Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért ilyen alacsony a színvon...

Miért ilyen alacsony a színvonala a magyar nyelvű informatikával kapcsolatos Wikipedia szócikkeknek?

Figyelt kérdés

Rövidebbek az angol nyelvű cikkeknél, nem említik a témakörhöz kapcsolódó egyéb cikkeket, csak a legalapvetőbb dolgokat írják le, azt sem gyakorlatiasan.


Összességében az az ember benyomása, hogy összehasonlítva az angol nyelvű cikkekkel, a magyar cikkeket dilettáns, hozzá nem értő, tehetségtelen emberek KÉNYSZER-ből írják. Sokszor van olyan benyomásom, hogy lehet, hogy egyszerűen csak le kellene fordítani az angol nyelvű cikkeket magyarra.


Kik, hogyan és főleg milyen motivációból írják a magyar nyelvű szócikkeket?


2015. okt. 2. 17:13
 1/5 anonim ***** válasza:
51%

" Sokszor van olyan benyomásom, hogy lehet, hogy egyszerűen csak le kellene fordítani az angol nyelvű cikkeket magyarra. "


szerintem is így kéne


"Kik...."


nézd meg a laptörténelmet


"hogyan"


van a wikipédiának valami "nyelve" vagy nem tudom minek hívjam, persze most már van az újabb szerkesztő, de számomra mindkettő kényelmetlen, és bosszantóan kezelhetetlen


" milyen motivációból írják"


na ezt nem tudom

2015. okt. 2. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert az informatika nyelve az angol.
2015. okt. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kik írják? Bárki, akinek kedve és ideje van rá.


Miért írják? Csak. Önszorgalomból, unaloműzésből, vagy mert "hasznosat" akarnak tenni a társadalomnak.


Színvonal nyilván azér ksiebb, mert ezeket nem informatikusok írják. De pont ez a szép, aki töbebt tud vagy jobban tudja, az is szerkesztheti. Így lesz teljes a kör. Javaslom, hogy te is szerkesszed. Senki nem írja kényszerből, csak lehet, hogy tükorfordítással fordította.

2016. jan. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nemcsak az informatikával kapcsolatos cikkek, hanem gyakorlatilag az egész magyar wiki siralmas.


Tudom, hogy ezt már jó párszor leírtam, de mint ex-wikipédista, eléggé kritikus vagyok. (pont mint Larry Sanger, a WP társalapítója... :) Szóval: az a legfőbb problémám, hogy ugye elméletben enciklopédia lenne, ehhez képest sokkal inkább valami fanclubra vagy adatbázisra emlékeztet. Pontosan foci/celeb adatbázisra, ahol még egy-két alapvető téma is megfér amolyan kiegészítésként. De komolyan. Gyakorlatilag bármilyen túlzás nélkül kijelenthető, hogy minden focista, mellékút, busz, villamos, ismeretlen doktor/tanár stb. cikket kap, miközben egy csomó érdekesebb/értelmesebb/fontosabb cikk hiányzik vagy esetleg két mondattal le vannak tudva.


Nos, összegzem, miket találhatsz még meg a magyar wikiben a fent említett dolgokon kívül:


katonai temetők, felesleges egyértelműsítő lapok, önreklámok, trollkodások, szubcsonkok (nyúlfarknyi cikk-kezdemények), XY rajzfilm 1500000. epizódja (félreértés ne essék, nem önmagában a rajzfilmek epizódjaival van bajom, főleg, hogy jómagam is szeretem a rajzfilmeket, hanem hogy konkrétan egy csomó olyan epizód van, ami nem is nevezetes. Imdb, port és fandom wiki van megadva hozzá, aztán ezek a "megbízható források"). Ezen a vonalon maradva megtalálható pl. a star wars legutolsó mellékszereplője (asszem még kitalált növényekről (!) is vannak cikkek), vasútállomások, szappanoperák, valóságshow-k, koreai/japán popegyüttesek és azok albumai.


Ugyanakkor nem találod meg pl. egy csomó ismert világcég cikkét, pl. a Fujitsuról, Fujifilmről, Olympusról nincs cikk (ha már említettem Japánt), és még sorolhatnám. Pedig azért ezeket nem mondanám ismeretlen cégeknek. Fontos fogalmakról/kifejezésekről ugyanúgy hiába keresne az ember (pl. a Van egy álmom-ról nincs cikk, a Sic transit gloria mundi kifejezésről, stb.), testrészekről, híres emberekről, informatikai kifejezésekről/programokról/fejlesztőkről sincsenek cikkek.


Értem én, hogy a wikit mindenki szabad idejében szerkeszti teljesen ingyen, tiszta sor, viszont akkor sem kéne hagyni, hogy ennyire igénytelen legyen. Tisztában vagyok azzal is, hogy tízmillió lakos sosem fog/tud annyi cikket írni, mint az egész világ (egyébként én is szerkesztettem az angol wikit), de akkor is. Apropó angol wiki: az sem szentírás, persze. Ott is vannak trollkodások meg végtelenül elavult adatok. De azért a cikkek nagy részét mégis frissítik, a vandálkodásokat visszavonják, meg hát azért hatmillió cikket nem könnyű karban tartani. Úgyhogy nem játszik egy ligában a magyar wikivel, sőt, össze sem hasonlíthatóak.


A másik ok, amiért otthagytam a huwikit az az, hogy a szerkesztők többsége rendkívül lenéző. Magas lóról beszélnek, amolyan kiskirályként viselkednek, úgy tesznek, mintha ők valakik lennének, pedig csak ugyanolyan névtelen-arctalan senkik, mint a neten bárki. Meg tényleg érződik a lustaság is: ha rövid egy cikk, nem teszik meg, hogy legalább egy icipicit bővítsék, rávágják a szubcsonk sablont és kész.


Öt (IP-címmel hét) évig szerkesztettem, most már elég volt. Nulla tartalom + bunkó szerkesztők (tisztelet a kivételnek) + lustaság/hanyagság = bőven elég ok, hogy ne nézzek vissza. Igazából nem is csodálom, hogy annyian otthagyták a magyar wikit.


Majd ha valami keményebb regulázás lesz, akkor talán visszatérek. De sajnos erre sem látok esélyt.

2022. szept. 5. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az egész Wikipédiának a színvonala olyan szinten alacsony, hogy arra szavak nincsenek.
2022. dec. 28. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!