Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért várnak sokan csodát az...

Miért várnak sokan csodát az irreálisan olcsó gépektől/perifériáktól/kiegészítőktől?

Figyelt kérdés

Tizenévesen sorra fordultak meg a kezeim között headsetek, mikrofonok, egerek, stb., amik a maguk kategóriájához képest is irreálisan olcsók voltak. (Értsd: 1000 Ft körüli termékek; sokszor 2-3e alatti). És sorozatosan azt tapasztaltam, hogy ezek fél-egy éves használat során tönkrementek. Fejhallgató kábele az eszközbe csatlakozó résznél megtörik; a mikrofonok eltörnek; az egereknek tönkremegy a görgője vagy össze-vissza, esetleg egyáltalán nem érzékeli a gép. (Legutóbb egy 2e Ft-os USB-s hangkártya döglött be EGY HÓNAP alatt, amiről balgán azt mertem hinni, hogy elég lesz a Jack-csatlakozós fülesem USB-re konvertálásához.)


Mégis ezek a termékek nagy népszerűségnek örvendenek a mai napig. Itt a GYK-n is folyton találkozom ilyennel. Perifériákat és kiegészítőket akarnak párszáz forintból; gépet 50-100e-ből, ami persze futtasson minden mai játékot 20 csillió FPS-sel. És ha az ember megpróbál jobb minőséget javasolni, le van oltva, hogy "nincs többszáz ezrem ilyesmikre kidobálni" (ezt túlzó összegekkel). De hol a kompromisszumkészség? Miért várják el sokan, hogy az (ismétlem, irreálisan) olcsó termék egyben nyújtson csodálatos teljesítményt/minőséget is?


Én sem keresem szét magam, távolról sem. Mégis próbálok okosan gazdálkodni abból, amim van. Nem veszem meg a legdrágábbat sem, "csak mer' Razer". De meguntam, hogy legalja kategóriájú dolgokra dobjak ki pénzt az ablakon, mikor úgyis vehetek újat 6-12 hónapon belül. Így inkább kispórolom az ár/érték arányban is megfelelőre a pénzt. És manapság próbálom ezt mindenhol érvényesíteni, mindennek utánajárok alaposan, mielőtt bármit is veszek, mert nem akarom átverve érezni magam.


Lehetséges, hogy csak én vagyok ilyen szerencsétlen? Pedig mégsem az a leggyakoribb, hogy valakinek kitart a 700 Ft-os egere évekig (ha mégis, elnézést kérek, és kívánom, váljék egészségére a szerencsés használónak).


"Olcsó húsnak híg a leve."


Ti hogy látjátok ezt? Ártatlan véleményeket keresek, nem veszekedést.


(Ui.: Nem vagyok sznob/fanboy/stb., nem nézem le, ha valakinek nem futja valamire (nekem sem futja, de ha kell, inkább spórolok hosszabb ideig). Csupán látok benne logikát, hogy 5-10 ezret költsek arra, "amit már ezresért is kapni, minek drágább". És érdekelne az álláspontotok.)



2016. jún. 26. 05:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon frappánsan leírtad a kérdést, amiben ügyesen megbújik a válasz is. Felesleges lenne részemről fejtegetni a miértet, mert már mindent leírtál.

Esetleg annyit hozzátennék, hogy szerintem senki sem vár csodát egy 700 Ft-os egértől, annyi azonban elvárható, hogy egyáltaán működjön.

Egyébként én pont az ellenkezőjét tapasztalom itt, ezen az oldalon.

Napi szinten látom azt, hogy Youtube videózáshoz, meg Skype-oláshoz keresnek az emberkék fejhallgatót, "max 30 ezerig".

Ezek nem kirívó ellenpéldák, hanem a napi valóság.

2016. jún. 26. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

#1 - Elvárható, hogy működjön, az jogos. Csak hát a gyakorlati példák és mások tapasztalatai dacára, miszerint kevés embernek marad hosszútávon tényleg működőképes, mégis többet várnak a tudásánál.


Ami a 30 ezres fejhallgatót illeti Skype-olásra... az a ló másik oldala. Én ha ennyit szánok fejhallgatóra, azt a jó hangminőségért teszem első sorban, zenehallgatáshoz. HA nekem megér ennyit. Skype-ra túlzás, streamelésre meg hülyeség headsetet venni ennyi pénzből.

