Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mire használnak egyes emberek...

Mire használnak egyes emberek ma az eredeti Commodore 64 és 16-os és egyéb Commodore szériákat?

Figyelt kérdés
Arra gondolok itt,hogy több mint 30 éves, lassan már 40 éves számítógépekről beszélünk. Legalább "600" emulátor van fent Pc-re a neten, amivel ugyanazt megteheted és leprogramozhatod Basicben amit az eredetivel lehetett. A Basic nyelv is elavult már. Gyakorlatilag VB-ben is alig programoznak alkalmazható és értékesíthető szinten, hát még az őskori Basic nyelveken. Sőt még olyan emulátorok is vannak,amelyek jóval többet tudnak mint maga az eredetileg integrált Basic utasításkészlet a gépbe. Egy két ügyes és jóindulatú, fejlesztő koponya szoftveres jóvoltából olyan változatok is készültek, amelyek Commodore szinten támogatják a PIC mikrokontrolleres fejlesztői környezetet is PC-s emulátorból elérhetően, Commodore nélkül programozhatod fel a tervezői áramköröd tulajdonságait. Egyszerűen egyes helyeken szabályos Commodore őrület van a neten. Oroszországban, Amerikában, Olaszban, Németben és Franciaországban is. Nem kivétel ez alól kis hazánk sem. Még külön boltot is nyitottak Magyarországon. Azt még megértettem és díjazom,hogy továbbgondolták a Commodore-t és jól rezgő PC-t integráltak hozzá, HDMI kimenetekkel, USB-vel, stb. Ennek még van és látom az értelmét, mert legalább kismillió dolgot lehet vele tenni és kis helyen elfér és gyors is, de mit kezdenek a a megszállott gyűjtőkön és retró számtech kiállításon kívül vele azok a felhasználók, akik ezt eladják a neten folyton folyvást, vagy éppen mások megveszik ezeket és egyes esetekben ráadásul irreális, irdatlan áron kínálják ezeket az online piactereken, főleg a Commodore 16-ot, plus 4-et és társait. Valamiről lemaradtam volna? Egyszóval mit csinálnak egyes felhasználók ezekkel az idejét múlt gépekkel manapság? Hackelnek, perifériát programoznak, esetleg játszanak vele még mindig? Minek? Ott vannak a profibbnál profibb emulátorok, pc-s, nintendos, xbox-os és Ps szériájú konzolok és kismillió jópofa és ütősebbnél ütősebb 3d-s grafikájú játékok. Most őszintén,mit kezdenek ezzel a mai gyerekek, fiatalok, bárki, mire kellhet még ez a gép eredeti csomagolásában? Persze aki nagyon keni vágja a Basic nyelvet, hiszen majdnem teljesen közvetlen hardware szinten lehet programozni vele mindent kívül-belül valóban, arra valóban frankó.Arra is gondoltam,hogy valami mai végzős híradástechnikát,informatikát,irányítástechnikát,egyéb PLC vezérlést és mechatronikát tanuló egyetemisták veszik meg, akik diplomamunkák gyanánt nem a PC-s gépükön akarnak hardware szintű programozásban bajlódni (Hozzáteszem, egyéb Arduino, OrangePi, Pic és más fejlesztői környezet nélkül szinte elérhetetlen minden programnyelvből a közvetlen hardware programozás, főleg Windows 7-től felfelé, már egyéb nyalánkságok és okos trükközések hiányában azt is mondhatnám hogy lehetetlen), hanem inkább ezeken a régi "szarokon", elnézést a kifejezésért,keresztül szeretnének áramköröket fejleszteni, vizsgálni? Mindenki ilyen agytröszt lenne manapság a számítástechnikában? Múltkor az egyik piactérben összefutottam egy 70 éves rádióamatőr bácsival, aki eladta éppen a Commodore gépét. Őt még meg is értem vajon mire használta, hiszen számos bővítőkártyát gyártottak hozzá, nyilván összekötötte a rádiójával. A régi rádiótechnika évkönyvekben számos megoldást és lehetőséget kínáltak fel arra miként tegyék magukat hasznossá egy Commodore-al, hozzáteszem és kihangsúlyozom, A 80-as és 90-es években!! Az akkori rádióamatőrök, mérnökök és kutatók, fejlesztőmérnök. Ez teljesen helyén is van, hiszen sokkal olcsóbb volt mint egy PC. De manapság egy PC-vel amit nem lehet megcsinálni és elérni megfelelő fejlesztői környezetben, vagy azon kívül, az nem is létezik a világegyetemben. Tehát egy PC-vel gyakorlatilag mindent megtehetsz, milliószor többet mint egy idejét múlt Commodore géppel. Nos a lényeg amit ki szerettem volna ebből hozni az említett bácsira vonatkozóan. Szóval elmesélte a bácsi, mivel időközben egész jó kapcsolat alakult ki közöttünk, szeretem amúgy is az idős-veterán embereket, elmondta hogy egy fiatal 14 éves srác vette meg tőle a Commodore gépét az összes hozzá tartozó kütyüvel és játékokkal együtt. Vajon mit kezdhet manapság egy 16 éves srác egy ilyen géppel. Elvette a mamája vagy a papája az okos telefonját, vagy leblokkolta a számítógépét és a srác végső elkeseredésében, belépett a Commodore-t lelkesen és felörülten programozók táborába? Szóval nem tudom elképzelni sem, mire lehet manapság használni ezeket még? "Mindenki" ezzel tőr-zúz a neten, vagy valami űrhajó építő projektbe kezdtek az emberek újabban.Esetleg annyira menő lenne, hogyha meghallja a 16-éves csaj hogy "nekem" van egy Commodore-om minden kiegészítővel együtt 100 rongy magasságában,rögtön ágyba jön velem? Ez ennyire menő lenne még mindig? Szóval olyanok hozzászólását várom, akik elhagyva az egyszavas hozzászólásokat, nem demagógiába viszik át ezt a kiírt kérdést, hanem jó hosszasan megpróbáljuk együtt kitalálni, kideríteni és rájönni mire is használják manapság ezeket a szerkókat. Köszönöm előre is a lelkes, hozzáértő és értelmes hozzászólásokat!! Ne habozzatok, írjatok és lehetőleg jó sokat és értelmes dolgokat ebben a témában.Köszi mindenkitől!

