Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mire használnak egyes emberek...

Mire használnak egyes emberek ma az eredeti Commodore 64 és 16-os és egyéb Commodore szériákat?

Figyelt kérdés
Arra gondolok itt,hogy több mint 30 éves, lassan már 40 éves számítógépekről beszélünk. Legalább "600" emulátor van fent Pc-re a neten, amivel ugyanazt megteheted és leprogramozhatod Basicben amit az eredetivel lehetett. A Basic nyelv is elavult már. Gyakorlatilag VB-ben is alig programoznak alkalmazható és értékesíthető szinten, hát még az őskori Basic nyelveken. Sőt még olyan emulátorok is vannak,amelyek jóval többet tudnak mint maga az eredetileg integrált Basic utasításkészlet a gépbe. Egy két ügyes és jóindulatú, fejlesztő koponya szoftveres jóvoltából olyan változatok is készültek, amelyek Commodore szinten támogatják a PIC mikrokontrolleres fejlesztői környezetet is PC-s emulátorból elérhetően, Commodore nélkül programozhatod fel a tervezői áramköröd tulajdonságait. Egyszerűen egyes helyeken szabályos Commodore őrület van a neten. Oroszországban, Amerikában, Olaszban, Németben és Franciaországban is. Nem kivétel ez alól kis hazánk sem. Még külön boltot is nyitottak Magyarországon. Azt még megértettem és díjazom,hogy továbbgondolták a Commodore-t és jól rezgő PC-t integráltak hozzá, HDMI kimenetekkel, USB-vel, stb. Ennek még van és látom az értelmét, mert legalább kismillió dolgot lehet vele tenni és kis helyen elfér és gyors is, de mit kezdenek a a megszállott gyűjtőkön és retró számtech kiállításon kívül vele azok a felhasználók, akik ezt eladják a neten folyton folyvást, vagy éppen mások megveszik ezeket és egyes esetekben ráadásul irreális, irdatlan áron kínálják ezeket az online piactereken, főleg a Commodore 16-ot, plus 4-et és társait. Valamiről lemaradtam volna? Egyszóval mit csinálnak egyes felhasználók ezekkel az idejét múlt gépekkel manapság? Hackelnek, perifériát programoznak, esetleg játszanak vele még mindig? Minek? Ott vannak a profibbnál profibb emulátorok, pc-s, nintendos, xbox-os és Ps szériájú konzolok és kismillió jópofa és ütősebbnél ütősebb 3d-s grafikájú játékok. Most őszintén,mit kezdenek ezzel a mai gyerekek, fiatalok, bárki, mire kellhet még ez a gép eredeti csomagolásában? Persze aki nagyon keni vágja a Basic nyelvet, hiszen majdnem teljesen közvetlen hardware szinten lehet programozni vele mindent kívül-belül valóban, arra valóban frankó.Arra is gondoltam,hogy valami mai végzős híradástechnikát,informatikát,irányítástechnikát,egyéb PLC vezérlést és mechatronikát tanuló egyetemisták veszik meg, akik diplomamunkák gyanánt nem a PC-s gépükön akarnak hardware szintű programozásban bajlódni (Hozzáteszem, egyéb Arduino, OrangePi, Pic és más fejlesztői környezet nélkül szinte elérhetetlen minden programnyelvből a közvetlen hardware programozás, főleg Windows 7-től felfelé, már egyéb nyalánkságok és okos trükközések hiányában azt is mondhatnám hogy lehetetlen), hanem inkább ezeken a régi "szarokon", elnézést a kifejezésért,keresztül szeretnének áramköröket fejleszteni, vizsgálni? Mindenki ilyen agytröszt lenne manapság a számítástechnikában? Múltkor az egyik piactérben összefutottam egy 70 éves rádióamatőr bácsival, aki eladta éppen a Commodore gépét. Őt még meg is értem vajon mire használta, hiszen számos bővítőkártyát gyártottak hozzá, nyilván összekötötte a rádiójával. A régi rádiótechnika évkönyvekben számos megoldást és lehetőséget kínáltak fel arra miként tegyék magukat hasznossá egy Commodore-al, hozzáteszem és kihangsúlyozom, A 80-as és 90-es években!! Az akkori rádióamatőrök, mérnökök és kutatók, fejlesztőmérnök. Ez teljesen helyén is van, hiszen sokkal olcsóbb volt mint egy PC. De manapság egy PC-vel amit nem lehet megcsinálni és elérni megfelelő fejlesztői környezetben, vagy azon kívül, az nem is létezik a világegyetemben. Tehát egy PC-vel gyakorlatilag mindent megtehetsz, milliószor többet mint egy idejét múlt Commodore géppel. Nos a lényeg amit ki szerettem volna ebből hozni az említett bácsira vonatkozóan. Szóval elmesélte a bácsi, mivel időközben egész jó kapcsolat alakult ki közöttünk, szeretem amúgy is az idős-veterán embereket, elmondta hogy egy fiatal 14 éves srác vette meg tőle a Commodore gépét az összes hozzá tartozó kütyüvel és játékokkal együtt. Vajon mit kezdhet manapság egy 16 éves srác egy ilyen géppel. Elvette a mamája vagy a papája az okos telefonját, vagy leblokkolta a számítógépét és a srác végső elkeseredésében, belépett a Commodore-t lelkesen és felörülten programozók táborába? Szóval nem tudom elképzelni sem, mire lehet manapság használni ezeket még? "Mindenki" ezzel tőr-zúz a neten, vagy valami űrhajó építő projektbe kezdtek az emberek újabban.Esetleg annyira menő lenne, hogyha meghallja a 16-éves csaj hogy "nekem" van egy Commodore-om minden kiegészítővel együtt 100 rongy magasságában,rögtön ágyba jön velem? Ez ennyire menő lenne még mindig? Szóval olyanok hozzászólását várom, akik elhagyva az egyszavas hozzászólásokat, nem demagógiába viszik át ezt a kiírt kérdést, hanem jó hosszasan megpróbáljuk együtt kitalálni, kideríteni és rájönni mire is használják manapság ezeket a szerkókat. Köszönöm előre is a lelkes, hozzáértő és értelmes hozzászólásokat!! Ne habozzatok, írjatok és lehetőleg jó sokat és értelmes dolgokat ebben a témában.Köszi mindenkitől!

