Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Mennyire drága hobbi/sport a...

Mennyire drága hobbi/sport a búvárkodás?

Figyelt kérdés

Nyilván függ, hogy hol, persze, nem mindegy hogy a maldívon vagy az adrián, de aki esetleg űzi ezt a tevékenységet, egy hozzávetőleges összeget tudna írni?


Pl egyiptom, ennyi az utazás, ennyi a búvárkodás díja stb.



2023. ápr. 9. 12:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%
Nem csak a helyszíntől függ. A szabadtüdős búvárkodás (snorkell ing) nagyon olcsó. Tulajdonképpen ez a búvárkodás első lépcsőfoka, csak manapság tanfolyamokon teljesen a palackos merülésre koncentrálnak és a szabadtüdőzést átugorják. Pedig nagyon sok látnivaló van a szabadtüdővel is elérhető mélységben.
2023. ápr. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
az nyilván olcsó, egy jó maszk azt csá :D És nagyon jó is amúgy. De én a légzőkészülékes búvárkodásra gondoltam.
2023. ápr. 9. 13:13
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy mennyire komolyan akarod csinálni.


A két legalapabb képzés 60-100k között van darabonként, van még egy nitrox, amit érdemes megcsinálni, ez olyan 30k. Ezzel a 40 méteres rekreációs (aka "hobbi") limitig merülhetsz.


Ezek voltak a képzések: Ha valaki csak melegben akar merülgetni, akkor az első hárommal (open water+advanced open water+nitrix) el tud lenni. Sőt, ha valaki ennyit sem akar, akkor egy open water kurzussal 18 méter mélységig elvan, azzal kocaturistaként el tud lenni.


Felszerelés nem kötelező, bőven vannak olyan emberek, akik 5000 eurós túrára is bérelt cuccal jönnek. Nyilván bérelt cuccnál lutri tud lenni, hogy milyen mnőségű és állapotú cuccot kapsz. Van egy-két oktató, ahol van készlet ugyanabból a tipusú teljes felszerelésből vagy 20, ha onnan bérelsz, akkor legalább ismered őket, bár itt is előfordulhat, hogy épp nem a pontos méretedet kapod. Itt egy maszk azért eléggé fontos, hogy komfortos legyen (20k), utána egy ruházat (fázni rossz, fontos a minnél jobb illeszkedés, 100-150k cipővel együtt) és egy uszony (30-60k), ezeket mondanám az első pár lépcsőnek. Egy teljes felszerelés 1m környékére el tud menni, igaz ez nálam technikai, rekreációs vonalon kihozható 600k környékére is. (Egy belépő búvárkomputer megvan 100k körül is, de 400k körül vannak a legjobbak, amik nyilván nagyon jók, de jogos kérdés, hogy négyszer jobbak-e...)


És akkor kezdjünk el merülni is. :)


Gyakorlásra medencézni 1-1 alkalom (~1óra) úgy 8-10k. (Belépő és 1 palack levegő).


Hazai tavi merülőhelyek (mondjuk Dorog), 5-10k / nap, 2 merüléssel. Kár, hogy a hazai vizek állapota, hát... "nem erős".


Hazai, extrémebb, gyakorlott/technikai búvárok számára ott van a Kőbányai pincerendszer vagy a Molnár János barlang, ez úgy 20k/merülés. (Ezek felülről zárt helyek, ez már nem játék. :))


Szlovákia, ami közel van (pl. Feketenyék) és egy szinttel jobb, ott 20k-ból kijön a merülés része a napnak.


Horvátország: A merülés (4-6 merülés + szállás) csüt-vasárnapra cirka 120k.


Egyiptom: Ez már világviszonylatban is remek hely, jellemzően 1 hétes túrák vannak: hajóval vagy egy népszerű, jo búvár-"faluban" úgy 600k (repjegyyel együtt), itt 20 merülés belefér ez ido alatt. Ezt mondanám messze a legjobb ár-érték arányú merülésnek. Nekünk közel van, nem "annyira" drága, és majdnem minden van a víz alatt, ami szóbajöhet. :)


És akkor jönnek a sokkal drágább helyek: Bali, Maldív-szigetek, Mexikó, repjeggyel együtt cirka 2300 eurótól kezdődnek, és megy akár 5000 euroig (repjeggyel együtt), általában 10-14 naposak, itt sokszor van arányában kevesebb merülés a programban és több nézelődés. Ezek a világ legjobb helyei között vannak búvárkodásra, legalábbis trópusi környezetben mindenképpen. (Persze jó bálnalesre menni Norvégiába is, csak az másféle elkötelezettséget kíván. :D)


A külföldi túrák költségének nagyobb felét a sima utazási díjak (repülés, szállás, étkezés, stb.) teszik ki, ami egy nyaralásnál is hasonló lenne, így ha valaki amúgy is megy nyaralni ilyen helyre, akkor párat merülni ott turistaként elhanyagolható költség.


