Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mac Mini M1 vagy egy Hackintosh?

Mac Mini M1 vagy egy Hackintosh?

Figyelt kérdés

Hali mindenki!


Hobbi szinten foglalkozom foto/videoval, de szeretnek komolyabban is foglalkozni vele. A jelenlegi Macbook Pro-m (13" mid 2015, i5, 8gb ram, 256 ssd) viszont mar nem igazan birja a 4k-s anyagokat, igy frissiteni szeretnek.


Megjelentek az Apple altal tervezett es gyartott M1-es processzorokkal szerelt gepei, amik a neten latott/olvasott tesztek alapjan eleg durvan teljesitenek.


Van valakinek komolyabb tapasztalata Hackintosh-okkal? Igazabol az erdekelne melyik lenne a jobb valasztas? Az uj Mac-ek egyaltalan nem bovithetoek es bar - a teljesitmenyt nezve - olcsobbak mint elozo tarsai, meg igy is eleg dragara jonne ki, ha az altalam tervezett parameterekkel vennem meg.


Hackintosra tervezett alkatreszek:

i7 - 10700k

32gb ram

500gb ssd

2tb hdd

Radeon RX 5700RT /RX6800 - majd amelyik elerheto lesz normalis aron

es ezt a konfigot lehet boviteni/cserelni


A leirtakbol gondolom lejon, hogy nem kis befektetes lenne es nem 1-2 evre tervezek vele, igy a keret amit hajlando lennek raszanni - tokkal vonoval, azaz maga a gep, eger, billentyuzet, monitor 4k ips es minimum 32" - az valahol 850 es 900e koruli osszeg, legvegso esetben 1m, de ez a plafon.


Es mielott meg megkoveznetek, tudom, hogy windows-os geppel olcsobban meg jobban meg stb, de nalam a windows csak ugy johet szoba mint eddig, vagyis masodlagosan, elvalasztva az OsX-tol - kulon ssd-n.


A leirtak alapjan melyik osszeallitassal jarnek jobban?



2021. jan. 19. 20:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Nem az a lényeg, hogy a Windowsos géppel olcsóbban... mert a te esetedben a Win alatt ugyanaz a hardver lenne, mint a Hackintosh esetében, ilyen szempontból forintra ugyanannyi mindkét irány.


A neten én is sok jót láttam az M1-es Mac miniről,de egyelőre még várok egy korrekt -és független - tesztre ( haverom váltana 2015-ös MacBook Pro-ről). Egy combocabb Mac mini az olyan 460 000, ha jól emlékszem.


Neked az össz kereted 850-1 millió közötti, de jó lenne ha először valahol magadban konkretizálnád hogy pontosan mennyi, legalábbis azt a részét ami mindegyik esetben fix:

monitor és a többi sallang. Ez után lesz egy fix keret amiből ki lehet hozni a lehető legjobb hardvert.


Csak gyorsban rákerestem, van 32 colos 4K IPS 256 000-ért meg 700 000-ért is és nyilván nem mindegy melyiket szeretnéd. 31,5-es LG már van 192-ért is.


Ha már úgy is csak hobby szint, akkor csinálhatsz akár olyat is mondjuk a videóvágásnál, hogy veszel egy kisebb mondjuk 28"-os 4K IPS-t a prewievnek és a szerkesztőfelület marad egy másik akármilyen monitoron, a kettő együtt kijön 170 000-ből. ( nálam pl így megy a Premiere pro ).

Így nő a munkaterület, mellette van folyamatos teljes méretű prewiev és "relatív" olcsó is.


Először ezt tiszttázd le, hogy mi lenne a pontos elképzelés és akkor tudunk a fennmaradó keretből garázdálkodni.



A hackintosh-sal még nincs tapasztalatom, van egy projectgép itthon amire ez ment volna, de még nem vitt rá a lélek, hogy belefogjak :D

Infót bányásztam hozzá, és ami tuti hogy sok esetben szívás az apple spectől eltérő hardver, bár a legtöbb esetben születik valami megoldás, minden esetre benne van a lehetőség hogy a számodra optimális hardverrel nyűgös lesz, ha meg olyat építesz ami márnak tutira bevált az nem biztos, hogy neked a legjobb...


