Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Nővérem ma számítógép szervízb...

Nővérem ma számítógép szervízben volt. Ott mondta neki az egyik szaki, hogy az ATX méretű alaplapok elavultak és kimentek a divatból, mivel az mATX méreten is minden van. Ez igaz?

Figyelt kérdés
Nem építek gyakran gépeket, de ezen felrobbant az agyam!

2022. ápr. 19. 19:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Félig-meddig igaz, de az túlzás, hogy kimentek a divatból. Azt leszámítva, hogy kevesebb bővítőkártya fér el benne, minden van már egy mATX alaplapon ami alap felhasználásra szükséges, de lehetnek speciális esetek amikor kell a sok kártya.
2022. ápr. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem ment ki, de semmi szükség rá, ha nincs sok-sok bővítési lehetőségre szükséged.
2022. ápr. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Inkább azt mondanám, hogy ma már az mATX a mainstream.
2022. ápr. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Már csak high-end, esetleg bányász-alaplapokat hoznak ki ATX, sőt EATX méretben. Gondolj a telefonodra, ma már nem kell feltétlenül nagy méret a nagy teljesítményhez, vannak mini munkaállomások is. Persze vannak előnyei, pl. a jobb bővíthetőség, de alapfelhasználásra egy tenyérméretű is megfelel, vannak ilyenek minigépekbe építve, vagy külön az Intelnél.
2022. ápr. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Az mATX a népszerűbb manapság és teljes értékű alaplapok, de az nettó hülyeség, hogy az ATX elavult lenne.

Én pl babonából is ATX-et veszek, valahogy nekem az az "alaplap méret"

2022. ápr. 19. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez olyan mintha azt mondanád ma csak a kis autók a modernek a nagyobb méretűek elavultak.

Semmi köze ahhoz a méretének hogy menynire modern az alaplap.

2022. ápr. 19. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
4. vagyok, bocs, hülyeséget írtam, vannak olcsó ATX-ek is bőven. Gondolom akinek kell a több slot, vagy pl. SATA-csatlakozó.
2022. ápr. 19. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ja, aztán ha kicsit komolyabb / egyedibb célokra kell, akkor sz*phatsz, mert nincs elég bővítőhely, amik vannak, azok is úgy, hogy két nagyobb kártya egymás mellett már nem fér el.

Az ilyen "szakikat" tudnám s..ggberúgni.

Az a baj, hogy az informatika nagy része is ma már divat.

Félreértés ne essék, nincs bajom az mATX-szel sem, sőt, nekem is olyan van... de azért tudnék örülni neki, ha lenne még egy extra slot. A problémám azzal a fajta lenézéssel, és beszűkült látókörrel van, amivel azzal szembesül az ember, ha konkrét igényei vannak. Egyből már elavult vagy, hülye vagy, nem értesz hozzá, minek az neked, stb, stb. Nem csak a hardverek terén, hanem a szoftvereknél, és a szoftverfejlesztésben is.

2022. ápr. 20. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Koplárovics Béci ***** válasza:
74%
Igaza van, amennyiben az otthoni, egyszerű usert nézzük. Ma azon az mATX alaplapon minden is rajta van. Régen kellett külön hangkártya, hálókártya, sok esetben portvezérlő, esetleg RAID vezérlő, néhányaknak TV-tuner kártya. Ma ezek nagy része rajta van az alaplapon, vagy nincs rá szükség (pl TV-tuner helyett van streaming). Ma egy otthoni gépbe maximum egy videokártya kell, sokaknak még az sem, mert elég a processzoré.
2022. ápr. 20. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdés mire fogod használni.

mATX kisebb méretet ad, de ezzel együtt a bővítőhelyek is csökkennek, tehát ha te akarsz a videokártya mellé plusz egy hangkártyát meg egy plusz USB port kártyát hátulra, már kevés az mATX. Nem mindenkinek kell, de ha nincs, akkor cumi lehet. Ott a VRM a 2. M.2 SSD kérdése (vagy épp hiánya mATX-nél), stb.

Megint az a fontos, te személy szerint mire használod. Egy átlagos "user"nek, akinek előre összerakják a boltban, hazaviszi aztán megnyomja a bekapcsoló gombot és netezik, filmezik rajta, igen, felesleges az ATX méret, mert az mATX olcsóbb (mivel kevesebb anyag is van benne) és nem valószínű, hogy bővítené.

Ha valaki viszont szeret babrálni vele, kell ez is, az is, akkor ATX vagy nagyobb méret a nyerő. ATX mellett szól a méret miatti nagyobb léghely, hűtés szempontjából se mindegy ha van egy nagy fogyasztó kártyád meg egy combos processzor hűtőd. Az se mindegy mekkora az a videokártya, pl rtx 3090 3 helyet foglal, elég magas, ezzel kb ki is lőtted azt az 1 szem bővítőhelyet az mATX-en.


Még mindig a célhoz igazítjuk az eszközt és nem fordítva. Ha valakinek nem kellenek extra helyek, nem akar turkálni benne, "egyszerű" felhasználásra kell, akkor elég az mATX is. Én személy szerint ATX-et veszek, de csak azért mert nekem kellenek azok a plusz csatlakozók, ami az mATX-en le vannak spórolva.

2022. ápr. 20. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!