Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Olvasom, hogy megdöntötték a...

Olvasom, hogy megdöntötték a vitorlás járművek szárazföldi sebesség rekordját. 222 kmph-t értek el 37-40 kmph-ás szélben. Hogy lehet hatszoros sebességgel menni, mint a szél, ami hajt?

Figyelt kérdés

2022. dec. 13. 17:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Gondolom úgy, hogy akár mégha sréhen oldalról is nyomja a szél a vitorlát, úgy is kifejt rá nyomást (vitorlással sem ugye csak arra lehet menni, amerre a szél fújja... ugyebár..). És az az erő nagyobb, mint ami a hajónak az ellenállása a vízen...
2022. dec. 13. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
1: Ezzel az erővel azt is írhattad volna, hogy egy 15 fokos tűzhely képes felmelegíteni a vizet 90 fokosra.
2022. dec. 13. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

2.-es! én vagyok 1-es


Azt biztosan nem, mivel az nem csak úgy energiát ad át, hanem egy bizonyos hőmérséklettel sugároz-termikusan hat kölcsön stbstb (bár ha a víz, meg a levegő, meg a gőz nyomását is változtatjuk, úgy már lehet az is, mit te írtál! :D)


És egy generátorból kijövő feszültséget is lehet akár magasabb szintre húzni, csak épp a teljesítmény nem lesz nagyobb


Ámde másképp szólva... gyertyalángból is ki lehet nyerni ám temérdek sok energiát! Csak jó sok idő (és gyertya) kell hozzá

2022. dec. 13. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2 vagyok. Átfogalmazom: amit írtál az ekvivalens azzal, mintha azt írtad volna, hogy el tudsz fújni úgy egy - eredetileg, hozzád képest mozdulatlan - tárgyat, hogy az nagyobb sebességgel mozogjon hozzád képest, mint az általad kifújt levegő áramlási sebessége.
2022. dec. 13. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

4!

A szél mint állandó gyorsító "erő" hat a járműre.

2022. dec. 13. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Látom, itt csak a lepontozás megy (pl, arra, mit 2 - ben írtam), de indoklás már nem jár mellé.


5: Ez a hatás csak addig érvényesül(het), amíg különbség van a szél sebessége (vagy annak a jármű gyorsulásának irányába eső sebességkomponense) és a jármű sebessége között. (Értsd: amíg a szél gyorsabban halad a járműnél.)


Tegyük fel, hogy a jármű sebessége már elérte a szél sebességét!

Innentől, mi gyorsítja tovább? Számára a közeg már áll, hiszen egyazon sebességgel - együtt - mozog a jármű és a szél.

2022. dec. 13. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

T. 2,4,6-os! Én vagyok 1,3


Akkor lenne igaz, amit írsz, meg a gyertyás példa, hogyha úgy fújná a szél a hajót, mint egy bármit a levegőben. De nem ez a helyzet. Mint ahogy 1. válaszomban írtam és ahogy az 5. válaszoló is írta.


(sőt, ha így lenne, és ha csak a menetiránynak megfelelő szél vektort tudnák befogni és csak annyira, ahogy te gondolod, akkor a vitorlások képtelenek volnának abba az irányba menni, amerről a szél fúj... úgy meg elég képtelenség lett volna körbehajózni a Földet vitorlással, meg erre-arra menni velük, de még a Balatonon is az egyik part lenne csak tele velük :D)


Nézd meg, mehetnek vitorlások gyorsan. Mert ügyesen és okosan csinálták meg őket, hogy ne a szélnek a játékszerük legyen.

2022. dec. 14. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tom Benko ***** válasza:
A széllel párhuzamos komponens kell azonos értékű legyen a széllel.
2022. dec. 14. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A vitorlás közlekedés azért volt sikeres évezredeken keresztül, mert a vitorlákba fogott szél gyorsabban tolta a hajókat, mint amilyen sebességgel fújt a szél.

A vitorláshajók fejlődésének egyik iránya az volt, hogy minél több szelet tudjanak befogni a vitorlákba.

Az egy árbócos hajók helyett építettek több árbócos hajókat, de a vitorlázat is változott, fejlődött.

A 19. században, még a vitorlások gazdaságosabbak volt a gőzhajóknál, a kereskedők klipperjei folytonosan versenyeztek az idővel, amire fogadásokat is lehetett kötni. Egy kis ízelítő a teaklipperek versenyéről:

[link]

Érdemes megnézni a képeken hajók vitorlázatát, és összehasonlítani azokat egy korábbi korszak jellemző vitorláshajó vitorlázatával.


A kérdéses rekord némileg másról szól, azt egy speciálisan arra a célra épített járgánnyal, speciális körülmények között érték el, amikor minden klappolt a rekordhoz

[link]

2022. dec. 15. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ez tényleg érdekes cikk, köszi! A sokszoros sebesség pontos fizikája még mindig nem teljesen világos, de utána olvasok és mérnök létemre majd csak megértem:).
2022. dec. 16. 07:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!