Sajnos csak Win esetén ismerem hogyan lehet a legoptimálisabban kihasználni a hardvert, a hackintosht passzolom ( pl több GPU-s render.. ).

2021. jan. 19. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom... gondolom ugyanúgy kiraknád az M1 képét is egy nagy monitorra, amin látod a 4K-t. Szóval az mindenképp adott?


Ha kell a hordozhatóság, akkor az ellenfél max egy 4000H/5000H 8 magos AMD windows laptop lehet csak. M1 árkategóriában ezért van pár... és annál rá tudsz menni a 32 GB RAM-ra, ami kelleni fog 4K-hoz! Meg az 1TB+ SSD/SSD-k is jól jönnek ám.


Videovágásnak inkább processzor és RAM igénye van csak. E tekintetben az AMD jelentősen jobb az intelnél. Videokártya csak akkor jön szóba, ha effektezel. Ezt tisztázd magadban, hogy a te felhasználásodnál mik a prioritások.

[link]


Ja, meg AMD... azzal gondolom a hackintosh sehogy se megy.


Ami tény: Asztaliban többet kapsz a pénzedért.

2021. jan. 20. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

"Videovágásnak inkább processzor és RAM igénye van csak. E tekintetben az AMD jelentősen jobb az intelnél. Videokártya csak akkor jön szóba, ha effektezel."


Ha simán csak videót vágsz akkor ez valóban igaz. De aki tartalomkészítésre adja a fejét az nagyon hamar vált log színprofilos rögzítésre amivel együtt jár a color-grading és innentől már nincs megállás. Ez már mind GPU alapon megy és a laggmentes 4k prewievhöz is szükséges egy normális GPU.


Az exportálás is GPU alapon megy már, mivel durván háromszor gyorsabb, mint a CPU alapú.


"Ja, meg AMD... azzal gondolom a hackintosh sehogy se megy."

Van már AMD-s hackintosh is, de az még nyűgösebb :D :D

2021. jan. 20. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

John_McClane


hat magara a gepre amit koltenek az 650-700e a maradek a tobbire

a monitorokkal az a helyzet, hogy meg magam sem dontottem el mit akarok :D 2 monitoros megoldas - amit te is ajanlottal - vagy egy jo bazi nagy kijelzo - atfutott az agyamon a TV megoldas is, de a mostani asztalomon egy 32" monitor ferne el kenyelmesen - lehet a 2 kijelzo mar nem ferne el.


Igen, mar kostolgatom a color-grading temat is, es eddig nagyon erdekel, meg eleg nyogvenyelos, de nem adom fel :D



#2


Igen, mindenkepp kiraknam a kepet egy monitorra szval az kelleni fog.

Hordozhatosag nem annyira szempont, arra ott a Macbook-om, de azon 4k-t ugysem szerkesztenek.


Nalam csak Macintosh johet szoban, az Apple altal nyujtott okoszisztema miatt - macbook, ipad, iphone .

Hackintosh eseten meg csak intel, mert AMD-vel is mar mukodik, csak nagyobb szivas.


Szval mindenkeppen asztalit szeretnek, csak nem tudom melyik opcio lenne jobb valasztas- hosszutavon.

2021. jan. 20. 19:14
 5/14 anonim ***** válasza:
És ha ideiglenesen vennél valamit, amivel kihúznád az M2/M1x-ig? Azért várható, hogy jön az applenek valami jobb. az M1 az csak egy "netezős gép" tulajdonképpen, a legalapabb a termékpalettáról. Egy közepes asztali gépbe simán hozhatnak kétszeres teljesítményt is. Persze az ár is kétszeres lesz valószínűleg.
2021. jan. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

" monitoros megoldas - amit te is ajanlottal - vagy egy jo bazi nagy kijelzo - atfutott az agyamon a TV megoldas is, de a mostani asztalomon egy 32" monitor ferne el kenyelmesen -"


Lehet kapni monitor tartó állványt, beállítod az asztal mögé, felemeled és akkor lesz egymás fölött.