2021. szept. 22. 03:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
69%

Nem tudom mennyire lesz kielégítő a válaszom számodra.

Vegyük alapul a következőket:


Eladói oldalról nézve elég könnyű szerintem...,Nézzük:


1. Eladja valaki mert már nem kell neki, vagy észrevette hogy ott porosodik a padláson és hátha meg tud tőle válni,mert kell a lóvé.Valószínűleg a nagyapja használta,vagy a bátyja,idősebbik nővére, vagy ő maga csak kell a hely és a pénz,ezt konkrétan nem lehet tudni ki mért adja el, egyáltalán hozzáértő vagy sem. Lehet hogy lövése sincs mi ez csak eladja sablonos szöveggel ellesve a többitől,mert éppen költözik,jobbat talált,stb. Tehát lehet ez is mögötte.


Vásárlói oldalról nézve már sokkal komplikáltabb, nézzük ezt is:


Verzió 1.

Ez az egyetemista dolog végső soron bejátszhat,de mivel egyetemen már bőven nem tanítják a Commodore szintű Basic programozást és valóban idejét múlta,ezért kevésbé tudom elképzelni,persze lehet hogy van olyan megszállott aki valóban ezen keresztül fejleszti és készíti el a diplomamunkáját.Ennek valószínűsége 5%-ot is alig éri el szerintem.Megnyugodhatunk talán,hogy nem ezért van a Commodore őrület,hogy minden egyetemista ezen éli ki magát.:D


Verzió2:

Tőr-zúz a neten? Átgondoltad ezt egy kicsit? Mégis hogyan? Mai wifi-vel, modemmel, esetleg valami karcos faxgépen keresztül? Bődületes hülyeség. Az Oroszok persze kitaláltak már hozzá olyan bővítőegységeket, mellyel fel lehet vele mászni a netre,de az már nem Commodore 64-es feeling,hanem ahhoz kapcsolódó hitper-szuper,felturbozott további számítógépnek is bőven betudható egység és főleg méregdrága vezérlőegység és azzal is csak maximum FTP-t,vagy Telnetet lehet elérni terminál szinten, kísérleti célból mindaddig, amíg a szervert felügyelő moderátorok,system adminok észre nem veszik linuxos környezetből hogy valaki okoskodni próbál valami ismeretlen ketyerével user szinten. Rádióamatőr bácsi? Valószínűleg ő korábban csomagrádiózára használta. Valóban jól írtad kis millió programozási trükk volt leírva a rádióamatőr évkönyvekben. Tehát ő valószínűleg játszott vele időnként és packet rádiózott vele, egyéb bővítőkártyákon keresztül használta a korai szakaszokban.


