Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi történne, mi várható, ha...

Mi történne, mi várható, ha valaki egy mai PC-n, notebook-on próbálna meg boot-olni egy 1.0-ás verziójú kernelt?

Figyelt kérdés

#linux #hardver #kernel #régi #Linus Torvards
2021. jan. 26. 02:05
A kérdező szavazást indított:
nem fogja érzékelni a billentyűzetet sem, csak egy haszontalan villogó kurzor lesz boot-olás után
még a boot konzol se lenne látható, mert még egy öröklött VGA megjelenítésre se lenne képes a rendszer
kernel-pánikot fog kapni a kernel még a betöltődés legelején a teljesen ismeretlen hardverek miatt
a teljesen ismeretlen memória hardver miatt össze fogja magát csinálni a rendszer
a betöltődés végén kernel pánikot fog kapni a rendszer, mert nem lesz hozzá való antik init bináris
a teljesen ismeretlen hardveres konfiguráción fatális módon meg fog őrülni a kernel-bináris
megfelelő init programmal bizonyos PC-ken, notebook-okon még akár el is lehet indítani a Linux kernel 1.0-ás verzióját
akár még hardveres kár is bekövetkezhet, annyira meg fog őrülni egy ilyen hardverkörnyezetben a régi kód
a boot-manager még elindítani se fogja tudni a kódot, a BIOS/CPU nem fogja tudni betölteni/futtatni a binárist
Linus Torvards le fogja üvölteni a fejemet, hogy mekkora baromságot csináltam (természetesen sokkal csúnyább káromkodásokkal)
9 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Elültetted a bogarat a fülembe, holnap csak ezért ki fogom próbálni!
2021. febr. 2. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
#1, Én kíváncsi vagyok. :)
2021. febr. 4. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Múltkor láttam egy videót hogy valaki MS DOS-t rakott fel modern hardverre, ha az elindult akkor a Linux 1.0 is mehet akár, a hozzá tartozó bootloaderrel/inittel.
2021. febr. 4. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

"Múltkor láttam egy videót hogy valaki MS DOS-t rakott fel modern hardverre, ha az elindult akkor a Linux 1.0 is mehet akár, a hozzá tartozó bootloaderrel/inittel."


Az MS-DOS-t ne keverjük ide. TELJESEN más operációs rendszer, szakadékokkal egyszerűbb, mint a Linux. Védett mód nélküli rendszer, az öröklött hardverhívásokon keresztül az alap IO.SYS semmit nem csinál, az alap dolgait BIOS hívásokon keresztül intézi.

Úgy persze, hogy bárhol (x86 kompatibilitás keretein belül) beindul.

2021. febr. 4. 15:23
 5/6 anonim ***** válasza:

Azért az, hogy "semmit nem csinál", az elég durva túlzás, és nem igaz, hogy ne támogatná a védett módot, csak alapértelmezésben valós módot használ, illetve nagyban támaszkodik a BIOS funkcióira.

De ettől függetlenül egy teljesen más filozófiájú rendszer.

A Linux kernelt illetően: elméletileg hardver szinten kompatibilis kell, hogy legyen a mostani PC-kkel is, a probléma az USB-vel lesz, ami ugyebár a kernel megírásakor még nem létezett. De ez is BIOS-függő (illetve most már egyre gyakrabban UEFI), hogy támogatja-e az USB billentyűzet (és egér) PS/2-ként történő elérését.

2021. febr. 4. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Megkockáztatom (bár nem esküszöm meg), hogy a BIOS kezeli az USB billentyűzetet, és szoftveres megszakítást rendel hozzá, tehát tartalmaz némi kompatibilitást. A kernelnek nem kell közvetlenül elérnie az USB vezérlőt.
2021. febr. 5. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!