Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Átlagos egér, billentyű,...

Átlagos egér, billentyű, webcam Linuxot nem támogatja?

Figyelt kérdés

Tervezek átállni Windowsról, még csak ismerkedek a témával. Webshopokban látom, hogy a fent említett egyszerű hardvereknél nincs odaírva, hogy Linux kompatibilis. Egy alap egérnél pl ezt láttam: Támogatott operációs rendszerek:

Windows 7

Windows Vista

Windows 2000

Windows XP

Mac OS X 10.1 vagy újabb

De a Linux nincs ott. Ez azért van, mert alap, hogy megy Linuxon, vagy Linuxhoz drágább, ritkább hardvereket kell venni? Miből tudom megállapítani online rendelésnél, hogy egy termék vajon Linux kompatibilis-e?



2020. okt. 29. 15:06
 1/7 P.O.C. ***** válasza:
100%

Az otthoni felhasználók körében a Linuxnak kb 2-3% között van a piaci részesdése. Ez nem az az arány, mi miatt a kisebb gyártók költenének külön ennek a tesztelésére, dokumentálására.


Igazából, ezt csak fórumok bújkálásával, vagy gyártóval való levelezéssel derítheted ki. Bill, egér alap hogy működik majd (max nem minden egyes szolgáltatása pl nem szabványos funkció gombok), de egy webcam már necces lehet.

2020. okt. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az új Linux kernel a népszerűbb _PCI_ eszközök 98-99%-át támogatja: [link]


Az USB eszközök nagy része is működik. Az ilyen egyszerűbb egerek, webkamerák, egyebek általában probléma nélkül működnek.

2020. okt. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok. Itt vannak hardverkompatibilitási listák, meg tudod nézni, nagyjából mit támogat a Linux:

[link]

[link]


És itt is:

[link]

2020. okt. 29. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Saját tapasztalatom alapján nagyon ritka azaz "átlagos" eszköz amit ne támogatna a linux. Nekem pl működnek még a multimédiás billentyűzet funkciógombjai is, sőt, a webkamerák közül eddig még egyikkel sem volt probléma. Nyilván gyári szoftvert nem fogsz hozzá kapni (de talán jobb is néha). Amúgy a webkamerákon túl más UVC eszközökkel sem szokott gond lenni, pl vannak olyan hdmi capture eszközköz (ha jól emlékszem pl az elgato féle) ami szintén viszi a 4k-t linux alatt.

Továbbá van amikor nem találsz róla pontos információt: van egy usb-s behringer keverőpultom. Alapvetően nem támogatja a linuxot, ugyanakkor egy usb-s hangkáryta van beleépítve gyakorlatilag amit viszont felismer a linux, tehát nem írja ki hogy "behringer" hanem a chip típusát írja ki hangeszközként, de vígan működik vele. Ugyanez a helyzet az usb-s mikrofonnal is. Tehát ha nem valami nagyon-nagyon speciális vagy régi eszközt akarsz működésre bírni (pl pci-os matrox digitalizáló kártya amivel VHS-t akarsz digitalizálni S-video bemeneten) akkor valószínűleg plug-n-play módon működni fog amit rákötsz.

2020. okt. 29. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az átlag hardware-nek, mint pl billentyűzet, egér, webcam elég jó a támogatottsága, én egyedül nyomtatóknál, scannereknél tapasztalatm problémát.

Ott igenis kell vigyázni és utánanézni, hogy melyiknak van linux támogatottsága.

Tipp: nyomtatónál a hp az, amelyik a legnagyobb arányban támogatott linuxnál, pl mots vettem egy elég olcsó hp dj 3700 series tagot, és jól működik a scanner és a nyomtató is, de sajnos a wifis nyomtatással vannak gondok így is.

2020. okt. 30. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
letoltod pedaul a linux mint 19.3-at bootolhatoan kiirod usb-re es arrol inditod a gepet azonnal latod majd hogy mi mukodik
2020. nov. 9. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

10-20 éve tényleg voltak kompatibilitási gondjai a Linuxoknak, de az alap perifériákat így is kezelni tudta. A webkamerákkal lehettek gondok, de az alapvető bemeneti perifériák olyannyira szabványosak, hogy MINDEN rendszer, ami képes kezelni az USB portot (vagy ha PS/2, akkor azt), képes kezelni az USB-s egeret és billentyűzetet.

Ami pedig az utóbbi 10 év saját tapasztalatát illeti, az azt mutatja, hogy Windowson többször futottam bele hardverkompatibilitási problémákba, mint Linuxon. Talán a nyomtató meg a szkenner az, amivel még lehetnek gondok, bár az alap, "általános" driver rendszerint működni szokott, csak legfeljebb nem lehet a végletekig finomhangolni az eszköz beállításait.


Az pedig, hogy nincs ráírva, nem jelent semmit. Igazából az a marhaság, hogy egy billentyűzetre ráírják, hogy Windows 10 kompatibilis. Szabványos periféria, nem szabad, hogy az oprendszertől függjön, hogy kezeli-e. De ugye marketing.. ki kell hangsúlyozni, hogy ez működik az éppen aktuális agyonmarketingelt Microsoft-termékkel. Na, meg a felhasználók nagy része laikus. Hiába létezik már 20 éve kötelező informatikaoktatás, arra a szintre még nem sikerült eljutni, hogy egy billentyűzet akkor is működni fog akármelyik oprendszerrel, ha nincs rajta a plecsnije. És ezt nehogy magadra vedd, szó nincs arról, hogy baj lenne, hogy ezt megkérdezted (sőt.. erre való ez az oldal), engem az oktatási rendszer tud istenesen fel****ni, alapvető dolgok megtanítására nincs időkeret, de fél évig Imagine Logo, meg Scratch az nagyon kell.

2021. febr. 3. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!