Verzió3:


Nem nem, verd ki a fejedből, hogy összepisilik a lányok magukat attól a tudattól, hogy neked van egy Commodore-od. Ettől még nem leszel a szemükben értékesebb, de egy jó csajozós dumával többre mész náluk. Űrhajó project sincsen mögötte, bár szintén az orosz arcok ki tudja mit művelnek ezekkel a régi terminál szintű gépekkel. Ezek még a VT-340-es Videoton terminált, ami csak R11-el tudott megfelelően és üzemképesen működni még arra is sikerült netet és pasziánszt varázsolni nekik. Ők abszolút értenek hozzá,hogyan lehet sokszor fából vaskarikát csinálni. Tudva azt,hogy náluk valóban agytrösztök vannak, zárt nép és kultúra, felruházva baromi profi matematikai és fizikai tudással, ők bármire képesek. Legyen az csúnya, otromba, szép, vagy öreg. Nekik mindegy. Ők az igazi nagy varázslók.Amúgy csipem őket. De ezt is bátran kizárhatjuk. Űrhajót továbbra sem építenek Commodorral:D


Verzió4:


Mit kezd egy mai fiatal srác egy ilyen géppel? Valójában semmit. Valszeg hirtelen lelkesedésből vagy éppen elkeseredéséből vette, hogy bent a szobában a tévére kötve, némi átalakítóval, hacsak nincs CRT tévé otthon fekvőben, sutyiban tudjon játszani vele. Játékot betölteni rajta gyerekjáték. Valószínűleg ő sem hackelni vitte haza. Játszani egyébként még mindig nagyon jó rajta,mert legalább ad valami kis egyediséget a mai csili-Vili játékok mellett. Egy kicsit retró, egy kicsit más. Sokszor egyedibb és nagyon más. Valószínűleg játékfejlesztésre sem fogja rávenni rajta magát, mert egyes játékok megírása rajta esetekben több ezer sort is igénybe vett. Ennyit a harkály sem kopog be a fán manapság, nemhogy egy fiatal mai felhasználó.


Verzió5:

Tökéletesen egyetértek veled,hogy mindenki nem lehet profi programozó, főleg nem kezdeti Basic nyelveken manapság. Abban is,hogy nem lehet mindenki kiállító, megszállott gyűjtő. Ők már csak brahiból is megveszik ezeket. Valaki betegesen is megveszi és annyi van neki,hogy a sufni ajtaját sem tudja már kinyitni tőle. Ez valóban elgondolkodtató és beteges. Ők sem fognak vele különleges dolgokat csinálni, maximum kipróbálják hogy működik e, elviszik kiállításra, esetleg tisztítás alapon helyrehozzák, feltuningolják, de ők sem fognak vele sem űrhajót készíteni, sem csajozni, sem az eladásokból,adás-vételekből meggazdagodni. Szépen fel a polcra, be a dobozba, vagy tuningolás és tisztítás, javítás után újra eladják. Seftelési szinteken, hogy állandóan kis pénzüknél maradjanak. Nagy pénzeket ezekért kérni nem lehet, persze vannak próbálkozók és trükköző szélhámosok, akik aranyért kínálják ezeket, hátha valami agyament barom megveszi tőlük mégis, mert tele van dohánnyal, valamelyik másik gyűjtő arc. "Normálisnak mondhatóm, átlagos ember" biztos nem fog manapság Commodore számítógépet vásárolni az egészen biztos, semmilyen célra még ajándékba sem. Esetleg az új kereskedelmi változatát, ami egy már ahogy írtad a PC és Commodore együttes ötvözete. De már az sem az igazi Commodore. Bármi "nagyot teszel" a régi Commodoroddal ha olyan profi hardveres és szoftveres vagy, az már nem lesz az eredeti feeling. Ezt azért a jelenlegi fejlesztők és gyártok is tudják és erősen érezhető is a gépen a változás szele.


