Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Gigabites wifihez milyen...

Gigabites wifihez milyen kábel kell?

Figyelt kérdés
A fiammal van némi nézeteltérésünk. 2,4 és 5 gigán működö wifi routert akart, ami a két frekvencián összesen 1,8 Gbit/sec adatátvitelre képes. A bejövő kábel CAT5E, ami úgy tudom, 100Mbit/sec-ig jó. A CAT6-os kábelről azt olvastam, hogy 300Mbit/sec, egy FTP kébelről meg hogy 800Mbit/sec-ig jó. Akkor hogyan tud a router wifin 1,8 Gbit/sec-el működni? A router Lan portja is csak 1Gbit/sec. Van értelme az ilyen gyors routernek? Ja, és a szolgáltató is csak 500Mbit/sec-et ad, de közönséges CAT5E kábellel kötötte be a routert a modemhez, amit a gyártó adott a routerhez. Hogyan lesz az 500Mbit/sec-ból 100Mbit/sec-es kábelen és 1Gbites bemeneten át 1,8Mbit/sec wifi jel?

#gigabit #Wi-Fi sebesség #UTP kábelek #FTP kábelek
2019. júl. 26. 22:59
1 2
 11/20 Derwer ***** válasza:

Tehát pár nap után végül eljutunk a valódi problémához...

De a rendszer lelkéről, a lényegről (router) egy szó se esett így semmi biztosat se lehet mondani.


A szolgáltatót úgy tudod kizárni, hogy a modemre egy gépet kötsz direktbe és kihagyod a routert.


Bár amúgy minden bizonnyal egy régi routered van és ezt a 30mbpst tudja csak NATolni.

Wifi a sebesség nem releváns, de ezek szerint még ha egy antennás N-es WiFit tud is, a gyakorlatban jóval alatta teljesít.


Egy 250es net kiszolgálásához pedig illik valami fejlett tdarabot venni.

Bár kérdés hogy erőset vagy épp fapadosat. Attól függ, hogy milyen extrára van szükség. ( fájl szerver, milyen gyors wifi, VPN szerver, QoS, stb)

2019. aug. 1. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Az eredeti probléma az volt, amit először írtam, tájékozódni akartam, mennyire kell hozzányúlni a jelenlegi rendszerhez, kell-e kábeleket is cserélni. Az első kérdésem ezzel kapcsolatos volt.

Közben befizettem és bekötötték a 250/24 Mbps netet, és bár a fiam AC1800 routert akart, én végül is egy TP-Link AC1200 Archer C5-öt kértem hozzá. Ez elég korszerű, vagy nem?

A régi wifi nélküli TP-Link TL-R860 router volt, amihez egy D-Link DWL2100AP szolgáltatta a wifit. Próbaképpen visszatettem a régi routert, nem volt jelentős különbség az Archer C5-höz képest. Talán 10-15 százalék, de ez csak becslés.

Az utolsó hozzászólásomat az után írtam, miután bekötötték, és a mért letöltési sebesség távol van attól, mint amit az ajánlatukban írtak, a feltöltési meg túllépi azt.

Nekem bőven elég volt a régi sebesség, de a mai fiatalok mindenből a leget akarják, hogy dicsekedhessenek vele az iskolában. A számítógépén is állandóan a processzor sebességet, a vga kártya sebességét, memóriáját hajkurászta, véleményem szerint fölöslegesen. Valahogy ez státuszszimbólum az iskolában. Ahogy látom, szinte állandóan játszik, filmet néz, meg egymással beszélgetnek, ha nem a számítógépén, akkor a telefonján teszi ugyanezt. (Ahelyett hogy rúgnák a focit a szabadban.)


A számítógép közvetlen a modemre kötése problémás, mert nem tudom klónozni a számítógépet a router Mac címére. A routert lehet klónozni, így az új router bekötése nem jelentett problémát. De számítógépre nem ismerek ilyen módszert.

A router ismeretében tudsz valamit mondani, mi lehet a gyenge pont?

2019. aug. 2. 21:25
 13/20 Derwer ***** válasza:

1; A DWL2100AP egy iszonyat elavult cucc.

2; Az Archer C5 eltud NATolni 900+ mbps-t. (kábelen persze) Amúgy a TPLINKek könnyűszerkezetes routerek, annyit tudnak - és nem többet, nincs extrájuk - mint ami általában pl neked és bárkinek kell. (Nekem pl ASUS WRTs routerem van ami tud VPNt, QoSt, több SSIDt, izmosabb a wifije, stb)

3; Az AC1800 az nem tudom melyik, egy dlink lett volna? 4; Nevelés ügyi kérdésekbe nem megyek bele. Én fiatalabb is vagyok mint te, ITs is, alapvetően nem értenénk egyet. ;)


Mivel mérted a sebességet? Speedtest.net-tel?

2019. aug. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Az AC1800 vagy DLink, vagy Asus lett volna, nem emlékszem pontosan az ajánlatukra.


Több sebességmérőt is kipróbáltam, sebessegmero.com, speedtestnet.hu, speedtest.net, speedtestcustom.com, speedmeter.hu, szelessavindex.hu, ahány, annyiféle eredményt ad.

A DataTrans speedtestcustom.com adja a legstabilabb, legegységesebb eredményeket, ezt vettem alapul.


A nevelésügyről csak annyit: Nem a számítógéppel, okos telefonnal van a bajom, hanem azzal, hogy használhatná értelmesebb dolgokra, és főleg nem a tanulás, valamint egészségtelen módon a mozgás rovására.


