Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Linux: Display Port. Miért...

Linux: Display Port. Miért csak natív felbontáson működik a monitor?

Figyelt kérdés

Adott egy Linux Mint (20.3) (5.4.0-96-generic). Ez egy nem túl friss (tehát *****régi), de korához képest "izmos" asztali gépen fut. Nyilván a RAM és a proci nem túl releváns a kérdést illetően, tehát térjünk a lényegre: a kártya ami meghajtja a monitort az egy HD5870-es, ami DP kábellel csatlakozik egy DELL UP2716D képernyőhöz. (A monitor szerint DP 1.2-es a kapcsolat.)


lspci:

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cypress XT [Radeon HD 5870]

Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Radeon HD 5870 Eyefinity⁶ Edition

Kernel driver in use: radeon

Kernel modules: radeon


Természetesen a gyártó már nem ad hivatalos drivert hozzá, de a nyílt forráskódú tökéletesen működött az utóbbi 6 évben. A probléma az új linux esetén jelentkezett, a 18-as linux mintnél nem volt gond.


Tehát a jelenség: nem lehet kisebb felbontásra állítani DP port kapcsolat esetén, mert a monitor nem érzékeli a jelet. Csak a maximum-on lehet használni. Alapvetően ezzel nem is lenne gond, hiszen használat közben nyilván a natív felbontás van beállítva, viszont a rendszer betöltődésekor fullhd felbontáson küldi a betöltő képernyőt, ami jelen esetben nem látszik. Ezzel is együtt tudnék élni, de a jelenség a rendszer lassabb indulását is eredményezi (néztem a dmesg-et és ha kell, akkor fel is rakom pastebin-re, de első blikk-re nem láttam benne semmi furcsát).


Hogy álljak neki a hibakeresésnek? Találkoztatok már ilyen jelenséggel?


u.i: tudom. cseréljek gépet és ne szenvedjek egy 10 éves rendszerrel, de jelenleg bőven kiszolgálja az igényeimet 12GB ram és egy i7-920-as társaságában, tehát szeretném megoldani a problémát.


Köszönöm a segítséget!



2022. jan. 26. 01:06
 1/8 anonim ***** válasza:
Wayland vagy X.org?
2022. jan. 26. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

x11

X.Org version: 1.20.13


Közben rájöttem, hogy a lassú rendszerindulás egy teljesen más téma. (initrd-re kell várni)

Azzal kapcsolatban ez a jelenség nálam is: [link]

Itt gyakorlatilag elég jól kitárgyalták (bár megoldás az nem született rá), mert nálam sincs UEFI, a kernelt pedig sikerült 85MB-ról lefaragnom 34-re, így az 1p15mp-es boot helyett lett egy 45mp-es, ami... mondjuk úgy hogy elfogadható. Volt ez régen 12mp is, de egy fokkal jobb már. Persze jó lenne erre is valamit kitalálni, mert ez így visszalépés. :D De azt hiszem erre teszek fel egy külön kérdést, mert ez teljesen más téma.


A képernyő átméretezése viszont érdekes probléma. Így ebben a formában mondjuk nem égető megoldani, mert nyilván max felbontáson használok egy kalibrált monitort, de a jelenség oka továbbra is érdekel.

2022. jan. 27. 10:00
 3/8 anonim ***** válasza:
Megoldható. Milyen felbontást szeretnél?
2022. jan. 27. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igazából mindegy. A max felbontáson kívül (1440p) nem ad képet. Tehát próbának egy fullHD 60Hz is megfelelne.
2022. jan. 27. 20:25
 5/8 anonim ***** válasza:

Írd bd parancssorba, hogy xrandr. Nézd meg mit ad ki monitornak. Lehet ez eDP, VGA1 stb..


#cv 1920 1080 (írd be ezt)

Aztán: xrandr -newmode (modeline utáni szöveg idézőjellel)

Majd xrandr -addmode VGA1 "1920x1080_60.00"


Vagy VGA1 helyett az, amivel neked a xrandr paranccsal azonosította az elején. Aztán, hogy megjegyezze a felbontási beállításokat, nyisd meg a saját mappád, majd .profile és itt illeszd be a xrandr -newmode és xrandr -addmode sorokat. Nyisd meg a képernyő felbontási beállításokat és meg kell jelennie a FullHD-nek.

2022. jan. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Cvt 1920 1080, nem cv, bocsi.
2022. jan. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Megjelenik. Mármint eddig is megjelent. A gond, hogy nem állítható be.

[link]

Tehát kiválasztom, rányomok hogy Alkalmaz, és sötét képernyő, majd a monitor keresi a DP jelet amit nem talál... ezt követően természetesen visszaáll az eredetire.


Mindenesetre felvettem most kézzel ezt a felbontást (hátha) de akkor is ugyanez történik. Szóval nem értem a dolgot.

2022. jan. 27. 23:41
 8/8 A kérdező kommentje:

Megpróbáltam kézzel kikényszeríteni a felbontást. Sikerült. Sajnos. :D


Kemény 1 órányi szívás után sikerült visszaszereznem a képet. (ugyanis a történet szépsége, hogy hiába nyomtam Ctrl+Alt+F2-t, parancssorból sem engedte kiválasztani a régi felbontást sem. "configure crtc 0 failed" hibával megakadt a dolog)


"DISPLAY=:0.0 xrandr --output DisplayPort-0 --mode "2560x1440""

Pedig ebben nincs hiba (most a GUI alól kiadva nem ad hibát), mondjuk nem is csinál semmit, mert most ez a felbontás van beállítva.


Amúgy 1 órányi szívást követően úgy sikerült visszaszereznem az asztalt, hogy az anydesk fel volt telepítve a gépre, így át tudtam venni a nem látható asztalt egy másik gépről és így engedte visszaállítani.


Szerintem az ősrégi 5870-es driverével van gond. (ugye hivatalos nincs már hozzá) az opensource amivel megy, szerintem pedig bugos. Legalábbis én erre tudok gondolni.

2022. jan. 28. 00:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!