*

*

*


Én magam fejlesztő és kutatómérnök vagyok egy amerikai céghez dolgozom be otthonról. Nekem is van Commodore gépem. Nagyszerű dolog vele kísérletezgetni, játszani még most is. Én műszerként használom a munkámhoz és áramköri másod, harmadlagos interfész tesztelésekre szoktam még használni. Olyan gyönyörűen lehet vele amatőröknek és kezdő programozóknak pl ledeket villogtatni vele, astabil-monostabil áramköröket vizsgálgatni és tesztelni soros és egyéb interfészen keresztül mint a kis angyal.Még nagy hozzáértés sem szükséges, csak némi kor, tapasztalat, minimális tudás és elszántság, hogy alap áramköröket modulálj és ébressz fel vele. A belső és külső érintkezőin és külső portjain keresztül pl a Commodore 64-el bármit meghajthatsz, vagy vezérelhetsz * 0V-tól a tápegység közvetlen feszültség leadásig és egyéb kivezérléseken át minden törpefeszültséget kihasználhatsz és előállíthatsz vele, akár egy pár soros peek-poke közös és körkörös utasításokkal is. Nem kell hozzá harkálynak lenned, hogy bekopogj 5-10 sor értelmes és az adott projectedhez illő és megfelelő pár basic utasítást, ahhoz hogy láss csodát a képernyőn vagy a külső kis eszközökön. Ez szerencsére nem a játékprogram féle fejlesztésekkel összefüggő hosszas programkódokról szól.Arról nem is beszélve,hogy a print és egyéb hozzá tartozó utasításokkal, olyan gyorsan kiszámolhatsz valamit, ha nincs közeledben egy számológép, telefon, más egyéb gép,hogy a fecske nem repül át addig egy másik ágra azon időn belül, míg már dobja is fel a pontos eredményt. El sem tudod képzelni mi mindent lehet csinálni egy ilyen kis gépecskével, főleg annak aki ért is hozzá, hasonló szinteken mint ahogy nekem kell értenem hozzá a munkámból adódóan. Még ma is használják pontosan hasonló célokra ilyen elvetemült alakok mint pl én.:D Elárulom még az amerikai hadsereg, nevadai bázisán, a NASA és minden más kutató és fejlesztőcég, a mai napig használja előszeretettel,hogy biztosra menjenek egy bármilyen projecttel kapcsolatban. Ez a gép hóba-fagyba,melegbe és bármilyen szélsőséges környezetben használható és bevethető különböző célú feladatokra. Nem PC, nem mai okostelefon hogy kiejted a kezedből és már is nem olyan már mint régen, rosszabb esetben jöhet a kijelzőcsere. Ezek a régi Commodoreok, társaik és egyéb veterán terminálok amúgy betonbiztos ipari fejlesztésre készült gépek valójában. A Commodore-t sem először holmi "hülyegyerekeknek" készítették, hanem hadászati célra fejlesztették ki. Ki is fejlesztették, de elkülönítették és gyártottak kismillió butuskább példányt belőle, amivel elhalmozták a világot. Ennek is utána nézhetsz a neten. A Commodore és egyéb társai történelme legalább olyan elektronikai labirintus, mint a matematika, csillagászat, zene, csak más más tekintetben. Valójában ezzel a végtelenségre akartam célozni, végtelen lehetőségek tárházára. Ezzel is és ehhez is azt fejleszthetsz még a mai napig is, amit csak akarsz, csak legyen rá elég időd és türelmed. Oroszoktól, németektől és az amerikaiaktól sok trükköt megtanulhatsz vele,ha elég bátor és kitartó vagy. Még az abszolút nem publikus dolgokat is ellesheted és elsajátíthatod vele. A Commodore nem más, mint egy örökké aktuális szuper enigma szerkezet,ha elég ügyesen használod. Még mindig képes vagy vele feltalálni a spanyolviaszt lazán;) Arról nem is beszélve,hogy jól írtad hogy hardvert sokkal könnyebb elérni vele közvetlen mint PC-vel. PC-vel csak a megfelelő programokkal,amit mások terveztek és azon belüli kötöttségekkel.Ebben viszont nincs kötöttség, mert nemcsak a PC-vel kötheted össze,hanem akár egy darab átlagos vaslóval is,mert azt is képes vagy vele laza mozdulattal, akár azonnal ki és bekapcsolni és megfelelő feszültségátalakítóval, vagy a vasalót megbütykölve, hálózati tápfeszültség kábelét leforrasztva és a Commodoreból kijövő legmagasabb törpefeszültséget 13.8V-ot rákötve teljesen használhatóvá tenni. Igaz lassabban melegszik fel, tovább tart a vasalás, de rögtön működni fog. Persze megfelelő hozzáértéssel még ezzel sem kell bajlódnod, csak feszültségátalakító modult kell kötnöd hozzá, trafós és egyéb játékokkal és ugyanott tartasz vele, mint eredeti működésében. Ezzel az utóbbival, azért ne játssz ha nem értesz az elektromossághoz és villanyszereléshez, mert könnyen a padlón találhatod magad hanyattfekvő pózban. Csak mint példaként írtam, hogy ez sem rosszabb a deákné vásznánál, csak sok esetben még könnyebb bolondozást tesz lehetővé, mint a PC-vel való hardveres, programozós bajlódás. Itt pár soros kopogás, míg PC-vel, külön programnyelven íródott hardveres fejlesztői környezet, telepítés, mindenféle egyéb kütyü kell hozzá, C vagy Assembly programnyelv tudás, esetekben pilótavizsgás is. Nos ha cseszekedni akarsz a hardverrel gyorsan és kevés ráfordítással, akkor erre még mindig jobb a Commodore első nekifutásként, ha pedig ennél azért komolyabb dolgot akarsz művelni és többrétű dolgot készíteni és fejleszteni és kompatibilis maradni, akkor marad a szokásos "PC-s bajlódás". Persze az sem az, majd rájössz azért magadtól is. Számítástechnikai végtelen lehetőségek tárháza mindig készen áll, csak gyözzön eligazodni a felhasználó ebben a bábeli rengetegben. Most már remélem kapsz majd róla némi képet, vajon még mire is használhatják manapság a fiatal ügyeskedők ezeket a kis szerkezetek.;)


Jó szórakozást hozzá bárkinek!:))


Remélem elég hosszan kifejtettem a véleményemet és megfelelő lesz neked.

