Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Lehet 2022-ben is még Windows...

Lehet 2022-ben is még Windows XP-t használni?

Figyelt kérdés

Haveromnál figyeltem hétvégén, hogy a régi házuknál ahol bulizni szoktunk van egy pc, amiről szól a Youtube meg néha filmezünk róla.

Windows XP van rajta, meg 4K-s monitor...


Azt múltkor mondta, hogy hiába van nekik 2 házzal odébb gigabites net, áthúzta oda is kábellel, de a gépen a hálózati kártya nem bírja, csak lassabb sebességgel megy.


Hogy működhet még mindig gond nélkül az XP? És egy 2002-es rendszer hogy támogathatja a 4K-s monitort?



2022. jún. 20. 11:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
66%

Hackerek szeretik használni.


Kíváncsi lennék új gépen hogy fut el, de szerintem a nagyobb teljesítményt nem tudod benne kihasználni. VGA, RAM, stb.

2022. jún. 20. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
90%
Attól, hogy új rendszereket adtak ki, a régiek nem szűntek meg létezni vagy működni. Ugyanúgy telepíthetsz és használhatsz ma is egy XP-t vagy épp 7-et, és ugyanúgy fognak működni mint amikor a többség használta őket. A különbség annyi, hogy minél régebbi egy rendszer, annál kisebb az esélye hogy a mai szabványoknak és követelményeknek megfelel. Valamint a támogatás megszűnésével kockázatos azokat a netre kiengedni, mert frissítés és hibajavítás már nem érkezik rájuk, miközben találhatnak és támadásokat indíthatnak olyan sebezhetőségekre, amiket már nem is fognak javítani. A Windows-ok pedig tele vannak nulladik napi sebezhetőségekkel is, és egyeseket akár 5-10 év múlva vagy még később fedeznek fel.
2022. jún. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
2022. jún. 20. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
75%
Amikor bedöglött egy gép én is egy régi XP-s gépet hsználtam. Nekem nincs vele bajom. Jó OS, csak ráférne egy nagy frssítés.
2022. jún. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Mintha ez a kérdés már korábban, pont ugyanilyen formában elhangzott volna.

De mindegy.


Miért ne lehetne használni? Amire akkor jó volt, arra most is. Egyedül az online dolgokkal lehet problémája, bár... még azért nem drámai a helyzet.

A biztonság kérdését is eltúlozzák sokan, ha van egy normális antivirusod, meg tűzfalad, az XP iztonsága még bőven kielégítő.

A probléma a driverekkel lehet, amennyiben nem korabeli gépet akarsz használni. (Ha meg korabeli gépet használsz, annak a teljesítménye lehet szűkös, pl. különbüző webszolgáltatások igénybevételekor. Mert ugye oké, hogy az akkori szoftverek most is ugyanúgy futnak rajta, de a weboldalak 2001 óta kb. százszorosára híztak.)

Probléma lehet még a szoftverellátással is. A legtöbb szoftver már nem megy fel rá. Böngészőt is lehet találni. (Persze, létezik: MyPal. De mondjuk egy Chrome-ot, vagy Firefoxot már csak antik verziót tudsz feltenni rá.)


"És egy 2002-es rendszer hogy támogathatja a 4K-s monitort?"

Úgy, hogy ez nem így működik, hogy a rendszer "támogatja" a monitort. Az oprendszert nem érdekli a monitorod. (Legfeljebb csak olyan mértékig, hogy ha tudja, akkor lekérdezheti a használható üzemmódokat.) Az oprendszer kommunikál a grafiku driverrel, magának a rendszernek csak annyi a feladata, hogy továbbítsa a driver felé, hogy mit kell megjeleníteni. A driver meg gondoskodik a kép előállításáról, és annak fizikai továbbításáról. A monitor pedig ha képes értelmezni a jelet, akkor megjeleníti. Egy Commodore 64-et is rá tudok kötni 4k-s monitorra, ha nagyon szeretném. (Az már más kérdés, hogy az effektív felbontása nem lenne 4k.)

2022. jún. 20. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
81%
Nem lehet. Én megtiltom neked. :)
2022. jún. 20. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
76%
Lehet, csak korabeli dolgokra. Nekem is van egy régi gépem XP-vel, a 720p videókkal simán megbirkózik, az 1080p már problémás. A 4K-t megnézném hogyan hajtja ki, mennyi fps-el megy az a videó.
2022. jún. 20. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
64%
Lehet, csak nem javasolt. Még a korszerű op. rendszerek is napjában rengeteg alkalommal lesznek támadások áldozatai, egy ilyen őskövületnél meg hatványozott a kockázat. Ha kizárólag offline használod, az nyilván más.
2022. jún. 21. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
76%
A decemberi válaszokkal nem voltál megelégedve?
2022. jún. 21. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
A Windows XP nem 2002-es hanem 2001-es
2022. jún. 22. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!