Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Mellúszásnál hogyan szokjam...

Mellúszásnál hogyan szokjam meg a víz alá bukást élővízen?

Figyelt kérdés

Tudatában vagyok, hogy anélkül inkább csak békaúszásnak lehet nevezni, amit művelek úszásképpen. És mivel így nem fekszem rá rendesen a vízre, a tempóm is lassúcska (tempónként kb egy métert teszek így meg).

Leginkább a víz orromba jutásától tartok, ha hullámzó vízfelszínen csak légvételre bújnék ki orrommal+számmal, nem találnám mindig el, mennyire kell kijönnöm, és beszívnám. Ami legalábbis nagyon irritáló érzés, ha orromba megy, még a tiszta víz is olyan, mintha marna. Mennyire könnyű így komolyan félrenyelni, letüdőzni a vizet? A Balaton vize, lebegő planktonjai (+ növényi részek, szúnyoglárva, madártoll, döglötthal-darab) okozhatnak még külön légúti irritációt is?

Másrészt, ha víz alatt lélegzek ki, a buborékok pont telefröcskölik szememet is, ami szintén zavaró. A Balatonban lehet ebből kötőhártya-, esetleg szaruhártya-gyulladás? Gyerekkoromban uszodában emlékszem, merültem párszor, és kicsípte a szememet a víz, igaz, lehet, inkább a klórtartalom miatt.

Ha állandóan kitartott orral kényelmesen (bár lassan, nem sportosan) úszom akár kilométert is, és csak nagy ritkán nyelek félre pici vizet (ami pár köhintéssel kijön), de közben nincs gyakorlatom orrom víz alá buktatásában, bátran elkezdjem-e azt gyakorolni a Balatonban, vagy erre uszodában kerüljön inkább sor, és kint a "vadvízen" csak komoly gyakorlattal lesz pont annyira veszélytelen, mint az eddig gyakorolt "pancsikolás"?

36F



2021. júl. 27. 19:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Próbáld ki élő vízben. Mit veszíthetsz? A fiam a Dunában tanult meg úszni 7 évesen. Víz alatt, mert úgy ment, csak levegővétellel volt gond, hogy fel kell jönni.

Medencét nem sokat látott azóta sem. Max a 10 úszásórát 2. osztályban.

2021. júl. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Kell egy úszószemüveg, anélkül akkor sem látsz, amikor feljössz a víz alól, mert a fejedről folyik a szemedbe a víz. Amikor merülsz le, az orrodon fújni kell a levegőt, hogy nem menjen bele a víz. Nagyobb hullámban kicsit jobban ki kell emelkedni a vízből levegővételhez. Pl Balatonátúszáson 1-2 alkalommal fordul csak elő, hogy benyelek egy kis vizet, nem volt még tőle semmi bajom.
2021. júl. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszaitokat!

Igen, az úszószemüveg nagy segítség lesz (ejnye, még nem próbáltam...).

Amúgy is kialakítottam magamban, hogy úszáskor befelé mindig a számon menjen a levegő, kifelé inkább az orromon (így kilégzéskor szám a víz alá kerül, mégsem fröcsög nagyon, mert orrom a felszín felett).

Kilégzés kezdetekor el kell telnie egy nagyon minimális időnek, amíg átállok orrlégzésre, és ezalatt kellő intenzitással fújom a levegőt, hogy ne jöjjön vissza a víz. Sőt még a vízoszlop ellennyomására is fel kell készülni. Kellően intenzíven pedig csak rövidebb ideig tart a kilégzés. Kíváncsi leszek, meg tudom-e így is csinálni, amit eddig egyébként szoktam, hogy általában csak minden második tempónál veszek levegőt. (Egy picit óvakodok amiatt, hogy ha már túl sok levegőmet kifújtam, hátha görcsösen levegőért kapkodva belégzek, mielőtt kibukkannék a vízből. De gondolom, a gyakorlatban nem ilyen bonyolult.)