2021. szept. 22. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Fsms ***** válasza:
Nosztalgia.
2021. szept. 22. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Időutazó, hogy ne legyen feltűnő a hightech gépe, ha visszautazik az időbe.


Poént félretéve, szerintem az emberek nagy többsége emlékszik még gyerekkorába a commodore 64-es játékokra, és nosztalgiaként játszik vele.


De amúgy manapság már ezeket a comodore 64-es játékokat is meg lehet találni régi comodore játékok gyűjtő oldalakon.

2021. szept. 22. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Retro játékokhoz veszik. DOS-hoz is van emulátor régóta, kiválóan fut benne szinte minden, de az mégsem az igazi. Valódi retro hangulatot az igazi gép ad.
2021. szept. 22. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 MGéza ***** válasza:
100%

Az, hogy meg tudod fogni, ugyanúgy indul mint régen, SSD kényelme és emulátor gyorsasága nélkül, az egy másik élmény, másik világ. Nosztalgia főleg, de sokan rácsodálkoznak az asztali gépük vagy a laptop után hogy jé, ez meg micsoda?

Hardveres rész: Nagy kihívás egyeseknek, hogy minél kevesebből minél többet hozzanak ki, a BASIC mint programnyelv, nem igazán használatos már a 8bites gépeknél sem, gépi kódolás megy, Amigán meg sosem volt.

PC körökben is elterjedt hasonló dolog, például az 1Kb demók.

"Valamiről lemaradtam volna? Egyszóval mit csinálnak egyes felhasználók ezekkel az idejét múlt gépekkel manapság? Hackelnek, perifériát programoznak, esetleg játszanak vele még mindig? Minek? Ott vannak a profibbnál profibb emulátorok, pc-s, nintendos, xbox-os és Ps szériájú konzolok és kismillió jópofa és ütősebbnél ütősebb 3d-s grafikájú játékok."

A mai embereket mint te, elsősorban a látvány fogja meg, meg hú micsoda AI, mekkora bejárható világ, satöbbi. Érdekes mód sokkal jobban szórakozok a maguk egyszerűsége mellett az ezredfordulós, nem agyonbonyolított PC kalandjátékokkal például és sosem jutott eszembe sem, hogy nekem a GTA V kell, FHD full maxon meg extra realisztikus grafikai csomaggal megspékelve. Értetlenül néztek mit lehet jól szórakozni primitív pálcikaemberkékkel, eszetekbe sem jut, hogy az egyszerűségük mellett ezekben még van ötlet, egyéniség, nem csak olyan részletességgel kidolgozott zombikat kell halomra gyilkolászni, amelyeknek képi megalkotásától egy régi gép hardvere errort dobna.

Sokan egyszerűen az egyszerűség miatt nyúlnak vissza hozzájuk, nem feltétlen romantikázva. Sok mai huszonéves is felbukkan a rajongók között.

2021. szept. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Két nagy probléma van a kérdésedde. Az egyik az, hogy rémesen kisarkítod a dolgokat, olyan szinten, hogy már gyakorlatilag valótlan dolgokat állítasz. A másik probléma pedig a belőle áradó lenézés, és rosszindulat.


"több mint 30 éves, lassan már 40 éves számítógépekről beszélünk"

Igen. És? Jártál már veterán autós találkozón? Ott 30-40 éves vasakkal még a beugró szintet sem teljesítenéd. ;)


"Legalább "600" emulátor van fent Pc-re a neten"

Erről egy többé-kevésbé hiteles listát mutathatnál. Én 25-öt számoltam össze, beleértve olyanokat is, amiket már rég nem fejlesztenek. Még ha az egyes verziókat is külön számoljuk, akkor sem jön össze sehogy a 600.


"A Basic nyelv is elavult már."

Melyik változata, mire, és miért?


"Gyakorlatilag VB-ben is alig programoznak alkalmazható és értékesíthető szinten"

Egy dolog, hogy mi a divat. Egy másik dolog meg, hogy mit lehet benne megoldani. VB.Net-ben minden megoldható, ami C#-ban. A különbség, hogy az egyik épp népszerű, a másikat meg divat szidni.

Mellékes megjegyzés: a VBA-t se felejtsük ki. Oldottam már meg 20 perc munkával olyan feladatot Excelben, amit munkatársam két nap alatt sem tudott hagyományos úton megcsinálni.


"olyan emulátorok is vannak,amelyek jóval többet tudnak mint maga az eredetileg integrált Basic utasításkészlet a gépbe"

Várnék egy példát. Biztos aközül a 600 emulátor közül tudsz pár ilyet mondani. ;)

Egyébként meg: nem, ilyen nincs. Esetleg olyan, hogy az eredeti BASIC ROM-ot le lehet cserélni egyedire, mint ahogy a fizikai vason is ezt meg lehetett oldani, csak emulátorban ezt forrasztás nélkül megteheted.