Nem tudom mivel vágsz, de a Premierenél és a Final Cutnál is nagyon szétdarabolódik a kijelzőterület - legalábbis FHD-nál. Amit nyersz a 4k-val azt elbukod a betűméreten, meg esetleg folyamatosan nagyítani/kicsinyíteni kell a timeline-t..


Olcsóbb is a kettő és hatékonyabb is. A képszerkesztést passzolom, arról fogalmam sincs :D


A mac ökoszisztémát annyira nem vágom, mert nem használok semmi mac-et,de a filemegosztás biztosan megy mac-en kívül is.. :D

2021. jan. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

#5


Erre is gondoltam mar, de nem igazan szeretem cserelgetni a dolgaimat - nem szeretem, ha surun valtoznak a dolgok :D - a masik, hogy amit megveszek azt nem szoktam eladni.


Egyebkent nem mondanam, hogy netezos gepek lettek az M1 gepek, epp tegnap lattam egy videot, ahol a ficko egy 8k raw videot - canon r5-bol - szerkesztett realtime proxy nelkul - igaz, hogy csak par masodperces snittet, de efektekkel, color-grading-el, stb es nagyobb akadas nelkuld tette ezt.


En is olvastam pletykakat, hogy az idei iMac-ek is megkapjak az uj procik tovabbfejlesztett, erosebb valtozatait es allitolag lesz egy MacPro Mini is.


Mar kb 1 eve tervezgetem a cseret, de mindig az ujra varok mert az jobb meg tobbet tud meg stb, csak aztan rajovok, hogy annyi penzt nem adnek erte - vagy ha adnek is, akkor epp nincs meg a kerek - es mindig varom a kovetkezot, hatha olcsobb lesz :D

2021. jan. 20. 19:55
 8/14 A kérdező kommentje:

John_McClane


Final Cut-ot hasznalok, de probaltam a Da Vinci-t is az is tetszik, de FC-ben otthonosabban mozgok. Kepekre LR PS vagy Capture One-t hasznalok.


Az az igazsag, hogy nem probaltam meg 32" monitoron milyen dolgozni, mennyire csusznak szet a dolgok es kiprobalni se nagyon tudom sehol mert akit ismerek mindenki csak 24" hasznal, de az nekem meg kicsi - most is olyanom van FHD .


Milyen setup-ot ajanlanal? Valami konkretat is tudnal linkelni? Tuti tobb tapasztalatod van e teren.

2021. jan. 20. 20:08
 9/14 anonim ***** válasza:

"Egyebkent nem mondanam, hogy netezos gepek lettek az M1 gepek, epp tegnap lattam egy videot, ahol a ficko egy 8k raw videot - canon r5-bol - szerkesztett realtime proxy nelkul - igaz, hogy csak par masodperces snittet, de efektekkel, color-grading-el"


És itt kezdődik a behúzás része. Az Apple baromi jól optimalizált, ezért is elég annyi power a videóvágáshoz, amennyi az M1-ben van, de! Azért a 8k az már nem pite. Ott a proxy nélküli prewiev nem megy frame-drop nélkül még 8-11GB VRAM-os GPUkkal sem! Nagyon velószínűnek tartom, hogy ha nekiállnál összevágni egy 5 perces 8K-s videót, akkor ott az M1 lefőne. :D

2021. jan. 20. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Nyilvan nem ertek hozza annyira mint te, ezt nem vitatom, csak azt mondom amit lattam. Az elejen volt egy kis frame-drop - nem egesz masodperc - , de "sungba" jott es utana nem volt. Gondolom ha hosszabb videot szerkeszt, efektel stb mar megizzasztja rendesen es lehet elbukik - felreertes ne essek, nem akarok senkit meggyozni, hogy a Mac a legjobb, mert ennek is vannak nyugjei.


Nem latom sok eselyet, hogy en valaha is 8k-t fogok szerkeszteni :D

2021. jan. 20. 20:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!