Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Operációs rendszer részei?

Operációs rendszer részei?

Figyelt kérdés
Üdv! Emelt szakmai érettségi tételeim egyike az op. rendszer, ezen belül a részei. Ezt írja a követelmény: "rendszerhéj, rendszermag, API". Nem igazán értem mit takar az API, hiszen az egy alklamazásp programozható felülete, nem? És egy operációs rendszer nem igazán nyílt forráskódú, vagy nem hiszem, hogy rendelkezik ilyen felülettel. Aki értehhez, lenne szíves almagyarázni, mi is lehet ez? Köszönöm szépen! :)

2017. jún. 1. 15:47
 1/2 Takysoft ***** válasza:

hú... magyar kifejezések... ilyeneket nem használunk a professzionális világban.


"shell" alatt jellemzően konzolt értünk. parancssoros módot. tudod, amibe gépelni lehet.

windows esetén van a sima "cmd", meg a powershell.


a rendszermag ha jól sejtem a kernel. Ez az, ami először betölt (mármint a rendszerindító(boot loader) után) a háttértárról.


szóval az UEFI (vagy annak idején még BIOS) betölti a boot loadert, ami betölti a kernelt, ami minden mást.


Az UEFI az alaplapon van, annak firmware-e technikailag.


A kernel felelős a graifkai és minden egyéb modul betöltéséért.. driverek stb... a legfontosabb dolgok.


Kernele van a linuxnak, windowsnak, macOS-nek is.


Az API az pedig application programming interface.


Ha tanultál programozni, picit sejtheted, mi az az interface (technikailag ojan ojjektum, aminek minden függvénye kötelezően felüldefiniálandó)


A lényeg, hogy az inferfész definíciói nyilvánosak.


Pl ha írod a szoftverkódot, akkor kapcsolódsz a Windows API-hoz, és annak segítségével tudzs létrehozni egy új ablakot. Azon belül szövegmezőket, gombokat, stb.


A mostansá talán legközkedveltebb környezet windowsban a .NET

Annak is van saját API-ja, ami nagyban különbözik pl a sima Win API-tól.


Csinálj végig egy Visual Studio tutorialt, és megérted...


Amikro behúzol egy textbox-ot, akkor ahhoz az API-hoz kapcsolódsz.



Vagy ha pl írtál már valaha HTML kódot... Amikor létrehozol egy linket anchor-ral (ez az <a href="xx.xx">

tag), akkor is csatlakozol végül is a böngészőnek egy funkciójához, HTML protokollal.


Mondjuk ez technikailag nem api, de olyasmi.

2017. jún. 1. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Heló! Köszönöm a válaszod, kapizsgálom a lényegét, amennyire jelenleg kell, annyira megértettem. Majd fejlesztem tudásomat ezen a téren. Jó volt a programozós példád, hiszen c#-ban vagyok jártás, ami pont a .NET bázisnyelve. Köszönöm a segítséged! :D
2017. jún. 1. 17:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!