Az emulátorok adta többletlehetőségek rendszerint nem az eredeti lehetőségek megváltoztatására, hanem azok kiegészítésére irányulnak. (Pl. a gyorstöltés.)


"irreális, irdatlan áron kínálják"

Ezt hívják piacnak. Ha a kereslet nagyobb, mint a kínálat, akkor az árak felmásznak jó magasra. Ha az árak irreálisak, akkor meg nem lesz vevő.


"majdnem teljesen közvetlen hardware szinten lehet programozni vele mindent"

Igen, eltaláltad. Pont az a baj a mai számítógépekkel, hogy a felhasználó rendkívül eltávolodott a hardvertől. Mármint felhasználói szempontból ez nem baj, de ha az ember mélyebben meg szeretné ismerni a gépet, ahhoz egy mai PC csak korlátozott mértékben alkalmas.


"ismillió jópofa és ütősebbnél ütősebb 3d-s grafikájú játékok"

Ami korántsem biztos, hogy megfelelő játékélményt nyújt mindenki számára.


""Mindenki" ezzel tőr-zúz a neten"

Létezik az internetezésen kívül más elfoglaltság is.


De nézzük a tényeket!

Kezdjük azzal, hogy az ember jóval több, mint egy robot, ami mindenben a legrövidebb utat keresi, és a puszta számokon kívül nem is néz mást. Az ember egy érzelmi lény. Nem csak azt nézi egy termékben, hogy annak milyen a nyers teljesítménye, hanem egyéb, szubjektív szempontokat is figyelembe vesz.

Ezek a gépek külsőre is sokaknak tetszenek. Az, hogy van egy kellemes megjelenésű billentyűzet, ami alá van pakolva egy teljes számítógép, az önmagában is megnyerő tud lenni. (Vajon miért is lett slágertermék a Raspberry Pi 400-as?)

De van, akit például az fog meg, hogy a technikatörténet egy darabját birtokolhatja. Ahogyan vannak, akik a veterán autók megszállottjai, ugyanúgy a technikában is jelen van az antik dolgok iránt kereslet. És azért azt nem lehet tagadni, hogy ezeknek a gépeknek mekkora jelentőségük volt. Gyakorlatilag ezek voltak az első széles körben elterjedt számítógépek.

Szintén érzelmi ok, hogy lehet, azért kell valakinek ilyen, mert mondjuk a nagypapa vagy apuka is még ezen kezdte, és sokat mesélt róla. Ebből adódóan - jó családi kapcsolatot feltételezve - érzelmileg pozitív számára, ha ő is birtokolhat egy ilyen gépet.

De lehet, hogy valakit meg az bűvöl el, hogy egy olyan gépből, aminek mai szemmel nézve értékelhetetlen a teljesítménye, mégis miket ki lehetett hozni. Mert valljuk be, tényleg rengeteg mindent meg tudtak oldani 64 kB-ból, és 1 MHz-ből.

Ami meg a játékokat illeti, ott sem mindenkinek jönnek be a több tíz óra alatt kijátszható csodák, akkor sem, ha még a fanszőrzetüket is realisztikusan animálták meg. Van, aki egyszerűen csak 10-20 percet ki akar kapcsolódni. Persze, igen, erre ott vannak a mobilos játékok is, de semmivel nem másabb az, ha egyik eszközön játszik, mint az, ha a másikon. És lehet, hogy ezek nem 4k-s, 144Hz-en futó 3D-s fotorealisztikus játékok voltak, de sokszor nem is szükséges ez ahhoz, hogy valami valódi játékélményt nyújtson.

