Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Okouzhatja a merevlemez...

Okouzhatja a merevlemez "szokatlan" viselkedsését hogy SMR eleven tárol?

Figyelt kérdés

Nem átlagos felhsználó is meretek mellett kérdezem. Tehát hogy rossz az USB port, neg dugja USB3-ba, meg állítsak le emellette minden lemezműveletet, CPU terhelés okozó műveletet, stb, stb. ezeken lépjünk túl.


Eddig ahogy lehetett kerültem az SMR vinyókat (8 TB-ig), mert még a szőr is felálla a hátamon amiket olvastam róla, hogy átlapolt sávokat ír. És más rosszatt is olvastam róluk (pl TLER miatt az esetelegs adatmentésnek is fuccs lehet, adatmentő cégek suncsenek jó véleménnyel ezekről, stb). Jó nekem a hagyományos CMR is. Munkám miatt már kb 100 merevlemezt vásároltam, nekem is van itthon vagy 30 :D :D... Mindig mindenre figyeltem. De csak beleszaladtam...


De hogy már az 1 TB-os merevlemezknél is használják, meg sem fordult a fejemben. Ilyen kis kapacitásban eddig csak CMR winyókat láttam. Ha 10 évvel ezelőtt is CMR-ben tolták az 1TB-osat... most minek SMR? Értem én hogy az SMR gyártása olcsóbb... de azért ne baccunk már ki a felhsználóval.


Szóval adott egy AZNAP VÁSÁROLT 2,5"-es USB3-as WD Elements 1TB. Ami belül: WD10SDRW


Első fura viselkedés:

Win 10 lemezkezelőben törlöm az egytelen gyár partíciót, újra létrehozom, megformázom NTFS-re. Tök jó, elkezdek kb annyit írni rá, ami a kapacitásának 90-95%-a. Csak az elején néztem, meg 1-2 óra múlva rá. 100-70 MB/sec. Fasza, hiszen USB3-on van. Alapvetően nagy fájlok (~1 GB). De 4 óra múlva is még szüttyög és aszondja tizenóra van hátra.... Mondom miiii? 6-7 MB/sec-re esett a sebesség. Nézem a forrást, hátha az lassult be, de az SSD-van, hagyjuk. Process lista, senki nem csinál semmi érdemlegeset. Leválasztom szabályosan, vissszúrom. Hopp... aszongya inicializáljam. Mi??? Az előbb még jó volt. WinHex-el csak megnézem mi van. El nem hiszitek... Az első 2048 szektor full 0. És utána kezdődött az NTFS fájlrendszer. Ami egyébként teljesen jó volt. "Elcsúszott" 2048 szektorral a 0. szektor és minden ami utána van.


Esküszöm 20 év alatt ilyet nem láttam. Pedig sokminent láttam. Szektor szinten is...


2. jelenség:

Jó kezdjük elölről, wipeloni akartam, Hard Disk Sentinel felület teszttel. AMi tök jó, mert sebesség diagramot is rajzol. Ez első néhány millió szektorban olyan össze vissza ingadozott a sebesség (30-100 MB/s között), hogy az ilyen winyokat a kukába szoktam küldeni. Ugyanis ln úgy veszem, hogy a durván lassuló szektorok akár a SMART hibajelzést megelőző "gyanús" állapot. Utána beállt szépen az átlag 100 MB/s-re (ami csökken lasssan ugyebár). Aztán megismételtem random adatokkal. Akkor ez már nem jelentkezett, csak a végén csinálta. SZóval kb olyan eredményt kaptam a sebesség diagramon, ami alapján ha ez CMR winyó lenne, azt mondanám: nem megbízható.



A lehetséges magyarázat az első hibára:

Közben meg elkezdtem sajnálatomra olvasni az SMR winyók működéséről. Ugye ebben a "címfordítás" már két szintű (1.szint: áthelyezett szektorok, 2. szint: TLER), a buzeránys TLER miatt. Amiről eddig nem is tudtam hogy már a merevlemezeknél is kezdik (eddig csak SSD-ről tudtam), legalább is az SMR-eknél. Gondolom mert az SMR-ek sem bírják ha mindig ugyanazon szektoraikat "gyepálják" túl sokszor írással. Gyorsabban "koponak" mint a CMR winyók ezek szerint. Gondolom az átlapolt sávok miatt.


És lehetséges az hogy ez a 2 szintű címfordító a winyóban elszállt, és sikeresen "átszervezte" a logikai-fizikai blokklistát. AMinek végeredményében "elcsúszott" (nyilván logikailag) 2048 szektorral minden? Beszraok, sosem láttam ilyet.


