanulni a neten, pl youtube-on.

De leginkább a lichess.org nevű sakkoldalt javaslom, itt előfizetés nélkül, teljesen ingyen tudod használni az oldal minden funkcióját, így a nyitási (elemzőtábla) részt is, megteszed a kezdő lépést és látod hogy miket lépnek rá a top játékosok. (A beállításokban tedd át, hogy fide partikból legyen a válogatás és ne a lichess felhasználóiból)

Ezektől csinálhatsz is egy tanulmányt a lichessen, vagy magadnak lejegyzeteled. (Egy tanulmányon belül is 64 fejezetet tudsz csinálni).

Ez kb 2-3 hónap munka napi 2-4 óra munkával.

Utána:

2. Elkezdesz sakkelveket tanulni. Erre az internetes sakkiskolát javaslom (ez is teljesen ingyenes) és az minden alapra nagyon jól és pontosan megtanít. Közben játszol sokat, és elkezdesz 10-20 perces partikat is játszani.

3. Gratulálok! Már egy 1200-1400-as szinten vagy!

(És itt megjegyzem, hogy nem a netes pontszámról beszélek. A fide klasszikus pontszám és a netes tök más. Én pl 2000-en vagyok lichessen, de a verseny pontszámom még is 1500-1600 körül van. (Máskülönben az elméleti tudásom a sakkról van 1800-1900, de gyenge a változatszámításom és a végjátékom, ezek miatt sok partit bukok, ezért tartok pontszámilag ott, ahol)

Szóval a netes pontszámból, főleg ha az lichess-es, nyugodtan vonjál le 300-500-at, kb annyi a valós értéked.

Szóval most elkezdhetsz gondolkodni, hogy hogyan tovább:

Csináld azt, hogy: kicsit jobban átnézed a nyitásaidat. A jegyzeteket, amiket az internetes sakkiskola alapján írtál, átolvasod még egyszer. Játszol 2-3 hétig a lichessen, közben minden partidat kielemzed és tanulsz a hibáidból.

4. Elkezdesz végjáték alapelveket tanulni. Ez kicsit nehezebb, de tudok rá egy jó magyar könyvet:

Paul Keresz: gyakorlati végjátékok.

Ezt szépen végig rágod. Az egész könyvből csinálhatsz tanulmányt a lichessen, ha úgy jobb de tedd privátra!

5. Jó, most már tényleg nehezebb tovább haladni.

Itt válassz ki egy-egy fő nyitást fehérrel és feketével, csinálj belőlük tanulmányt. Én fehérrel csak d4-et nyitok. Erre, a változatokra, van 2 tanulmányom, összesen 82 fejezetem.

Sötéttel d4-re csak d5-öt játszom javarészt szláv védelem lesz belőle. E4-re csak Caro-Kann védelmet játszom. Könnyebb megtanulni, mint bármi mást. Összesen ezekre van 70 fejezetem.

Minden fejezetre, nyitási ágra van 2-3 minta partim, fide 2200+ játékosoktól, de ha tehetem, akkor csak 2500+-ból válogatok. Ezekből van kb 200 fejezetem.

Miden partidnál, vagy ha partit elemzel próbálj meg rájönni a tipikus középjáték tervekre.

Próbálj mindent memorizálni. (Nem könnyű)

6. Játssz rövidebb (1-10.perces partikat is!) Kezdj el chess 360-at játszani.

7. Ismkerkedj meg a (verseny) sakkjáték szabályaival és illemszabályaival. (Pl versenyem, parti előtt után kézfogás, udvarias viselkedés stb.)

8. Most már kereshetsz egy edzőt. Egy 2200-as cm edző órabére nagyjából 2500-3000 forintról indul, vele el tudsz jutni 2000-ig. Ez heti minimum 2 óra az edződdel, plusz amit te beleteszel napi 2-5 óra a sakkba, 2-4 év és fide 2000-en találod magad.

Utána keresned kell egy erősebb edzőt. A korábbi edzőt onnantól kezdve szekundáns. Keresel egy IM vagy GM edzőt (vannak magyarok). Annak az órabére 6-10 ezer forint, de akad, akinél 20+.

Vele el tudsz jutni 2200-ra vagy 2300- is, az 5-10 év.

Sok sikert!

2021. okt. 13. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!