2021. szept. 22. 03:03
1 2
 11/12 anonim válasza:

#10: " gyerek fejjel nem látták sokan, hogy akkor is sokminden a pénz+hatalom körül forgott"

Ez is nagyon igaz. Én gyerekként meg voltam arról győződve, hogy a játékokat otthon a kis szobában írják programozók a saját és a barátaik szórakoztatására, esetleg többen összeállnak és úgy csinálnak egy komolyabb játékot hobbiból. Fel sem merült bennem, hogy ebben üzlet van és komoly pénz, mivel mi ingyen kaptuk, másolgattuk őket. Ehhez persze hozzátartozik az is, hogy sokáig maga a szerzői jog sem volt tisztázva nálunk, ráadásul a játékok többségéhez nem is tudtál volna hozzájutni hivatalosan. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a korabeli újságok tele voltak másolgatós hirdetésekkel.

2021. okt. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Részemről ez nem feltétlenül csak nosztalgia. Persze, nehéz megállapítani, hogy az emlékeknek ebben mekkora szerepük van, hiszen a C64 volt az első számítógépem, de általánosságban is tetszik, amikor egy kis teljesítményű hardverből szoftveresen minél komolyabb eredményt sikerül kisajtolni. Azért sem gondolom, hogy puszta nosztalgia lenne, mert olyan rendszerek is érdekelnek, amiknek abszolút semmi nosztalgiaértéke nincs számomra. Mondjuk az Enterprise-128: anno olvastam róla, hogy létezik ilyen, többé-kevésbé ismertem a technikai adottságait, de ennyi, és semmi több. Aztán most, pár éve a Kapitány Gaming csatornát nézve láttam, hogy ez egy tök király gép. A "játékteljesítménye" elmarad a C64-étől, de sok más téren meg meghaladta a korát. Nem is volt, és nincs is fizikailag Enterprise-om (bár majdnem lett nemrég), csak emulátorban szórakozok vele, de nagyon érdekes. Az meg különösen tetszik, hogy milyen aktív és önzetlen közösség épült köré. Hasonló a helyzet a Videoton TVC-vel is. Nem akarok tippelni, de szerintem bőven ezer alatt van azok száma, akik foglalkoznak még vele, viszont azok vérprofik, és nagyon segítőkészek. Sajnos még nem vagyok azon a szinten (illetve mostanság sok időm sincs rá), hogy komolyabb dolgot alkossak rá, de egyszer szeretnék oda eljutni. Mert egyszerűen jó érzés azért is, mert egy régi rendszerből hozhatok ki újabb és újabb teljesítményeket, részben pedig azért, mert így is hozzájárulhatok ennek a közösségnek a mindennapjaihoz. És az, hogy valakinek örömet okozok a munkámmal, az egy tök jó érzés.


