Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Szeretnék Ubuntut tenni a...

Szeretnék Ubuntut tenni a gépemre a Windows mellé. Meg lehet oldani, hogy az Ubuntu olvassa az NTFS partíciókat?

Figyelt kérdés

[link]

Ezt a leírást találtam a telepítéshez, ez azért jó, mert nem csak a Windows mellé telepítést írja le, hanem a Windows mellől való eltávolítást is. A Windows-omat nem szeretném újratelepíteni, legközelebb csak Windows 10-zel.


Viszont, akkor a téma:

Úgy oldanám meg, hogy a fent leírtak alapján elkészítenék egy harmadik partíciót (jelenleg ketté van osztva a merevlemez, az egyiken részen a Windows 8.1, a másikon a fontos adatok vannak, az Ubuntunak 100 GB-ot adnék) az Ubuntu részére. Ha fel van rakva, akkor meg kéne oldani, hogy az Ubuntu számára is használható legyen a fontos adatos partíció. Ha NTFS-sel nem megoldható, akkor átmásolom a rajta lévő adatokat a Windows-osra, majd az üressé vált partíciót átformázom valami mindkettő által használható fájlrendszerre (exFat-ra gondoltam, de Fat32 ne legyen a 4 GB-os fájlméret limit miatt), majd mindent visszamásolok.


Már kipróbáltam telepítés nélkül az Ubuntut, úgy tűnik, hogy mindent felismert és minden működik, az oprendszer pedig nagyon megtetszett. Windows mellé telepítve szuper lenne.


2014. nov. 13. 16:11
 1/9 anonim ***** válasza:

Az Ubuntu mindent lát. :D

Látni fogja a Windowsos részt is, belenyúlkálhatsz, stb.

2014. nov. 13. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Akkor most, a Live USB-n miért nem működik? Lehet, hogy teljesen ki kéne kapcsolni a Windows 8-at? (Most ki van kapcsolva, de nem teljesen, mert be van kapcsolva a gyorsindítás.)

Amúgy az jutott még eszembe, hogy ha újratelepítem a Windows-t, akkor kell valamit még állítani? Mármint úgy értem, hogy a GRUB jöjjön be, és ki lehessen választani a Windows-t is. Ha a régebbi Windows ott marad a listán az nem baj, a leírás alapján szerintem el lehet távolítani. De szerintem el fog tűnni, mert amikor csak egy simán Windows-os gépet újratelepítünk, akkor sem hiszi azt, hogy két operációs rendszer van a gépen.

2014. nov. 13. 16:23
 3/9 anonim ***** válasza:

Live módban csak akkor működik, ha újraindítod a gépet és arról bootol be.

Ha telepíteni akarod, akkor kiválasztod hogy a Windows MELLÉ telepítse. Az Ubuntu kanyarít magának egy particiót amelyiknek a méretét te adod meg. Újraindulás után felkinálja a választási lehetőséget, hogy melyiket akarod indítani.

Nekem Lubuntu-Windows dual-bootom van, a Win nem látja a Linuxos részt, fordítva viszont igen. Pl. most a Lubuntun vagyok, de a Windowsos zenemappából töltöttem be a zenét, azt hallgatom.

2014. nov. 13. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Én arra gondoltam, hogy pl. most felteszem az Ubuntut. Amikor kijön a Windows 10, akkor felteszem a Windows 8.1 helyére, ugyan arra a partícióra, de nem tudom, hogy az nem akarja-e tönkretenni a GRUB-ot.
2014. nov. 13. 16:34
 5/9 anonim ***** válasza:

Ez nem nagyon szokott sikerülni, mindig a Windowst kell először felrakni. Ha kijön a Win 10, készülj fel lelkileg egy teljes újratelepítésre :D

Addigra már lehet hogy új Ubuntu is lesz, mivel fél éves kiadási ciklusa van.

2014. nov. 13. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
A gépem tudom, hogy UEFI-s, de szerintem nincs UEFI módba kapcsolva, jelenleg Legacy-n van. Ez szerintem sokat változtat az Ubuntu eltávolítási módján. Majd utána nézek ennek is.
2014. nov. 13. 16:41
 7/9 A kérdező kommentje:

Utána néztem az eltávolításnak, ha wubival telepítem az Ubuntut, akkor sokkal egyszerűbb lesz, szerintem akkor azzal fogom csinálni.

A Windows frissítésének meg majd utána fogok nézni.

2014. nov. 13. 16:52
 8/9 A kérdező kommentje:
Na, azt hiszem megvan a megoldás. [link]
2014. nov. 13. 18:49
 9/9 A kérdező kommentje:

Most nézem, hogy nem lehet már a wubival olyan telepítést csinálni, amit könnyen el lehet távolítani. De ami azt illeti, utána néztem és szerintem az nem "igazi" telepítés (csak a merevlemezre készít egy lemezképet, ezt szerintem frissíteni sem lehet), így amúgy sem azt használtam volna.

Akkor szerintem már csak pár apróságnak kell utánanéznem és akkor csak tőlem függ, hogy mikor rakom fel.

2014. nov. 14. 15:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!