2021. szept. 22. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm minden kedves hozzá szóló véleményét. Egész jó amiket írtatok róla. A 600 emulátort természetesen jelképesen értettem idézőjelek között én is. Tény és való a nosztalgia feeling felejthetetlen.Nem vagyok rosszmájú és lenéző,csak csodálkozom ennyiféle szuper kütyü mellett, erre még ekkora kínálat és kereslet van szerte a világon. Tény és való hogy überelhetetlen minden 30-40-50 éves terminál szintű gép, sokszor egyszerűnek tűnő képességei mellett, sokkal jobban programozható és gyorsabban fejleszthető, szétszedhető, átalakíthatóak voltak a hardwarei, mint a mai PC-k, Apple és androidos gépek világában. Jóformán szinte teljesen bezárták ezeket a képességeket az átlagos felhasználók előtt, sokak kárára, főleg a velem egykorú számítástechnikusok bosszankodnak és csodálkoznak ezeken. Ma próbáljon meg az ember bíbelődni, cserélgetni, fejlesztgetni, kísérletezni egy PC vagy bármelyik gép alaplapjával vagy vezérlő kártyájával és a rajta lévő smd és nanotechnológiás elektronikai elemekkel, 5 perc alatt úgy hazavágod az egészet, mint koszos rongyot Mariska néni a kukába még szuper hozzáértőként is gajra vágod véletlenül egy rossz mozdulattal, fordított bekötéssel. Szinte a processzor behelyezésen, amit szintén igen körültekintően kell megtenni és a különböző periféria kártyák csatlakoztatásán kívül az ég világon semmit meg nem tehetsz vele büntetlenül. A veterán gépeknél szinte az összes IC, Chip foglalatban volt még a külső periféria kártyákon is és ha valami gajra ment tudtad cserélni, forrasztani, pótolni vagy hasonló tulajdonsággal rendelkező, áramköri elemmel, IC-vel pótolni a bedöglött alkatrészeket a panelján. Arról nem is beszélve, hogy tudtad manuálisan is tuningolni, kísérletezni vele, pislákoló adatfolyam kijelzőt készíteni hozzá leddel még a paneljáról kivezetve az IC lábaitól is, vagy 7 szegmensű ledes kijelzőkkel, szinte akár esetekben 1 óra leforgása alatt is fantasztikus dolgokat lehetett vele készíteni, vagy hozzá külső perifériaként elkészíteni ezekhez a gépekhez. Ma próbáld meg ezeket a mai chipekkel, gépekkel, telefonokkal, vagy bármivel megtenni. Még a legolcsóbb rádióhoz, walkie-talkiehoz is alig férsz hozzá. Mi a francnak kellett teremteni ilyen miniatürizált elektronikai világot? Hová készülünk ezzel az amúgy haszontalan földi tudománnyal az Univerzumi szinten? Mert hogy más életformát még akkor sem fogunk elérni és megközelíteni, ha 1 mikrométeres, vagy nanométeres telefonnal az agyunkba ültetett chippel fogunk beszélgetni és internetezni egymással pár évtized múlva. Ettől nem lesz jobb az élet és a világ sem. Azt hiszik ha mindent elmásítanak és miniatürizálnak jobb lesz az élet mindenki számára? Ettől fogják jobban szeretni és tisztelni, megbecsülni egymást az emberek?? Amióta megjelent az Internet a világon, azóta itt már semmi sem a régi az emberi gondolkodásmódban,hozzáállásban és viselkedésben sem. Gyakorlatilag csúnya szóval mondva,szétbaxták az egész világot a nagy okosok, multik és felső vezetők egész kolóniája minden tekintetben úgy ahogy van és sokan csodálkoznak miért tartunk itt ahol. Mindenki meghülyült itt manapság?? Erre van szüksége mindenkinek, amiben most élünk? Ez így k*rva jó és frankó most?? Ez kell a népnek, erre vágynak megszületésük után az újonnan feltörekvő generációk? Lófaxt!! Ha pl csak Commodore-t adnánk ma egy kisgyereknek, felhasználói kézi könyvel együtt pár éves korában a kezébe, ő azt is csodának tekintené, ha nem látna mást és egyáltalán nem érdekelné ha nem bolondítanának el mindenkit a mai szuper kütyükkel és okos telefon mizériával. Valahogy engem nagyon bántanak ezek a dolgok és sehogy sem jó ez. Nyitott vagyok szinte mindenre a technikában, de ez ami ma van és amire terelik és vezetik rá az embereket, az már globális szinteken, tömeges, valahol teljesen agyament és rosszindulatúnak is tekinthető agymosásnak számít, amibe mindenhol befigyel a Nagy testvér, legyen az bármi is. Ne csodálkozzon majd rajta senki,ha pár éven, laza évtizeden belül a koporsóba vagy az utcára fog kerülni egy szál alsónadrágban mindenki, bármilyen közeljövőben kibontakozó, természetből vagy ipari katasztrófa sorozatok és láncreakciók,vagy háborúk folytán. Akkor majd nézhet maga elé mindenki, mit és mikor csinált rosszul és milyen világban élt és hová keveredett, született valójában és hogy és miképpen bánt a másik embertársával. Addig meg megy még tovább a hülyeség és az ámokfutás, amíg a mindható teljesen meg nem elégeli ezt és végleg ki nem von mindenkit a forgalomból.;)
2021. szept. 22. 17:54
 8/12 anonim ***** válasza:

Én egyszerűen csak imádom a retro hardvereket. Nem éltem ebben a régi korban, én már a win 95 korába születtem, és aztán interneten nőttem fel.

Persze nem is ez a commodore a kedvenc korszakom, hanem a 90-es évek, és a 2000-es évek eleje. Ekkor jött ki a legtöbb féle hardver. Annyi beteges hülyeség volt akkoriban 😃

LGR nevű youtubert ajánlom. Rengeteg videója van.


