Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Netes átverés áldozata lettem....

Netes átverés áldozata lettem. A szolgáltatók meddig őrzik a forgalmi adatokat? Érdemes feljelentést tenni?

Figyelt kérdés
Tudom, hülye vagyok. Nem azért írok, hogy bárki kioktasson, az se számít hogyan vertek át. Csak ketségeim vannak, hogy érdemes hatósághoz fordulni, amúgy is lassan dolgoznak, meg kizárt hogy vissza lehessen követni a kommunikációt. Vagy mégis? Van valakinek tapasztalata?
dec. 12. 18:18
 1/8 anonim ***** válasza:
80%

Érdemes feljelentést tenni, és a rendelkezésre álló konkrét adatokkal támogatni a nyomozó hatóság munkáját.


A hallgatás, tétovázás a bűnözők malmára hajtja a vizet. Erre építenek. Ne hagyjuk meg nekik ezt az örömet. A kérdésére a választ a rendőrök, szaknyomozók ismerik, a feljelentésed alkalmával biztosan választ kaphatsz tőlük.

dec. 12. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

"A szolgáltatók meddig őrzik a forgalmi adatokat?"

Az Internet-szolgáltató(d) semeddig, mert nem köteles ilyesmit tárolnia.

Maximum annyit, hogy mettől-meddig, milyen, az Internet-irányából látható úgynevezett publikus IP-címet kaptál.


Egy webtárhely-szolgáltatónak meg például maximum annyit, hogy egy adott weboldal egyes lapját mikor, milyen (publikus) IP-címről érték el.


Ennek részleteiről az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény ( [link] ) 159/A. §-ban olvashatsz.

dec. 12. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%
Az internet szolgáltató nem őriz forgalmi adatokat, csak azt tárolják hogy ki mikor milyen Ip címet kapott. A kommunikációt az igénybe vett szolgáltatás(Facebook, gmail) őrzi Ip címmel együtt. Magyarán a rendőrök a Facebooktól(ha ott történt) kikérik hogy milyen Ip címmel írtak rád majd az Ip címhez tartozó internet szolgáltatótol kikérik hogy az adott pillanatban kié volt az az Ip cím. Tehetsz feljelentést de ha proxit használt az illető akkor semmit nem fognak tudni kideríteni.
dec. 12. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"Magyarán a rendőrök a Facebooktól(ha ott történt) kikérik hogy milyen Ip címmel írtak rád majd az Ip címhez tartozó internet szolgáltatótol kikérik hogy az adott pillanatban kié volt az az Ip cím."


Erre vonatkozott a kérdés. A kommunikáció gmail-en volt, így az IP címek visszakövethetők. De meddig? Vagy azt korlátlanul vissza lehet keresni akár hónapokkal később is? Mert a beszélgetések eleje már vagy 35-40 napja kezdődtek.


"ha proxit használt az illető akkor semmit nem fognak tudni kideríteni."


Ez mit jelent?

dec. 12. 19:08
 5/8 anonim ***** válasza:
77%

#4: "A kommunikáció gmail-en volt, így az IP címek visszakövethetők. De meddig?"

Lásd a #2-es hozzászólásban említett 2003. évi C. törvény 159/A. §-a (ami az EU-s szabályozásokra épít):

"(3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében az (1) bekezdés a)–c) pontja szerinti adatokat az előfizetői szerződés megszűnését követő, a d)–k) pontjaiban meghatározott adatokat azok keletkezését követő egy évig, a (2) bekezdés szerinti adatokat azok keletkezését követő fél évig köteles megőrizni."

tehát egy év.


"Ez mit jelent?"

Azt jelenti, hogy hiába kéri ki a hatóság a levelezési szolgáltatótól az elkövető levélfiókjának elérésének publikus IP-címét, az nem lesz az elkövető Internet-szolgáltatója által szolgáltatott IP-cím lesz, hanem egy köztes, úgynevezett proxyszerveré (ami aztán vagy naplóz, vagy nem, de reméljük a legjobbakat, hogy ilyen nem lesz).

dec. 12. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
5-ös!Mi van ha valaki virtuális gépet használ és valaki más IP címét adja meg, mondjuk ha hozzáférése van valaki gépéhez? Ez lehetséges, bár nyíván több adat is van. Mondjuk ha vesz egy olyan gépet(ha ez számít egyáltalán) mint aminek kiadja magát...
jan. 25. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#6: A publikus IP-címedet a szolgáltatód adja, azt mezei felhasználó nem tudja "elorozni" (tehát én nem tudok a te publikus IP-címed birtokában intézkedni, például mert - ha különböző szolgáltatóknál vagyunk - az én szolgáltatómnak teljesen más IP-címtartománya van, mint a te szolgáltatódnak, így az általam hamisított forrás IP-címedet el fogja dobni a szolgáltatóm, vagy - ha azonos szolgáltatónál vagyunk, azonos IP-címtartományban - IP-címütközés lesz, amit észrevesz a szolgáltató).


Ennek egyébként a virtuális gépnek semmi köze. A virtuális gép csak annyit jelent, hogy egy (kellően erős) fizikai hardveren emulálnak egy (vagy több) számítógépet, amire külön-külön operációs rendszereket (például én a Linuxt futtató számítógépemen virtuális gépben párhuzamosan tudok futtatni egy Windows 10-et, és egy FreeBSD-t) raknak - a publikus IP-címei a fizikai géphez csatlakozó hálózat IP-címe lesz.

jan. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
6-os!Nagyon szépen köszönöm részletes válaszodat!
jan. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!