2016. jún. 26. 06:39
 3/11 anonim ***** válasza:

Ami azt illeti nekem pont, hogy az olcsó szarjaimmal voltak nagyon jó tapasztalataim, a drágább cuccaim(20k s egér, 45k s alaplap, 12k s füles(oké, ez távolról sem a drága kategória, de nem is a legalja), etc, nem igazán bírták tovább mint az olcsó szemetek). Így visszagondolva gyakorlatilag kivétel nélkül csalódást okozott minden drágább termék, ugyanúgy jellemző rájuk a típushiba(nem(!) gyári hiba), az ostoba tervezés, és így tovább - a dobozuk szebb, mázlival az anyaghasználat is jobb, de távolról sem érik meg azt a sok esetben tízszeres felárat, emiatt nem is ajánlanék senkinek ilyeneket(legfeljebb ha széles a keret).


Viszont a cpu\vga\ram egész más kategória, ott mérhető különbségről beszélünk.

2016. jún. 26. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

#3


Jó hallani picit a másik oldalról is. Drágább árkategóriában is ki lehet fogni persze rossz darabokat, vagy rossz választás, vagy eleve hibás termék miatt. Személy szerint nekem a tesztek és a többség pozitív véleményére alapozott vásárlásaim még nem okoztak csalódást, de sajnálom, hogy neked voltak rossz tapasztalataid.


Egyébként nem szeretném közvetlenül "les..rozni" az olcsóbb termékeket, de a negatív élményeim kicsit sötétebben láttatják ezt a végletet velem. Ettől függetlenül persze lehet, hogy csak én választottam az alacsonyabb árkategóriában is rosszul (bár nem mindig az én döntésem volt a vásárlás, fiatalabbként).

2016. jún. 26. 07:48
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Tl;dr


Az elejébe beleolvastam. Én két éve rendeltem egy ET márkájú vezeték nélküli "gamer" egeret kínából(világít, meg van rajta vagy 7 gomb).

Azóta is tökéletesen működik. Azért vettem mert egy év után meghalt a Logitech g500-as egerem, és nem volt pénzem jobbra, viszont nagyon Bejött az a formavilág(kényelem szempontjából, rásimul a kezem)

2016. jún. 26. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

szia!

nekem nagyon régóta vannak olcsó perifériáim. (árakra is kitérek később) Nem mondom, hogy azta, de ennyi pénzt megért.


Fejhallgatónak valamilyen silverline dolog van, van rajta mikrofon. Most tört el. Megragadtam a szigszalagot, és olyan jó lett, hogy lehet le is teszek arról, hogy veszek egy logitech g230-at. Mennyibe került? Le volt akciózva 800 forintról 200-ra (bizony, nem elírás kétszáz forint)


Egér. Na ez egy izgalmasabb kérdés, nem tudom a márkáját. Fekete az egész, van rajta egy zöld csík ami sok helyen már lekopott, kéken világít a görgője. Fel lehet pattintani a gombokat is, hogy ki lehessen tisztítani. Ezt 6 (ez sem elírás) éve vettem, 2500 forintért (jó ez már nem a 200 forintos kategória, de azért ez sem drága) Most már azért kezd haldoklani a görgője, de amíg megy, addig nyúzom.


Még a billentyűzetem leírom, bár ez lehet drága volt, még mikor nem volt számítógépem, (se a családnak, se senkinek az ismerősök közül se [ 2005 tájékán ]) akkor találtuk. Igen, ki volt dobva. Lepucolta anya, egész kulturált lett. Fehér színű, Mercury márkájú egyébként. Ennél is a space már haldoklik, ha a szélét nyomom meg, nagyon hamar érzékel. Egyébként mechanikus. Azóta már én is kitisztítottam, szétszedtem, belül is.


Hozzá kell tenni, egérnél nekem a legnagyobb igényem az, hogy ne legyen túl kicsi, és hogy ne legyen nehéz. Billentyűzetnél meg a könnyű takaríthatóság. Fejhallgatónál már lenne igényem, de ilyenkor mindig eszembe jut: nem is játszok annyit, hogy jobb fejhallgatóra legyen szükségem.