Na mindegy, veszek úszószemüveget, és szélcsendesebb időben kipróbálom, milyen a normális mellúszás. :-)

2021. júl. 28. 08:08
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
atya ég! ezt te minek agyalod ennyire túl? egy 6éves simán megcsinálja, te meg "vízoszlop" ellennyomásával számolsz kb 30 cm mélyen, hogy milyen erősen fújd ki a levegőt???
2021. júl. 28. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hát igen, 6 évesen még biztos magától adódott volna... ;-) Sőt, újszülöttek méginkább rutinosabbak a merülésben ;-))))

Holnap délután megyek kipróbálni a Balatonban :)

2021. júl. 28. 11:22
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Én medencében tanultam meg a helyes mellúszást ügy, hogy kényelmes tempóban, víz alatt úszva, minden 3. ütemben emelkedtem ki. Igy volt idő "rákészülni". Mikor belejöttem, megszoktam, akkor váltottam minden 2. ütemre. Mikor már ez is rutinból ment, akkor váltottam a minden tempónál való levegővételre. (Azóta 3x úsztam át a Balatont, végig szabályos mellúszásban.)

Víz felett mennyit úszol? Én 1-2 kört tudtam egyszerre, utána meg kellett állni megmozgatni a nyakam, különben beállt. Szerintem a Balatont így átúszva tuti, hogy napokra beállna a nyakam.

2021. júl. 31. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A napokban kipróbáltam a szabályos mellúszást, úszószemüveggel a Balatonon. Szerencsére szélcsend volt és tiszta volt a víz. Tök jól ment! Amúgy tényleg a szemüveg, ami sokat jelentett.

És hiába kell talán vmivel erősebben fújni a levegőt, de az ellennyomás miatt lassabban is megy ki, ezért így is elég általában minden második tempónál kijönni.

#6: köszi, amit írtál, ált. kb. 1000 tempó / 1 km a max, amit megállás nélkül megteszek. Persze van, hogy csak pár százat, ha nincs elég időm / kedvem / hideg a víz. Eddigi csúcs egyhuzamban asszem 2 km volt. Talán kellemes meleg volt a víz. Ált. a hideg, ami miatt elegem lesz, másodsorban a kifulladás néha, főleg, ha nagyok a hullámok. De nem egészen úgy, mint anaerob edzésnél, hogy levegőm fogyna el, inkább a légzőmozgásba fektetett izommunka. És igen, ide tartozik a fejkiemelés is. Pontosabban ugye fejkinntartás. :-) Még soha nem görcsölt be emiatt nyakam, becsípődés sem lett ebből (ha így érted, hogy beáll), de már pár száz tempótól is megfájdul, ez tény. És a leghülyébb az egészben, hogy ennek mindig csak akkor jövök tudatába, amikor végezve a mellúszással, hanyattdőlős pózban ejtőzöm egy kicsit. ;-)

2021. júl. 31. 14:35
 8/10 anonim ***** válasza:
Na akkor egy dologra figyelj, ami elég fontos és hasznos tud lenni. A fejedet a vízzel szembe tedd le, két vállad között, és lefelé nézz a vízbe, csakis lefelé, nem előre, nem kicsit előre, csak lefelé. Így az orrod hátra felé fog nézni, fujod ki a levegőt,és esélytelen hogy bele menjen a víz. Továbbá, nem kell azt erősen erőltetve kifelé fújni, csak olyan szinten ami a lábtempód és a siklás ide, plusz amikor jössz fel, kicsit még tudj fújni, hogy a szembe feljövő fejed amig ki nem emelkedik, addig bele ne szivj. Levegő, bent tart, kifuj, tüdő kiürül és jössz fel. Fontos hogy mindent fújj ki magadból, hogy tele tudd szívni magad. Ahogy fujod ki, érzed majd hogy emelkedsz a vízen, aztán már jössz is ki, utána merülsz vissza. Mindig arcal nézz a vízbe lemerüléskor.
2021. okt. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Lábtempód és a siklás Ideje nem ide, elirtam bocsi
2021. okt. 7. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönettel, hasznos tipp,

a profi sportolók is valóban így csinálják,

uszodában kipróbálom (remélem, nyárig lesz alkalmam eljutni egypárszor).

2021. okt. 7. 17:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!