Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » A MAC cím megváltoztatásának...

A MAC cím megváltoztatásának milyen gyakorlati értelme van?

Figyelt kérdés
Távolról az interneten is látható az eszközöm MAC címe vagy csak a helyi hálózaton belül?

2021. szept. 10. 01:51
 1/9 anonim válasza:
65%

csak helyin látható


általában MAC címet nincs értelme megváltoztatni, csak ha valaki be akar hatolni egy rendszerbe és be akarja azt csapni

2021. szept. 10. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
64%
persze ehhez helyi hozzáférés kell neki
2021. szept. 10. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
32%

A külvilág felől elérhető eszköz - ami otthoni hálózatokban általában egy router - MAC címe látható a publikus interneten is. Amikor te, az internetszolgáltatódtól kapsz egy IP címet, az a cím az eszközhöz annak MAC címe alapján kerül hozzárendelésre, és ez elmentődik egy ún. arp cache táblázatban. Ez azt jelenti, hogy amikor lejár az IP lease time-ja, te nem fogsz vadiúj IP címet kapni, hanem ha lehetséges, az arp cache alapján visszakapod ugyanazt az IP-t, mint ami előtte is volt. Persze, hogy ez így működik-e vagy sem, az függ az internetszolgáltatód infrastruktúrájától, a beállításoktól, stb., de jó eséllyel a te szolgáltatód is így jár el.

Ha te megváltoztatod a routered MAC címét, akkor az arp cache-ben lévő IP már nem játszik, azaz következő csatlakozáskor vadiúj IP címet fogsz kapni.


Persze, amikor az a kérdés, hogy hogyan változtathatná meg valaki az IP címét, és le szoktam írni, hogy változtasd meg a routered MAC címét, akkor mindig le vagyok pontozva, mert a sok pöcsnokedlinek halvány lila fogalma sincs, hogyan működnek ezek a dolgok...

2021. szept. 10. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Aki lepontozta az első válaszolót, az kérem, írja már meg, hogy szerinte mi a hiba benne! Lehetőleg hiteles, reprodukálható forrással, ami leírja, hogy helyi hálózaton kívül hogyan deríthető ki a küldő fizikai címe...
2021. szept. 10. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%
Illetve még egy kis kötözködés: A MAC címet valójában nem lehet megváltoztatni, mivel az hardveresen bele van égetve az adott eszközbe. A "megváltoztatás" igazából csak azt okozza, hogy nem a valós MAC címét fogja kommunikálni.
2021. szept. 10. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ma már nem sok. Régen voltak olyan hálózati megoldások amelyek megkövetelték a MAC cím átállítását. Pl. a DECNET hálózat úgy működött, hogy a MAC cím egy része volt az adott eszköz DECNET címe. Itt fixen ki voltak osztva a DECNET node address-ek és azt kellett a MAC címbe beállítani, és akkor lehetett a DECNET hálózaton kommunikálni. (Ez nagyjából 2000 körül tűnt el teljesen a sűlyesztőben, bár egy-egy eldugott helyen talán még üzemel DECNET hálózat). Miután az ethernet egyik megalkotója a DEC nevű cég volt (az ő saját hálózati megoldása vlt a DECNET) értelemszerűen így alkották meg az ethernetet is (ld. régi hivatkozásokban még szerepel DIX néven, meg DIX csatlakozó is van régi leírásokban, ez a D=DEC=Digital Equipement Corporation, valamikor 1995(?) körül szűnt meg, és lett utána Compaq, utána HP most nem tudom minek hívják), I=Intel, X=Xerox ez a három cég dolgozta ki az első használható ethernet eszközöket).

Ez azóta is benne maradt, mert ez mélyen benne van minden ethernet eszközben. (Sok olyan megoldást görgetünk magunk előtt az IT-ben aminek ma nem látszik közvetlen értelme, de valamikor amikor kialakult még volt).

Miután elég "egyedi" és alapvetően hardverhez kötött, ezért sok helyen használják (tévesen ld. fent) hardver azonosításhoz. Ezt a MAC address módosításával át lehet "rázni". Az megint egy másik történet, hogy az IPv6 esetén használható egyedi címzéshez (kicsit hasonlóan mint a DECNET-nél volt), de ez vagy elterjed vagy sem. Most van "terjedőben" az IPv6 majd meglátjuk mi lesz belőle.


5.: Nincs igazad, mert a MAC cím igenis megváltoztatható szoftveresen! Ami igaz, hogy ezt a gyártó osztja ki, a gyártók között kiosztásra került a címtartomány, minden gyártónál megadják, hogy melyik címtartományt adhatja az eszközeinek, és úgy gyártja, hogy lehetőség szerint két egyforma MAC addressu eszköz ne kerülhessen egymás "közelébe", de nem unikális a MAC address, nincs is elegendő címtér hozzá. A gyártól úgy "sakkoznak", hogy pl. amerikába eladott eszköz MAC address-e lehet ugyanaz mint egy EU-ba szánt, kicsi az esély, hogy ezek később ezek közös alhálózatra kerülnek. Ugyanígy kellően régen kioszott MAC címeket újra kiadják, szintén arra gondolva hogy egy nagyon öreg eszköz vagy már nem is működik, vagy cska kis eséllyel fog "találkozni" egy nagyon újjal.

2021. szept. 10. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#6 Majdnem minden hálózati adapterben egy egyszer írható memóriában van tárolva a MAC cím, ha ezt te házilag felül tudod írni, elismerésem. Nyilván be lehet hazudni driver vagy akár firmware szinten, és akkor tényleg mást fog mutatni kifelé, a DECnet-nél is így működött a dolog. Nyilván ott sem írták át a hardver valós MAC címét soha, mert azt fizikailag nem is lehet. Illetve minimum ki kellene forrasztani a vezérlő IC-t hozzá. Nyilván ez most a kérdés szempontjából teljesen mindegy, csak nem árt azért az ilyeneket tisztázni.
2021. szept. 10. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
Hol szerepel, hogy a beégetett címet kell megávlotzatni? És én sem írtam sehol, hogy a beégetett címet meg lehet változtatni. Olvasd már el a kérdést hülyegyerek. Sehol nem szerepel a kérdésben a beégetett cím, hanem a hálózaton használt cím szerepel a kérdésben. Azt meg igenis meg lehet változtatni. Nagyon hülye.
2021. szept. 10. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Sehol, de már rég nem a kérdésről beszélünk sajnos. Én csak egyértelműsíteni szerettem volna, hogy mit is jelent valójában a megváltoztatás, hogy a fogalomzavart elkerüljük. Te pedig a 6-os hozzászólásban leírtad, hogy nincs igazam, azt sugallva, hogy a hardveres címre gondolsz, mivelhogy rögtön a "Nincs igazad" állítással kezdted a mondatot. De te most a szoftveres trükközésről beszélsz, amiről én sosem állítottam, hogy lehetetlen, sőt kifejezetten említettem is az 5-ösben. Ennél fogva a vita értelmetlen, mivel két különböző dologról beszélünk és mindkettőnknek igaza van. Egymást szaftos metaforákkal illetni meg még annál is értelmetlenebb.
2021. szept. 10. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!