Félre értés ne legyen: nem az olcsó termékeket védem. Azt szeretném elmondani, hogy akinek nincs különösen igénye, csak hogy valami legyen, akkor nem kell feltétlen azt mondani, hogy 20 ezer alatt ne vegyél egeret, stb.


Egyébként gondolj bele: Veszel egy márkás egeret 10 ezer forintért. Megy gond nélkül 4 évig. Vagy, veszel egy ezer forintos egeret, megy egy évig.

Így ha csak 4 évre vetíted le, úgy költöttél 4 ezer forintot, márkás termék választásával 10-et. És ha nem kell másra, csak arra, hogy facebookozz, néha játssz csgot, ets2-t, akkor tulajdonképpen az is teszi a dolgát.


Szép napot, örülök végre az értelmes kérdésnek :)

2016. jún. 26. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Vettem drága eszközöket, és olcsókat is...

Élettartam, meghibásodási ráta nagyjából ugyan annyi volt.

Volt 9000 -ért "minőségi" "5 év garanciával" hirdetett egerem, ami használat közben volt hogy gondolt egyet és felcserélte a fel-le irányt a jobb-bal irányokkal.

Persze nem mindig és nem azonnal produkálta, így iszonyat nehéz volt garanciáztatni...

(Végül 1 év termék ide-oda dobálás, után produkálta a szervizbe is a hibát, és csere helyett levásárlási lehetőséget kaptam)

Szóval napi 8~10 óra használat mellet mert nem csak fąszbookozok, hanem ezen dolgozom is, egy periféria átlag élete ~ fél év.

Így 3000 ~ 3500 -nál nem töltök többet 1-1 egér, bill, füles -re mert úgy se bír kevesebbet mint egy akár 15000 -es, csak többet lehet veszekedni a garancia miatt.

Az 1 500 -as HAMA, és a 15 000 A4TECH headset is pont ugyan annyi idő után és ugyan ott adta meg magát. (csatlakozók törésgátló utáni 1mm -rén tört meg.)


A számítógépem se több százezres (60 volt összesen alkatrészenként)

Persze nem is fogok rajta kutyát nézni (WatchDog)

De raktam össze játékra gépet, 8magos CPU, 16GB RAM, dupla VGA, meg finomságok... (4K -s felbontáshoz)

ÉS a helyi nagy paraszt fia (több ezer hektár), most már gépen is játszhatja a Farming Simulator -t...

2016. jún. 26. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A perifériákban pont az a jó dolog, hogy borzalmasan sokáig bírják. A billentyűzet kb soha nem megy tönkre. A hangtechnikai fejlődés a leglassabb - ha szigorúan a PC-t nézzük, ezért egy minőségi fejhallgató vagy hangfalszett sosem lesz elavult (a stúdiónkban egy '94-97 közötti évjáratú Sony MDR-7506 van, ami valami elképesztően szól). A monitorok strapabíróságát nem is említem. Ha nem dobáljuk őket, akkor max pixelhibával számolhatunk. Na jó, az egér az gyorsan tönkre megy, azzal nem kell hosszútávra tervezni.


A technikai kütyük általánosságban meg nem a magyarok pénztárcájára van szabva, hanem egy kontinenssel odébb jön a pénz, szóval az ár/érték arányhoz nyilvánvalóan magasabbra kell nyúlni. Ráadásul olcsóbb is. Szóval ha egy 15 ezres egér budget kategóriába tartozik ott, akkor egy 700 forintos egér vajon mit tud?


Remélem érted mire gondolok, a kedvező árért mindenen spórolnak, nem lesz megbízható, ezt el kell fogadni. Igen, tönkremehet 1 hónap alatt. De lehet 6 hónap alatt. Vagy csak egy év után, ki tudja? A lényeg, hogy nem megbízható. Aztán azzal is számolni kell, hogy felsőbb ársávban is vannak csapnivaló termékek (apple, beats, gamer cuccok stb), amik a marketing miatt kerülnek annyiba amennyibe. Ugyanúgy tönkremennek vagy ugyanúgy olyan minőséget nyújtanak, amiket fele- vagy harmadannyiból meg lehetett volna oldani okosabb vásárlással.


