Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » LoRa modulokkal kapcsolatban...

SIDLER22 kérdése:

LoRa modulokkal kapcsolatban valakitől kérhetnék segítséget?

Figyelt kérdés

Először is szeretném leszögezni, hogy foglalkozok Linux-al és Serial portos dolgokkal néha, de ebben az Arduino-s automatizálási környezetben nagyon kezdő vagyok.

Amikor megvettem ezt a két LoRa modult, nem gondoltam volna, hogy ennyire nehéz lesz ezeket beüzemelni, de nagyon meggyűlt velük a bajom.

A konkrét modulok neve Heltec Wireless Stick Lite V3.

Egy ESP32S3 chip és egy SX1262 LoRa modul van egybeépítve.

A tervem az, hogy a két eszköz között oda-vissza tudjak rövidebb szöveges üzeneteket küldeni (akár titkosítva AES-sel, de az majd még később jön).

Nagyjából tisztában vagyok a LoRa működésével és a különböző értékekkel (Spread Factor, Bandwidth, csomagméret és egyebek) illetve rádiótechnikával is foglalkoztam régebben.

De akkor ennyit magamról. Jöjjön az, hogy hol tartok!

Jelenleg sikerült USB Bridge-en keresztül összehoznom a gépemmel és az Arduino IDE-vel a modult. Sikerült átírnom a programját és egyszerű Serial kiíratásokat küldtem az ESP32-nek. Ez működött is, tehát az ESP-vel tudok kommunikálni rendesen.

Viszont amikor próbáltam a LoRa modullal is kommunikálni a RadioLib könytáron keresztül (mert, hogy kb ez volt az egyetlen aminél azt írták, hogy támogatja az SX1262-t) akkor visszadobta a -2 hibakódot. Ez ugye azt jelenti, hogy a LoRa modult nem tudta érzékelni. Kis kutatás után rájöttem, hogy valószínűleg a pin kiosztás rosszul van beállítva az alap configba (ami egyébként azért vicces mert ez a példa kód kifejezetten erre a Heltec Stick-re lett összerakva). Próbáltam a schematic-ok alapján beállítani kb minden lehetséges kombinációt, de továbbra is -2.

Végső elkeseredettségemben ide írok mert nem tudom mi mást tudnék még csinálni vele. Az sem biztos, hogy a pin kiosztás a rossz. Lehet, hogy a RadioLib modullal van a gond. Nem tudom.


Itt a GitHub oldala a modulomnak (ezekből a Lite-os változat van nekem): [link]



#Lora #ESP32 #heltec #sx1262 #esp32s3 #radiolib
máj. 12. 16:53
 1/5 anonim ***** válasza:

A belinkelt Github repo nem a hivatalos.


Van hivatalos Github-oldaluk:

[link]

ahonnan elérhető az ESP32 fejlesztői keretrendszer (ez csak az ESP32 lapka kezeléséért felelős), illetve onnan kiindulva egy másik repojukban:

[link]

az "ESP32 könyvtár", ami a rá csatlakozó eszközök - OLED/GPS/LoRa - kezeléséhez szükséges.


Ha azzal sem boldogulnál, a Heltec-nek van fóruma:

[link]

illetve kapcsolati űrlapja:

[link]

ott talán specifikusabb segítséget tudnak adnak (legalább is ha leírod, hpgy milyen operációs rendszer, milyen fejlesztőkörnyezet, milyen kód, mi a pontos hibaüzenet).

máj. 12. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Rendben köszi. Majd megnézem!
máj. 12. 18:10
 3/5 A kérdező kommentje:

Nos, hát sikerült beüzemelnem a kis eszközöket 😊

Tettem rá egy Transmitter és Receiver példakódot mindkét eszközre külön. Az egyiket kiraktam az erkélyre, a másikkal meg elindultam sétálni.

Látótávolságon belül nem tudott többet 200 méternél...

Pedig minden a leginkább távolság optimalizáltra volt rakva. 12-es Spread Factor, 8-as Coding Rate, 125KHz-es sávszél és mégis csak ennyit tudott. Egy pici 10 centis antenna van rajta. Ez nagyobb mint amikkel videókba szoktak tesztelni 8-10 kilóméterekre. Köztünk pedig a levegő kivételével volt egy két rétegű ablaküveg meg falombok. Nem hiszem, hogy ezeknek ekkora problémát kellett volna okoznia.


Valamit lehet, hogy rosszul állítottam be?

Egyedül az output power volt kisebb. Ez 10 dBm volt alapból és hagytam is ennyin. Ez túl kicsi érték?

máj. 13. 09:41
 4/5 anonim ***** válasza:

"12-es Spread Factor, 8-as Coding Rate, 125KHz-es sávszél

...

Ez 10 dBm volt alapból"

Az SK1262 adatlapjából

[link]

kiindulva a minimális jelszint ebben az esetben -137 dBm körül van. 10 dBm kimenő teljesítményt feltételezve ez 147 dB SNR. Ha csak a szabadteres veszteséggel

[link]

számolunk

[link]

elvileg akár 40 km is lehetne a hatótáv (863 MHz-en).


Mennyi a vett jel(ek átlag) RSSI-je/SNR-je?

[link]


"Köztünk pedig a levegő kivételével volt egy két rétegű ablaküveg meg falombok. Nem hiszem, hogy ezeknek ekkora problémát kellett volna okoznia."

Egyrészt sajnos bármiféle tereptárgy akadályozó tényező lehet (pláne városban, ahol nincs tökéletes optikai rálátás az adóra és sok a rádióhullámot elnyelő/szétszóró/visszaverő akadály).

Másrészt kérdéses, mennyi interferáló eszköz zajong bele a kommunikációba (ezt egy SDR rádióval - lásd RTLSDR - lehetne monitorozni).

máj. 13. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Pontos RSSI értéket nem tudok mondani mert állandóan menet közbe voltam és annak mértékében változott. A lépcsőházban (több réteg panel falon keresztül) ugyanolyan jelem volt mint 150 méterre. Nekem nagyjából olyan 2 kilóméteres távra kellene már hogyha szükség lenne rá és felhasználnám a kísérletezésen kívül...

De jelenleg ugyanolyan hatótávval rendelkezik mint a régi 2.4GHz-es szappantartó formájú TP-Link routerem. Konkrétan ugyan arról a helyszínről sikerült mind kettőt utoljára mérnem.

máj. 13. 15:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!