Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Már a Linux disztrók használat...

Már a Linux disztrók használatához is gyengének számít a gépem?

Figyelt kérdés

Nemrég frissítettem a Debian 10-et a 11-es verzióra (sources list átírásával majd apt dist-upgrade-el).


A Debian 11-el sajnos lassabb lett mint amilyen a 10-es verzióval volt.


A hardver:

2011-es gép:


processzor: 2 x pentium dual core cpu E5700 @ 3.00 GHz

4 GB RAM

1 TB-os a merevlemez kapacitása

OS: Debian 11 KDE + backports 64 bites architektúra


Böngészni még jó lehet vele, bár a tumblr-t néha nagyon pörgeti a processzorát, főleg ha olyan oldalt nézek amin rengeteg mozgókép van.


Libreoffice-ra, viber-re, telegram-ra, visual studio code stb futtatására alkalmas, de ahogy telnek az évek egyre lassabb sajnos.



2022. máj. 13. 23:42
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

* böngészni még jól lehet vele

* tumblr néha nagyon pörgeti a processzorát

2022. máj. 13. 23:44
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem a disztró számít gyengének, hanem az alkalmazások.

Hiába használsz te bármilyen kis erőforrásigényő oprendszert, ha az internetes tartalmak fogják meg a CPU-t.

Az a Dual-Core nagyon kevés manapság sajna.

2022. máj. 13. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Illetve a KDE az egyik leginkább erőforrásigényes GUI mind közül


Próbálj egy XFCE felületet, az "gyorsabb" lesz

2022. máj. 13. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Nekem g1820-as celeron+8 GB ddr3 ram+radeon hd5450+120 GB verbatim ssd van az egyik gépemben. Ezen Linux Mint rendszer van. Böngészésre, filmezésre használom, ez a konfig még nekem teljesen jó.
2022. máj. 13. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

#3.KDE-n sokan csiszoltak, annyira már nem vészes a helyzet.

Én tartom hogy nem a rendszer a korlát, hanem a content.

2022. máj. 14. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 P.O.C. ***** válasza:
67%

Érdekes manapság jobban meglepődnek az emberek azon, hogy a műszaki cikkek el tudnak avulni. Ez egy 2010 -es megjelenésű proci.


Ha az időarányokat nézzük 2010 -ben még senki nem lepődött meg azon, hogy szarul megy a Windows 7 egy Pentium III -as procin. :D

2022. máj. 14. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
64%

#3: Vagy LXDE-t.

Bőven fél GB alatt van a fogyasztása egy átlag LXDE-s rendszernek.

A gond inkább a szoftverekkel, meg a webes tartalmakkal van.

Igaz, hogy a Linux nagyon jól bánik az erőforrásokkal, de ez nem jelenti azt, hogy a verziókon át is konstans lenne az erőforrás igénye. Egy új verziónak általában itt is nagyobbak az igényei... csak mondjuk nem olyan drasztikus mértékben növekednek, mint a "tudjukmelyik" rendszernél.

A másik szűk keresztmetszet a bőngésző szokott lenni. Nem akarok ezzel feszültséget generálni, de a Chrome reggelire bezabálja a szabad RAM-od felét. A Firefox sem bánik óvatosan az erőforrásokkal. Tapasztalataim alapján a legjobban a SeaMonkey vált be ilyen tekintetben, és ha beállítjuk, hogy Firefoxnak hazudja magát, a kompatibilitási szintje is 100%-közeli.

Továbbá: a webes tartalmakat meg nem érdekli, hogy kinek milyen a gépe. Ha valamit teleszórnak nagy felbontású képekkel, médiatartalmakkal, meg mázsás JavaScriptekkel, akkor édesmindegy, milyen rendszeren nézzük meg, ugyanúgy felzabálja az erőforrásokat. A böngésző kicsit javíthat (vagy ronthat) ezeken a paramétereken, de csodát azért ne várjunk. Lehet persze trükközni, szkripteket letiltani, médiatartalmakat alapból nem megjeleníteni, de ez a weboldalak használhatóságát veszélyezteti, illetve rontja a felhasználói élményt.

Egyébként én soha nem voltam az az állandóan, első körben frissítő felhasználó. Persze, szeretem az újdonságokat kipróbálni, de ha valami jól működik, és nincs reális indoka a váltásnak, akkor az éles rendszeremet nem szoktam gyakran cserélgetni. Most is egy 19.2-es Mintről írok, támogatás még bőven van rá, és nem érzem magam hátrányban miatta.

2022. máj. 14. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Installálva van az icewm nevű environment/ablakkezelő is, az lightweightebb az lxde-nél, de csak nagyon minimális sebességbeli különbséget észleltem az icewm javára.


Ennél már csak a fluxbox mondható egyszerűbb ablakkezelőnek, bár mindkettő extrém fapados


Böngészőnek Operát használok, általában teljesen jó, csak igen:


" Továbbá: a webes tartalmakat meg nem érdekli, hogy kinek milyen a gépe. Ha valamit teleszórnak nagy felbontású képekkel, médiatartalmakkal, meg mázsás JavaScriptekkel, akkor édesmindegy, milyen rendszeren nézzük meg, ugyanúgy felzabálja az erőforrásokat."


Igen, ez a tapasztalat nálam is.

De akkor is, ha megnyitok pl egy 1500 fényképet tartalmazó mappát dolphin-al majd gwenview-el...nos akkor is belassul pedig 5 megapixelnél nagyobb felbontású nem igazán van köztük :D

2022. máj. 14. 02:05
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem akarod le cserélni a gépet, akkor megnézném, hogy nem lehet-e RAM-ot bővíteni.

+4GB is sokat segíthet.


És bár szerintem a böngészési élményen nem javít, de egy SSD is gyorsítana feltéve ha SATA csatolós a HDD. Nyilván nem lesz olyan gyors mint manapság mert ha SATA is de még csak alap lehet és nem bírja azt a sebességet produkálni. Mint a későbbi SATA 2.0 vagy 3.0 stb.


Ha van SATA akkor a régi 1T HDD mehet a CD/DVD meghajtó helyére egy cady-ba.


Persze IDE csatolóhoz is lehet IDE / SATA átalakítót beszerezni, csak szerintem értelmetlen.


Ha valaki tőlem okosabb leírja, hogy mégis van értelme persze meghajlok az érvek előtt.

2022. máj. 14. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
77%
Bocs nem írtad, hogy laptop vagy asztali gép. A Cady-s megoldás értelemszerűen laptop esetén.
2022. máj. 14. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!