„Az Archer C5 el tud NATolni 900+ mbps-t.(kábelen persze)"


Ha kábelen el tud natolni 900mbps-t, akkor wifin miért nem? A négy Lan kimenetet és a Wifit nem csak egy gigabites switch köti össze?

2019. aug. 4. 00:07
 15/20 A kérdező kommentje:

Az előbbi hozzászólásomból kifelejtettem:


Az Advanced/Network/Lan Settings menűpontban van egy lehetőség Second IP Address és Mask megadására. Mire való ez? Mire lehet használni, ha engedélyezem?

2019. aug. 4. 00:18
 16/20 Derwer ***** válasza:

Két IP címe is lehet a gépednek.

Kliens oldalon sose használtam.

Szerver oldalon talán lehet haszna.

Routeren, migráció esetén használtam ilyet.

2019. aug. 4. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Derwer ***** válasza:

Az első HSZt kihagytam az előbb...

Bár nem tiszta, hogy pontosan melyik modell lett volna, de WIFIn többet tudna a másik eszköz. Több antenna miatt. Ugyanakkor ez már mindegy. (én amúgy ha teljesítményt akarok inkább külön utána menve nem a szolgáltató tól való választást javaslom)


Ha azok tesztek adnak ilyen gyér eredményt ott valami nem stimmel.

Ugyanakkor nem olyan nagy az esélye annak hogy a szolgáltatónál van gond, mert ezek a sebességek optika szoktak jönni, amik stabilak és tudják is.

Írtam PMet...


WIFIn 900mbpst nem tud NATolni, max egy AXes router, mert wifin nem fér át a gyakorlatban, egy frekvencián a 900mbps.

2019. aug. 4. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

„Két IP címe is lehet a gépednek.”


Ezt úgy értsem, hogy két különböző IP címről is elérhető a router? És ha igen, lehet-e másik tartományban? Vagy esetleg más címet oszt a 2,4G és az 5G-n? Nem világos, kérlek írj erről többet.


A szolgáltatónál nem volt más választásom. Ez az egyetlen szolgáltató, aki koax kábelen van jelen nálunk, (és ez adja a TV és internet telefon szolgáltatást is). Üvegszál nincs a faluban. Szigetvár-Kaposvár között a főút mellett a falun kívül van ugyan üvegszál, de állítólag csak lefektetve a földbe, nincs használva. Félbemaradt beruházás a pletykák szerint.

A falvakban nem sok helyen van választék. Van egy szolgáltató, aztán eszi-nem eszi, nem kap mást. Ezen kívül csak parabolás, vagy telefon zsinóros szolgáltatót választhatnék. A mobil szolgáltatók 2G-n még jók, de 3G-n már nagyon kicsi a térerejük. 4G-ről meg ne is álmodjunk, 5G előbb lesz a Holdon, mint nálunk! A telefonom még beszédre sem működik mindenhol a lakásban, ha bekapcsolom rajta a 3G-t.

2019. aug. 5. 10:24
 19/20 Derwer ***** válasza:

Igen, lehet a gépnek egy 192.168.22.100 és 192.168.22.101es IP címe is (a /24es maszkkal), egyidőben.

Vagy akár másik subnetben is, de egy vlanban ez nagyon nem szép. (tehát 192.168.22.100/24 és 192.168.222.101/24)


És igen, ha olyan a routered, (pl DDWRTvel) oszthathat külön SSIDkon külön subneteket a router DHCP szerver. (külön SSIDnak nem kell külön frekin lennie, egy frekin is lehet több SSID. Pl GuestWIFI a tipikus eset)


Én azért úgy gondolom ha a szolgáltató kioszt 250es netet, az nem fog csak 30cal menni, hanem jóval többel.

Lehet a modemet újra kell indítani, A szolgáltató elfelejtett (helyesen) újra konfolni a modemet, hogy több sávszélt kapjon és még mindig nincs kizárva a te oldaladon lévő hiba.

2019. aug. 5. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Nyaralni voltam, ezért nem jelentkeztem eddig.


Megtudtam a szolgáltatótól, ha legalább 6 órára (feltételezem, ennyire van beállítva náluk a lease time) kikapcsolom a modemet, akkor a bekapcsoláskor talált eszköz Mac címe lesz az, amit a későbbiekben klónozni kell. Ez lehet, hogy más szolgáltatóknál is így van, hasznos információ lehet másnak is.

Így ki tudtam próbáltam a tanácsodat, egy gigabites HP laptoppal. Ezen 120 és 198 mbps értékeket mértem a letöltésre, és 22-25 mbps-t a feltöltésre. A fizetett 250 mbps-t még éjszaka vagy hajnalban sem éri el, de a 200 már egész jó érték, jóval a garantált felett van.

Ezek után ennek a laptopnak a Mac címére klónoztam az Archert, és visszakötöttem. Némi kísérletezés után rájöttem, ha kikapcsolom Bandwith Control-t, akkor sokkal jobb értékeket mérek, mint az előző hozzászólásaimban írtam, 50-90 mbps között, leggyakrabban 65 körüli le és 20 körüli feltöltést..

Ez még mindig fele, mint amit a laptoppal mértem. Ronthat ennyit rajta egy router? És miért rontja kevésbé a feltöltést, mint a letöltést?

2019. aug. 26. 23:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!