Összességében én nem tartom bajnak, ha valaki spórolni akar, az aránytalanság miatt bosszankodom. Mert hiába csak 150 ezre van, csak azért is sárkányjeles alaplap kell, csak azért is 7.1-s fejhallgató kell, a legtöbb VRAM-mal rendelkező videokártya kell, meg 16 mag kell, ledes billentyűzettel, 20 gombos ledes egérrel, ledes ventilátorokkal, 750W táppal és ips monitorral. Természetesen mindegyiken legyen rajta a gamer címke, különben nem vesszük meg. Na meg még fizetünk egy kis extrát azért, hogy még egy 16 millió színt tudó ledsort beragasszunk a gépházba. De bele sem gondol, hogy ennyi pénzből egy nagyon épkézláb, nagyon jó teljesítményt nyújtó, ergonomikus konfigurációt lehet összehozni, de elpazarolja az összes pénzét a csillogásra és a külsőre.


A másik véglet, amikor nem tájékozódunk, veszünk valamit, mert "ő is azt vette". Ezzel én nem tudok mit kezdeni. Nem hiszem el, hogy valaki ennyire igénytelen, ennyire mindegy neki, hogy mit vesz, pedig vannak ilyenek. A megbízhatóságot pedig meg lehet fizetni, alacsony ársávban is vannak olyan termékek, amik nagyon strapabíróak, ennek pedig csak az a titka, hogy tájékozódni kell és itt vannak a kollegák példái a 6 évig tartó budget egérrel. Ez tök jó. Persze lehetne azt mondani, hogy csak mi vagyunk ennyire szerencsések, hogy nála meg nálam nem hullanak az alkatrészek, de sajnos a környezetemből ítélve inkább a többiek hozzáállásával vagy a tájékozatlansággal van a baj. Mintha csak véletlenszerűen ráböknének valamire.


Ha röviden kéne fogalmaznom, azt mondanám, hogy az embereket nem érdekli a tudatos vásárlás. Kész. Elég mindenkinek az, ami éppen a legolcsóbb, mert "úgyis tönkremegy". Épp most van nálam a leendő anyósom silverline egere, azt javítom unalmamban, de ez már a második a hónapban. Bár szerintem ez azért van, mert szó szerint veri az egeret. Kitudja.

2016. jún. 26. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Mindenkit felpontoztam, örülök, hogy az én példámmal ellentétesek is akadnak itt sokan.


Az utolsó, #8-as válaszban viszont ott volt a fogalom, amit kerestem. A tudatos vásárlás iránti igénytelenség. Ez mutatkozik meg sokszor.


Merem azért állítani, hogy aki tudja is mit csinál, mikor vásárol valamit, az alacsonyabb áron is ki tudja hozni az igényeinek megfelelő végeredményt, és valószínűleg nem fogja kitépni a haját (jó eséllyel) 1 hónapon belül, hogy tönkrement a terméke. Legalábbis ha a gyári hibás termékektől, és hírhedten rossz sorozatokba való beleválasztástól eltekintünk.


Az aránytalan gépösszeállításokra meg látunk itt elég példát. (De neki csakazértis a jófogásos 60 ezres gép kell, ami 10 fillért nem ér, majd kicseréli a tápot benne és jóleszaz'... és vesz egy 800W-os HKC tápot, többszöri lebeszélés ellenére.)

2016. jún. 26. 09:59
 10/11 anonim ***** válasza:
Remek példa a 'ló túloldalára' az egyik srác, aki pár héttel ezelőtt írt ki kérdést, amiben megkérdezte tőlünk, hogy milyen egeret válasszon a 2 millió (!) forintos gépéhez. Mint kiderült a hülyéje semmit nem értett a témához, és azt gondolta, ha megveszi mindenből a legdrágábbat (gondolom anyuci meg apuci híres svájci agysebészek), az jó lesz. Így vett a drágám egy méregdrága, munkaállomásba való processzort, 2 db TitanX-et SLI-be, egy röhejesen drága, és felesleges alaplapot, és így tovább... De az egér, az egér az mégiscsak fontos, azt azért megkérdezi tőlünk... :D
2016. jún. 26. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!