Ismerosom, akit belerántottam, ő kb 200k-t költött egy majdnem alap felszerelésre (maszk, ruha, uszony), képzésekre 150k-t, és azóta együtt járunk nyaralós merülésekre, nyilván oda ő tobbnyire bérelt felszereléssel, így neki annyival drágább (8-10k/nap), és nyilván kettőnk tapasztalata (meg a ráköltött összeg...) között van 1-2 nagyságrend, de amúgy ugyanazt látja, amit én. (Sokkal tobb felszerelessel es tapasztalattal.)


És ha valaki tényleg csak az amúgy tervezett nyaralásokon csobbana egyet-egyet, amolyan igazi turistaként, akkor a két alap kurzust megcsinálnám a helyében egy minőségi helyen (ezt a biztonság kedvéért tényleg korrekt, megbízható oktatóval), aztán onantól nyaralásokon merülnék párat bérelt cuccal, ennél költséghatékonyabb nincs. :)

2023. ápr. 9. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Sok mindentől függ, egy elég szubjektív véleményt fogsz olvasni.


Az első dolog ugye a tanfolyam.Van számos búvárminősíést adó szervezhet, CMAS, PADI, UEF stb hol tanfolyamot kell végezned. Ez olyan 70-90e Ft között mozog. Ezzel van egy nyílt vizi minősítésed amit általában 20 merülés után tudsz újabb szintre emelni. (advanced, három csillagos CMAS ) és a legtöbb kedvtelési búvárnak ez elég ( köztük nekem is :) ). Ezzel 40 méter mélyre tudsz kavirnyálni, kezdő minősítéssel pedig 18m )


Nyilván első körben én nem vennék semmit se. Elég bérelni. Sose lehet tudni, hogy bejön e a búvárkodás vagy nem. Aztán, ha tetszik a merülés akkor lehet beruházni.


Amire szerintem feltéltenül szükséged van az egy búvárkomputer. Ez szélesskálán mozog , nyilván neked a nem a több gázos keverkéket támogató cuccra van szükséged, kb olyan 70e Ft környékén kezdődnek az árak.


Aztán jó ha van saját maszkod és ruhád, de ezeket lehet bérelni is, csak úgy mint a mellényt, a palackot, és a reduktor szettet. A maszk és a ruha elég személyre szabott szerintem, ezért írom azt, hogy jó ha tulajdonodban van. A maszkok és ruhát is széles árban mozognak, ráadáasul többféle van, pl nedves ruhában 3,5,7mmes, rövidebb, hosszabb változatok és a maszkok is változóak. Ezek így újonnan (komputer, maszk, ruha ) már 200e környékén vannak együtt. Van aki a saját ABC felszérését preferálja ( Maszk, légzőcső, buvárkés, uszony ) - én elsők körben csak a fentieket venném meg.

Száraz ruhát nem említem mert keződknek szerintem nem opció, drága ( 400-600e Ft ) és több gyakorlatot igényel a használata ( külön tanfolyam van rá )


Nekem konkrétan az ólmon és a palackon kívül mindenem van. Ennek az előnye, hogy saját felszerelésem van karbantartva, nyilván nekem már megszokott. Palackot nyomáspróbáztatni kell 2 évente emlékeim szerint, meg úgyse szívesen cipekedsz a repülőre...


...mert ugye itt kezdenek eldurrani a költségek. Nyilván le lehet menni az Adriára és merülni jókat ami talán még a legolcsóbb...relatíve. Szerintem érdemesebb már akkor Máltára elrepülni - bár én nagyon szeretem az Adriát, de a szívem csücske Málta -ez teljesen szubjektív természetetsen. Mindkét helyen találsz magyar búvábázist és nagyon jó embereket ismertem meg mindkét helyen.


A legközelebbi trópusi tengeres élményt adó helyek már Egyiptomban vannak. Vörös tenger és ha már ott vagy akkor érdemes egy hajós szafarira befizetni. Ez már drágább, 1000-1500 Euró/fő + repjegy kb. Ilyen helyre kezdőként szerintem nem érdemes menni. Amikor már ilyen helyekre jártam saját cuccom volt (palack, ólom kivételével )


Ha fentieken túl vagy akkor lehet menni mondjuk Maldiv szigetekre ( itt már 7 számjegyű forint összeget kell kiperkálnod ) , Bali talán picit olcsóbb,bár ha mondjuk a Komodó nemzeti parkban akarsz merülni az feláras.


Sose voltam, de sokan mondták hogy Karib-tenger is fantasztikus, kb hasonló árakkal számolhatsz.


A saját felszerlés hátránya, hogy pl a mellényt, a reduktor szettet szervizelni is kell, bár ezek általában pár 10e Ft-os összegek / év.

2023. ápr. 9. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A szabadtudos egy fizikai sport, a szabadtudos egy technikai, elegge eltero felszerelesigennyel es a fizikai igenybevetel is mas.