"Mi a francnak kellett teremteni ilyen miniatürizált elektronikai világot?"

Jó, én azért a technikai fejlődésben sem látok feltétlenül rosszat, és egyáltalán nem borzaszt el az, hogy most például egy Raspberry Pico, aminek a mérete kb. egy fél bélyegé, ugyanolyan számítási teljesítményt tud felmutatni, mint fősulis koromban a P2-esem. Ez szerintem egy bámulatos dolog, és nagyon király dolgokat létre lehet vele hozni. A problémát én az eszeveszett teljesítményhajszolásban, az erőforráspazarlásban, és a régebbi technológiák lenézésében látom.


#9 "meg a "régen minden jobb volt" érzés, amitől akkoriban a falra tudtunk volna mászni"

Hát.. 40 leszek, de én most is falra tudnék mászni ettől. :D

Nem, nem volt régen minden jobb. Sőt...

De pont ezt nem értik meg sokan, hogy nem lehet (és nem is szabadna) egy korszakot egyöntetűen jónak, vagy rossznak bélyegezni. A jó dolgokat érdemes továbbörökíteni, a rossz dolgokat meg célszerű magunk mögött hagyni. Hogy csak a technikai dolgoknál maradjak: nem fogom azt visszasírni, amikor egy darab tévé volt a családban, és ment az állandó veszekedés, hogy most akkor ki mit, és meddig csinálhat azon a tévén. Nem volt jó, amikor négyen használtunk egy gépet, és állandóan ment a vita, hogy akkor most ki mitől meddig. Nem volt jó, hogy a CGA monitortól az embernek egy óra után is vörösek voltak a szemei. Ezek egyikét sem kívánom vissza. Egyáltalán nem volt régen minden jobb.

De jó volt, hogy sok érdekes játék született, meg merem kockáztatni, hogy jóval több adott valódi játékélményt, mint most. Nem mondom, hogy most se lennének ilyenek, hiszen képes vagyok órákat eltölteni (vagy inkább egy csúnyább szó illene ide? :D) Project Hospitallal, Prison Architecttel, vagy Surviving Marssal, viszont _szerintem_ arányaiban több emlékezetes játék született régen. Street Rod? Micsoda hangulata volt már! Igazából maga a játék faék egyszerűségű volt, és most, hogy behatóbban ismerem a C64 technikai jellemzőit, azt is látom, hogy mennyire korlátot szabott az ötlet megvalósításának a hardver (egy belső nézetű autóversenyt csak komoly trükkökkel és kompromisszumokkal lehetett megvalósítani), de egész egyszerűen annak a játéknak hangulata volt. Mint ahogy volt még sok másik játéknak is. Impossible Mission, Giana Sisters (még akkor is, ha egy Mario-klón), Outrun, Rod Land, Ghosts 'n Goblins, Elite, sorolhatnám még hosszasan. Ezeknek hangulatuk volt. Lehet, hogy pl. az Elite pár vonalból, meg néhány körből jelenített meg egy bolygórendszert (átlátszó bolygóval természetesen), de olyan élményt adott, amihez hasonlót talán csak az Imperium Galactica II tudott adni 16 évvel később.

Én az emulátorokat sem találom ördögtől valónak, persze, a fizikai gép élménye elveszik, viszont így lehetőség van az említett nagyszerű játékokkal mai rendszereken is játszani. Ami néha még kényelmesebb is, viszont így pont a fizikai vas csodája tűnik el. Az, hogy egy ténylegesen 1 MHz-es gépből jön az a teljesítmény.

2021. okt. 29. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!