Illetve a sebesség ingadozást okozhatja az SMR technológia? Mert írásnál ahogy olvastam nagyon furmányosan működnek, mert ugye a részben felülírt szomszéd sávokat is "helyre" kell állítani írásnál. Hogy törne le a keze aki kitalálta.


Mennyit fogunk még szívni az SMR miatt. Úgy látszik adattárolásban is eljött az gagyiság kora. Minden csak a spórólás...



2022. szept. 4. 09:02
 1/8 anonim ***** válasza:

Én csak azt tudom mondani, hogy külön vennék 2,5 winyót és külön házat, mert ha valami probléma van és - ilyen előre összeszerelt winyóknál - a ház eolektronikája elromlik, akkor nem tudsz mit tenni, míg ha te raktad össze, másik gépbe is átteheted hiszen szabványos SATA.


Érdemes utánaolvasni általában a külső HDD-knek meg az SMR technológiának hogy más is tapasztalja -e ezt - esetleg ezzel a márkával kapcsolatosan.

2022. szept. 4. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

#1: Igen, csak hatóságóknak adok át munkám folyamán adatokat. És így szoktam, kompaktabb, eygszerűbb. És eddig egyikkel sem volt ilyen...


De mondom.. Efölött a 2048-as szektor "elcsúszás" fölött azóta sem tudok napirendre térni. Pedig nem kevés működődő, és sérült particiós MBR/GPT táblát és fájlrendszert láttam Winhex-ben és más módon, a munkám folyamán. De ilyet még soha.


Egyébként eddig az SMR vinyókról kb mindenhol ezt írják:

- Előny: olcsóbb valamivel

- Hátrány: Lasabb, gyors adattárolásra (pl: NAS) nem javasolt.


Szóval megint úgy néz ki, hogy gyártók ránkeröltetik a gyagyi technikát, csak hogy 10-20% gyátási költséget spróroljanak meg. AZtán hogy az adathordozók mennyir lesznek megbízhatók... kit érdekel. Csak megvegyék.

2022. szept. 4. 10:40
 3/8 A kérdező kommentje:

És értem én hogy az SMR a nagyobb adatsűrűség elérésére kell... De egy egyplatnis 1 TB-os merevlemezen? Amit már 10 éve is CMR technikával gyártottak... Mit lehet ezen megspórolni? :D A benne lévő 5 cm-es platni helyett most csak 4 cm-es tárcsa forog benne netán? :D :D :D :D Nagy spórólás.


Mellesleg semmivel nem volt olcsóbb mint a hasonszőrű CMR merevlemez.


Tanúlság:

Ezentúl már az 1 TB-os tartományban is utána kell nézni mit vesz az ember... és kerülni a SMR-t ha lehet.

2022. szept. 4. 10:48
 4/8 anonim ***** válasza:

Az egyetlen furcsaság a te meglepödésed (annak fényében hogy állítólag utánaolvastál hogy mi az smr) és a hibás reakciód a belassulásra ami még adatvesztést is okozott.


Igen ha rengeteg adatot másolsz rá egyszerre akkor belassul. Ha törölni akarod akkor inkább a biosba épített extended secure erase funkcióval tedd. És várd ki amíg végez, ne kapkodj.

2022. szept. 4. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az, hogy a partíciós táblát nem írta fel, tényleg meglepődésre adhat okot.

Gondolom szabályos módon lett eltávolítva partícionálás után.


Ha úgy rendelted, 14 napon belül visszaviheted, elállva a vásárlástól.

2022. szept. 4. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Windows alatt (szektor-szinten, közvetlenül) hogyan fértél hozzá a HDD-hez?

Gondolom az általad említett programmal nézted meg a karakterek kódjait, de miképpen fértél hozzá? Ilyen lehetőséget csak Windows alatt ismerek, XP felett elvileg tiltja a Windows a közvetlen hozzáférést.

2022. szept. 4. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#6:

De nagyon egyszerűen. Windows XP felett, rendszergazdai joggal futtatot processzek hozzáférhentnek a \\.\PhysicalDriveX speciális drevice-khez.


Ami ugyebár blokk szinten a fizikai meghajtó. WinHex, ActiveDiskedit, és tucat program van amivel ezt meg lehet csinálni ha rendszergazdai joggal futnak. Napi rendszereséggel használom ezeket. Legalább is a szerver veriókat ismerem 2019-ig, és Win 10 ig halálbiztos. De szerintem felette sem változtatott az M$ ezeken.


Tiltja igen egyébként, ahogy írod, sima userként.


Illetve javítok is ha már írtam... A kérdés magyarázatnál nem TLER, hanem TRIM akart lenni ... A sok T betű megkavar :D

2022. szept. 4. 15:13
 8/8 A kérdező kommentje:
Elvileg sem tiltja, és gyakorlatilag sem :D
2022. szept. 4. 15:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!