Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Mikor érdemes folyón csukázni?

Mikor érdemes folyón csukázni?

Figyelt kérdés

A Krasznát vettem célba, hiszen ez van közel. Ma akarnánk kimenni apukámmal. Hány óra fele indulnak be a ragadozók?

Tulajdonképpen a harcsa és a csuka lenne a kiszemelt halfajta. Nem tud valaki olyan képet mutatni, ahol mutatja, hogy a horogra hogyan tegyem fel az élő halat?


2012. máj. 27. 16:15
 1/7 gomzoli ***** válasza:

Kissé elkésett válasz, de legközelebb talán hasznát veszed.

A Krasznának még csak a közelében sem jártam, de a folyóvízi csukázásnak vannak olyan alapvető "szabályai", amik szinte mindenhol érvényesek.

Tudni kell, hogy a csuka nem szeret a sodrásban küszködni, nem pisztrángnak született, ezért kerüli a gyorsan húzó vízeket. Inkább beáll egy visszaforgó mély sarkába, a parti bokrok tövébe, vagy bármi olyan tárgy (akár pl. hídláb) mögé-mellé, amin megtörik a sodrás, és "szélárnyékba" kerülhet.

A másik, hogy nem szeret kirakatban lenni. Búvóhely kell neki. Szintén kerüli a napsütésben átvilágított vízeket. Addig fogsz halat a helyeden, amíg árnyék vetül a vízre. Ezt szinte mindig így tapasztaltam, kevés kivételtől eltekintve.

Az esti időszak és a reggeli órák toronymagasan a legjobbak, amíg- vagy miután árnyék vetül a meghorgászott területre. Az időpontot ne az óra járásához igazítsd, hanem a napéhoz.

Az élő (és a döglöttet is) csalihalat az orrába szúrva akaszd a horogra, ne a hátába, különben keresztbe fog fordulni az áramló vízben, és úgy eléggé gyanúsan fog kalimpálni.

2012. máj. 27. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, igen elkésett, de a legközelebbi akciónál alkalmazom ezeket.

Egy horgos szerelék jó erre a célra, vagy inkább két horgosat alkalmazzak?Tegnap egy egyes (nem tudom mekkora, nagy) horogra volt rátéve egy 5 cm-es vörösszárnyú és ezt a horgot úgy kötöttem, hogy alá lógjon egy közepes hármashorog.

A szerelék úgy néz ki, hogy a főzsinór alján van egy ólom, amitől leül a folyón, vagy legalábbis nem mozog annyira és egy távtartón van a kishal a horgokkal. A karabinerbe belekapcsoltuk az úszót. Persze a távtartót igény szerint lehet mozgatni le és fel. Szerinted ez jó szerelék?

2012. máj. 29. 17:04
 3/7 gomzoli ***** válasza:

A szerelék leírását nem teljesen értettem meg. A két darab horog alkalmazása egy 5 centis csalihalnál teljesen felesleges, kb. 12-15 centis halnál már érdemes.

Én magam köthető drótelőkéből csinálom, egy kb. 1/0-ás méretű egyágú, és egy kb. 2-es, 4-es méretű hármashorog felhasználásával. Az előkére előszőr felfűzöm az egyes horgot, ami persze füles, és nem lapkás (karika van a felkötésre szolgáló végén, nem lapka), és kb. 6-7 centi "lógót" hagyva az előke végére kötöm a hármashorgot. Ezután az előkét 5-6-szor szorosan az egyeshorog szára köré csavarom, és egy csepp pillanatragasztóval rögzítem, így nem tud többé elcsúszkálni, és a hármashorog fölött 5-6 centivel van az előkén. Maga az előke komplett kb. 30-40 centi hosszú.

A végólom alkalmazása helyes. A folyó sodrása ellenében helyben kell tartani az egész cuccot, de azért mégse 100 grammos ólmot használj, mert kapás esetén a csukának az egész kölöncöt magával kell vonszolni a feneket szántva, és ezt nem szívesen csinálják...

Az úszó nem kell, hogy nagyobb legyen 15 grammosnál, mert az eresztéket túlméretezzük, tehát az úszót megállító ütközőt 20-30 centivel magasabbra húzzuk az ólomhoz képest, mint amilyen mély a víz. Az elején leírt előkét pedig egy páternoszterkötéssel elkészített oldalra kiálló fülbe hurkoljuk, a tényleges vízmélységnek kb. 1/3-ára az ólom felett. Tehát, ha 2 méteres a víz, akkor kb. 70 centivel az ólom felett legyen. Ezután a meghorgászni kívánt helyet kissé túldobod, majd enyhén visszahúzod rá a szereléket, így szépen kifekszik sodrásirányban a szerelék.

Másik megoldás, ha háromfülű forgókapcsot veszel, és annak a középső, derékszögben elálló fülébe hurkolod az előkét, alsó fülébe pedig a külön vékonyabb előkére kötött ólmot.


Másik, szintén jó módszer a fenekezés, vízalatti úszóval.

Így néz ki:

kötsz egy kb. másfél méteres darab, vékonyabb (max. 25) zsinór végére egy ólmot. Ez fölé egy kb. 10 grammos fix úszót, az ólomtól egy méterre. A felső végére pedig egy forgókapcsot. Ennek a forgókapocsnak a szabadon maradt fülén áthúzod a főzsinórodat, majd annak a végére is kötsz egy másik forgókapcsos karabinert. Ebbe kapcsolod be a drótelőkét, a horgokkal. Ezt is folyásiránnyal lefelé kell bedobni, majd enyhén visszahúzni kissé.

Sok sikert.

2012. máj. 29. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 gomzoli ***** válasza:
Azt nem írtam, hogy az előke egyágú horga a kishal orrába, a hármashorog pedig a farokalatti úszó tövébe van beakasztva (a segglyuka mögött).
2012. máj. 30. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm ezt a bő információt.

Legutóbb azzal rontottam el, hogy az áramlatba dobtam.

Legközelebb egy nyugisabb helyre dobom.

Az ólom szerintem nem nagy, házilag készítettük.

Akkora mint egy gyűszű, sőt még kisebb valamennyivel.

Rendben, megpróbálom csak egy horoggal.

Ha beleszúrom a hal orrába, akkor a horgot hogy vezessem ki a halból? A homlokánál vezessem ki a hegyét, vagy máshol?

2012. máj. 31. 17:15
 6/7 gomzoli ***** válasza:
Egyszerű: száján be, orrlyukán ki. Így nem sérül komolyabban. Ha a horgot a homlokáig tolod, el is pusztulhat.
2012. máj. 31. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi
2012. jún. 2. 13:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!