A szabadtudosre szemuveg, legzocso, uszony (a szabadtudos uszonyok amugy dragabbak, mint e keszulekeshez valok :) ), ruha kell, ez osszesegeben 200-250k-bol kijon, aztan ezek utan rajtad all, hogy mit hozol ki magadbol. Atlag ember husz meterig le tud menni kis gyakorlassal es ha tudja mit csinal, illetve ugy 4 percig a levegovisszatartas sem kulonosebben nehez.

2023. ápr. 9. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes választ 3,4es!


Mostani nyaralásomon(fülöp-szigetek) jöttem rá, hogy nagyon kipróbálnám a búvárkodást, részt vettem snorkeles túrákon, és imádtam. Rengeteg búvár klubb volt ott, állítólag mehettem is volna ilyen 4-5 méteres mélységig, de annak nem láttam értelmét nagyon.



TEhát akkor lényegében nyaralás ára + országfüggő a merülés díja (ott kb 20ezer forintnyi összeget mondtak, ami nagyon átverésszagú volt). Az hobbi szinten eléggé vállalható, + a képzés se olyan brutál drága.

2023. ápr. 9. 17:03
 7/11 anonim ***** válasza:
86%

Nem volt lehúzás, az egy átlagos ár volt. Általában ha merülés csomagot veszel ( pl 10 merülés ) akkor kapsz kedvezményt, de attól is függ, hogy milyen jellegű az a merülés. Pl Málta relatív olcsó mert általában parti merülések vannak. Ha mondjuk Cominon akarsz merülni az már feláras mert az hajós merülés. Vagy régebbeb volt lehetőség tonhal farmon merülni az is feláras móka volt.


20eFt/merülés szerintem egy átlagos ár. ( sőt...ha ha Ft 400 felett lesz akkor még jó ár is :) ).

2023. ápr. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#6, tenyleg nem lehuzas, kepzettseg nelkul csak intro/demo/dsd (discovery scuba dive) nevu vezetett merulesre mehetsz.

Ez altalaban 4-6-8 meter max melysegig megy, attol fuggoen, hogy mennyire megy jol az ujoncnak (pl. ha a kiegyenlites nem megy, akkor 4 meter ala nem fogjak vinni a fulserules eselye miatt). Ha nem erzi az uj fiu, akkor sokszor kvazi “setaltatjak”, fogjak a palackkat is. Ehhez kepest eletem elso ilyen merulesen “jokepessegu” ujonckent mehettem egyedul, mert valami morgohalnak kepzeltem magam es a feneken kozlekedtem 6-8 meteren, de amugy a tobbi resze jol ment, csak hat az alap koncepciot neztem be. :D


Egy ilyenre a 20k teljesen realis.


Es hogy van-e ertelme? Nana! Egy sima 2-3 meteres medenceben (ami lassuk be, nem kulonosebben erdekes onmagaban) is nagy elmeny a viz alatti legzes es lebeges vilaga, de mar egy Adriaban is talalsz nezelodnivalo elovilagot.

Egy tropusi tengerben pedig kismillio hal fog korulvenni mar ebben a melysegben is, mivel a felso 10 meteren koncentralodik az elet jelentos resze. :)


Sok helyen van olyan, hogy a dsd-nek az arat beleszamitjak az open water kurzusba (arba es merulesszamba), igy duplan hasznos lehet kockazat nelkul, azaz akkor sincs semmi, ha ugy dontenel, hogy megsem erdekel.

2023. ápr. 9. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi mégegyszer a hasznos válaszokat!


Idáig nektek melyik hely adta a legnagyobb élményt?

2023. ápr. 10. 07:34
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Indooceani terseg. Ez tengerbiologiaiag lefedi a Voros-tengertol a Maldiv-szigeteken at Papua-Uj Guineaig a fel foldet. (A masik tropusi terseg a Karib-tenger, e ketto kozott nincs atjaras a tropusi halaknak.)

Ezen belul szamottevo elteres csak a Voros-tengerben van, mivel oda nagyobb halak az Adeni-obol szukulete miatt ritkabban jutnak be, tehat capakat, cetcapat joval ritkabban, mantat szinte sose lehet latni, mig ezeket az oceani helyeken merulesenkent tobbszor is lathatod. A tobbi hal, korall amugy ezen tul nagysagrendileg ugyanannyi (es ugyanolyanok) fordulnak elo? Ebben nincs elteres.

Emellett meg arban van elteres a Voros-tenger es mondjuk Bali kozott, ahogy azt fentebb kifejtettem, de ez egy szimpla nyaralaskor is ugyanugy jelen van.


Arat nem nezve Maldiv, Fulop-szigetek, Indonezia nyer, ezek vilagviszonylatban is a legjobb helyek. Ar-ertek ajanlatban Egyiptom feljon melle.

2023. ápr. 10. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!