Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért pörög max órajelen a...

Miért pörög max órajelen a processzor?

Figyelt kérdés

Új gépről van szó, egy 5800x proceszorral. De az asztalon 1% kihasználtság mellett is 3.8ghz-en megy és soha nem csökken. A volt értékek mindig változnak és 0.500-1.2v között ugrál használattól függően. De az órajel fullon pörög. Hiába rakom energiatakarékos sémába akkor is.

A hőmérsékletek 36-40 között vannak.

Ez miért van?



2022. máj. 19. 16:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem is nagyon fog. Ezeknek a Ryzeneknek nem olyan alacsony a mininum órajele, mint a régebbi CnQ-s AMD-knek, de ez ma már nem is lényeges. Elég ha Vcore lemegy minimumra olyankor már keveset fogyaszt. A tied pont úgy működik ahogy kell.


Célszerű normál használathoz a Ryzen balanced energiasémát használni.

2022. máj. 19. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Az a baj az a ryzen séma egyszerűen nincs ott. Hiába töltöttem le az amd meg az alaplap oldaláról is, nem jelenik meg. A rejtettek között sincs. Van kiegyensúlyozott, energiatakarékos, teljesítménycentrikus meg max teljesítmény.
2022. máj. 19. 16:51
 3/13 anonim ***** válasza:

Érdekes, pedig azt már egy ideje bekerült a driverekbe.

Google keresésre elég sok esetet dob amikor nem jelennek meg a Ryzen power plan-ek a listában, de a drivercsere vagy manuális telepítés általában mindenhol orvosolja ezt.

2022. máj. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Azt olvastam hogy windwos 11-en az 5000 szériából kivették a ryzen módot és a kiegyensúlyozottat kell használni helyette. Nem tudom ebből mi igaz.
2022. máj. 19. 17:57
 5/13 anonim ***** válasza:

Valami ilyesmit láttam én is, de nem néztem melyik Windowsra vonatkozott. Lehet, hogy a Win11-be ez már kompletten beépült ahogy a P/E core management is. Ha Win11-et használt akkor elképzelhető, Win10-nél még megvannak a régi módok.


Ha felraksz egy HWinfo64-et ott a sensor lapon a processzor résznél meg lehet nézni az aktuális package powert amit egész pontosan szokott jelezni. Ha idleben/böngészésnél alacsony a package power akkor hibátlanul működik a rendszer.

2022. máj. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Mi számít alacsonynak? aida64-ben böngészéskor 30-35w szokott lenne.
2022. máj. 19. 18:36
 7/13 anonim ***** válasza:

Ha odaversz az 5800X-nek akkor 130 Wattot simán benyel, ahhoz képest a 30W az korrekt.


Amúgy ennél a procinál 3,8GHz az alap órajel:

[link]

2022. máj. 19. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nem is az szúrja a szemem hanem hogy miért megy fullon, ha nem is csinál semmit.

A korábbi intelem sokszor 800-1500mhz-ig is lement ha semmi dolga nem volt. Ez meg pörgeti magát folyamatosan. Biztos hogy ez normális? Mert a biosba is próbálkoztam de semmi, az aisuite 3-ban is próbáltam energy savere rakni de semmi nem változott.

2022. máj. 19. 20:44
 9/13 anonim ***** válasza:

Persze ez normális, nekem sem megy 3,6GHz alá a 3700X mert nem tud, az előző i5-öm meg elmehetett 2,6GHz-ig. Az órajel ma már ilyen szempontból nem lényeges.


A fix órajeles all-core tuningoknál folyamatosan magas az órajel, de idleben az alacsony Vcore miatt azok sem fogyasztanak, pedig ott kontans 4GHz felett teker a proci.

2022. máj. 19. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ez proci nem max.-on megy 3,8GHz órajelnél, - a max. 4,7GHz. A Ryzen 7 5800X procinak 3,8GHz az alap órajele és ennél 105W-ot fogyaszt. Ettől kisebb órajellel nem fog menni csak nagyobbal.

A G-s procik fogyasztanak kevesebbet alap órajelnél, - pl. az 5700G (3,8-4,6GHz) ami 65W-ot fogyaszt 3,8GHz alap órajelnél és van bennük Integrált grafika is.

[link]

2022. máj. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!