Aztán visszatérve a commodore korszakra... hát igen, ez még más világ volt. Nagyon kevés embernek volt ilyen gépe, és mégkevesebben tudták használni, nameg nem is nagyon lehetett mire... de akinek volt, annak kelleni fog az érzés, és akar nosztalgiázni. A nosztalgiához pedig autentikus környezet kell. Úgy az igazi, úgy lehet csak átélni teljes valójában. Emulátorok jó dolgok persze, de sosem lesz ugyanaz az érzés.

Tehát pl PS1 játékokat is lehet futtatni ma már 4K-ban, de ha valaki retrózni akar, akkor kell a szar felbontás, meg kell az eredeti hardver a béna hibásan számoló lebegőpontos chipjével, amitől a poligonok össze-vissza folynak (bár ezt éppen az emulátor is tudja szimulálni 😃)


Az árak... most a DDR1-DDR2 RAM-os gépek vannak padlón. Az SDRAM már drágább. (A tévutas RD RAM pedig a korszak legdrágábbja, hiszen kevés készült, és az alkatrészek is csak az RDRAM-os gépekkel kompatibilisek,még a táp is különbözik az ATX-től)


Aztán az EDO RAM korszak gépeit már nem kell nézni... ezek már vállalhatatlanul drágák egyszerű hobbistáknak. Tényleg csak két ember viszi el: 1 a gyűjtő, 2 a nosztalgiázni vágyó. Nem ritka,nem jóállapotú hardverek is több 10 ezerért mennek el a piacon. Sok embernek meg valahol a pincében/padláson rohad. És ebben a korszakban valami fos elemet használtak, ami így 25-30 év után kifolyatja magát, és szétkorrodálja az alaplapot meg a környezetét. Szóval egy hibátlan gép simán érhet 100 ezer felett. De persze, itt még sok a rejtetttartalék... 90-es évek elejéről már elég sok gép van... iskolákba is került belőlük, sok win 3.x, amiket aztán frissítettek 95-re. Ezekkel találkoztam először. Még koaxszal voltak összekötve hálózatba. Volt szívás vele rendesen.


Szóval jahh.. commodore-ból mégkevesebb volt, és bizony elmúltak a gépek, de az embereknek meg lenne igényük még nosztalgiázni... sokkal töb nek, mint amennyi működő gép van még.

2021. szept. 23. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Saját példámból indulva: nosztalgia. Igen, ismerem az elterjedtebb emulátorokat, néha még használom is őket, de egyik sem tudja azt az érzést visszaadni, mint amikor egy eredeti C64-et rákötöttél a régi Videoton vagy Orion tévédre és azon játszottál.

Felnőtt egy olyan generáció, aki a 80-as, 90-es években volt gyerek és eljutottunk abba a korba, hogy már számunkra is fontos a nosztalgia, na meg a "régen minden jobb volt" érzés, amitől akkoriban a falra tudtunk volna mászni, mikor hallottuk egy felnőttől vagy időstől.:) Az ex szoci autóknak is nagy kultusza van, pedig a Commodore gépekkel ellentétben a 80-as években egyáltalán nem számítottak modernnek. De szinte mindenkinek ilyen volt, rengeteg élmény kötődik hozzájuk és ez az, amit pl. egy PC-s emulátor nem tud pótolni.

2021. okt. 8. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Igyekszem nem túl elvakult hozzászólást írni, de valahogy érzékeltetnem kell a lényeget.


Bevallom csak bele-beleolvastam a kérdés leírásába, de a lényeget azért értem.


Több kérdésem is lenne:


1.: Hány éves vagy?

2.: Milyen mobiltelefonod van?

3.: Mit mond neked az a szó, hogy: "életérzés"?

4.: Nem tudom most milyen számítógéped van otthon, de ha valami Apple termék, akkor meg tudod magyarázni, hogy miért éppen az?

5.: Ha valami "Gamer" géped van, akkor kb 50 év múlva, mikor már az emberek is beszéd helyett gondolatokkal kommunikálnak, mit gondolsz vajon szeretnél a mostani játékokkal játszani?

6.: Melyik fontosabb a számodra, a külső, vagy a belső? (az nem opció, hogy: is-is)


Az előző hozzászólások (csak a #9-est olvastam végig) tökéletesen leírják a lényeget!


Nosztalgia + életérzés, egyfajta csalódás a jelenben és a jövőben.


Sokan azt érzik, hogy elveszett a kreativitás a világból, minden a pénz és a hatalom körül forog.


"persze régen jobb volt": gyerek fejjel nem látták sokan, hogy akkor is sokminden a pénz+hatalom körül forgott, de talán nem ennyire élesen mint manapság, egy kicsit azért lehetett álmodozni. Vess egy pillantást a mai gyerekekre, szerintem ezek nemhogy álmodozni nem tudnak, de normálisan gondolkozni sem.

2021. okt. 21. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!