Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Hogy van ez az úszás és a víz...

Hogy van ez az úszás és a víz esetén (víziszony kérdés)?

Figyelt kérdés

Nem tudok úszni, nem is merek elkezdeni bizonyos okokból, pedig terápiaként kéne. Szorongás ellen, közben meg a víziszonyom rátesz egy lapáttal.Na mindegy,

Hlyézzetek le nyugodtan, de az alábbiakat segítsetek megértenem :)


1,

Ugye az a mondás, hogy addig tudsz a felszínen maradni, ameddig levegő van a tüdődben. Ha kifújod, akkor lesüllyedsz (ezt láttam is videón mint gyakorlatot).


De mi van akkor, ha pl a tengerben úszva valami megijeszt, belédharap, durva örvénybe kerülsz, víz alá kerülsz, véletlenül vizet szippantasz stb, egyszóval egy kontrollálhatatlan pánikreakció miatt akaratlanul is kifújod a levegőt a tüdődből?

Ilyenkor süllyedni kezdesz és esélyed nincs már akkor a felszínre vergődni és vége a dalnak? Ha még lejjebb süllyedsz, még nagyobb nyomás nehezedik rád és még jobban kinyomja a levegőt?

Egyáltalán hogy lehet megállapítani hogy mi az a mélység ameddig lemehetsz anélkül, hogy automatikusan kinyomná belőled a levegőt a vízbyomás?


2, Hogy lehet legyőzni a fuldoklásrohamot a vízben? Nekem már csak a tudat, hogy be van korlátozva a légzésem pánikot generál, ha a fejem vízben van akkor főleg. Az orromba ha víz megy, gyűlölöm, utálom azt az érzést.


3, Hogyan lehet egyáltalán élvezni az úszást, a vizet annak fényében hogy a fejet ki se lehet tartani a vízből, de ha a fejed bennvan akkor nem látsz semmit, maradj a felszínen, közben hangold össze az összes testrészed az úszáshoz, jaa és közben még a légzésed is kvára kontrolláld és figyelj arra hogy meg ne fulladj, véletlenül be ne szippants vizet. Hogy jut energia a víz élvezetére?


4, Tengerben nem rhdt félelmetes a mélység meg a tudat hogy elég egy hiba és elnyel a mélység?


5, Ilyen “hozzáállással” ez veszett fejsze és maradjak inkább a parton?



ápr. 29. 18:28
 1/5 anonim ***** válasza:

1) először is ha még valahogyan higgadt is tudsz maradni, súlyos másodpercekbe telik az, hogy megtaláld, merre van a fel!! ilyenkor teljesen összezavarodik az ember. simán van, hogy rossz irányba kezdesz el úszni. tengerben ez még azért könnyebb, mert tiszta, átlátszó. de egy pl Balatonban, ami zavaros, ez minden évben több halálért felel. beugranak a hajóról, vízibicajról, aztán már megy is a hírekbe...


A víznyomás amúgy nem nyomja ki a levegőt belőled, vannak ilyen szabadmerülők, nem is tudom mi a rekord, de ilyen 100 méteren felül. nőiben asszem egy magyar a rekordtartó most [link] kis érdekesség. simán benn tudod tartani. nyilván ha belédharapnak, meg már vizet nyeltél a tüdődbe, akkor az egy nehezítő körülmény, nagyon hamar a felszínre kell jutnod.

tehát még kifújt levegővel is könnyű úszni ám. nem úgy merülsz, mintha egy betontömb lenne rádaggatva, csak éppenhogy elindulsz lefelé.


2)passz


3) hát nem tudom. simán. Én mondjuk nyáron balatoni vagyok, egy ilyen vízi avatár. ovis korom óta volt úszásoktatás is. bennem fel nem merültek ilyen kérdések, hogy mi lesz, ha víz alatt van a fejem.


4) nem. tengerben az áramlatok veszélyesek. az tényleg az, mert nem látod, és nem tudod kiszámítani. bár az is szar, amikor egy ilyen homokos-zavaros helyen voltunk (kb mint balaton), aztán egyszercsak bekeveredtünk egy medúzarajba. mintha csalánosban ugráltunk volna. olyanok voltunk mikor kijöttünk, mintha ostorral csapkodtak volna végig 😂😂 Amikor viszont ilyen csendes-sziklás-tiszta öbölben voltunk, az viszont nagyon szép. tényleg ilyen 10+ méter a látótáv. nagyon szép az élővilág, a színek, minden. ilyen helyre meg már amúgy is uszonnyal érdemed menni, meg szemüveg+pipával. nagyon könnyen lehet mozogni. csak ha tényeg nagyon távol kerülsz a parttól, vagy egy olyan hely, akkor simán elvihet az áramlat.


5) ha találsz egy naaagyon kedves és türelmes úszóedzőt, aki érti ezeket a víziszonyos problémákat, akkor sima ügynek kell lennie.

illetve itthon a medencékben, balatonban érdemes próbálkozni. nagyon biztonságosak. balatonban max a kagylók meg egy pár hínár tud izgalmakat okozni (bár nyilván függ attól hol. déli part siófok-fonyódig kb nincsen semmi furi (fonyód után már ilyen nádas-iszapos sok helyen.).

ápr. 29. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes választ es a tippeket

Alapvetően amúgy még a mozgáskoordináciommal is vaj van, egyszerre csak 1 dologra tudok figyelni (egy testrészre, mozdulatra), szóval nem tudom találok e egy ilyen hipertürelmes oktatót aki évekig foglalkozna velem ::D

ápr. 29. 19:12
 3/5 anonim ***** válasza:
Ha budapesti vagy, tudok uszoiskolat javasolni. Sok viziszonyos emberrel kezdtem kezdokent szeptemberben akikkel mar halado csoportba jarok
ápr. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Bocs, de ha kezdöként még csak tanulni akarsz úszni, a felsorolt problémák nem aktuálisak, ilyeneken nem érdemes törni a fejed, hogy mi lesz a tengerben. Egyelöre egy uszodában leszel (ha elkezded tanulni), ahol semmi esély sincs arra, hogy bármi bajod lehessen.

Az úszástanításnál - legalább is eddig csak ilyet hallottam - elöször nem kell több mindenre figyelni, csak felfeküdni a vízre vagy bevizezni az arcod vagy hasonlók, ne úgy képzeld, hoyg beledobnak a medencébe és ússz, ahogy tudsz!

ápr. 29. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

3 as, melyiket javaslod?

Privátban is OK

ápr. 30. 11:49

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!