Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Linuxnál mi a fő különbség az...

Linuxnál mi a fő különbség az Ubuntu/debian alapú és a fedora alapú rendszerek között?

Figyelt kérdés
Ahogy látom az ilyen alapú linuxok a legnépszerűbbek de nem értem mi a differincia köztük.
2023. máj. 8. 16:33
 1/9 anonim ***** válasza:
77%
Elsősorban a csomagkezelő, és a kiadási ciklus.
2023. máj. 8. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Pontosan, lényegében ennyi, meg hogy a saját tárolóikban milyen verziójú szoftvereket (beleértve kernelt) tartanak. Debian pl. nagyon régi szoftvereket ad, hacsak nem debian unstable). Meg hogy alapból milyen DE-vel azaz kezelőfelülettel jön, de azt teszel fel amit akarsz.


Ezeket leszámítva ugyanazt tudja mind. Egy Fedora-t be lehet úgy állítani hogy Ubuntu-nak nézzen ki, és fordítva is.

2023. máj. 8. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
A Debian maga és a debian alapú rendszerek szuperstabilak, de pont emiatt kevesebb a frissítés rá, olyan értelemben hogy akár egy vlc legfrissebb verzióját fél év múlva kapod meg, mert előtte szénné tesztelték. De ekkor ugye már nem az lesz a legfrissebb verzió, mert közben eltelt fél év. De ez ne tartson vissza, a stabilitás legyen a szemed előtt mintsem a naprakészenség. Olykor egy hamar elkapkodott szoftverben lehetnek rések amiken könnyen betör egy hacker a rendszeredbe, vagy másik véglet lehúzol egy friss verziót és lehet újra installálni a disztrót, na Debian alatt garantálom ilyen nem lesz! Fedora, ők gyorsan frissítenek mindent, kernelt is, naprakészebb a stabilitása középszerű, a csomagkezelője (dnf) nem olyan informatív mint mondjuk a debian féle (apt). Nekem volt egy KDE Fedorám, 1hét alatt lebomlasztotta magát úgy hogy egy árva konfighoz nem nyúltam, a frissítések konkrétan olyan függőségeket kezdtek kitörölni amik instabilitást okoztak. Fedoránál mondjuk azért egy plussz pont van: a dnf csomagkezelővel pl vissza tudsz vonni akármennyi installációt, mint egy szövegszerkesztőben a CTRL+Z. Itt pl telepítessz egy audacityt majd egy hónap múlva eszedbe jut h mégsem kell. Csinálhatsz egy olyat hogy dnf autoremove audacity és akkor ez töröl minden fölösleget, de biztosra is mehetsz dnf history majd dnf undo és utána írod a historyból kinyert számot és heló, visszavonja azt az installt. Debiant használj
2023. júl. 28. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3


Én évek óta használok Fedorát több gépen is, soha semmi problémán nem volt vele. Debiant is használtam évekig, azzal sem volt problémám, csak hát na...

Debianban azért a csomagok nem fél évet késnek. Ha most telepíti fel a Debian 12-t, a következő nagyobb funkciófrissítést kb. másfél év múlva kapja meg, amikor kijön majd a 13 és frissíti a rendszerét.

Ráadásul a Debian nem éppen kezdőbarát disztró, bár mondjuk a Fedora sem. Én ezért szoktam otthonra elsősorban Linux Mintet, másodsorban Ubuntut, vagy annak valamelyik leszármazottját ajánlani, mert ezek viszonylag jó középutat jelentenek a stabilitás, könnyű kezelhetőség és support tekintetében.


Egyébként egyszer az egyik Debianom is megborult frissítés után, mert a Grub feltételezte, hogy a /-on van a boot mappa, miközben egy másik partíción volt, és a frissítés lefutatta a grub2-mkconfig-ot, és a config fájlban rossz útvonalon volt megadva az initrd.img

Amúgy sem előtte, sem utána nem csinált ilyet.

2023. júl. 28. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A Fedora kiadási ciklusa egyébként 6 hónapos, azért az sem olyan gyors. Nem hasonlítható egy valóban rolling Arch-hoz vagy OpenSuse TW-hez.
2023. júl. 28. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Csak hogy én nem a kiadási ciklusról beszéltem, hanem az disztró repo-ban megjelenő csomagfrissítésekről. A fél év vlc-re, most mondtam valamit, példának, nem szó szerint értendő. Egyébként igen, bármelyik disztróval előferdülhetnek furcsaságok, kezdőnek mindenképp egy LinuxMintet javaslok, de ha tovább megy az illető akkor minél előbb kezdjen el Debiant tanulni, mert ha valaki tud Debiant kezelni az bármit tud kezelni utána.
2023. júl. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
40%
De az új kiadással együtt jönnek az újabb főverziók is, Debiannal is, meg Fedoránál is, meg az összes release alapú kiadással együtt.
2023. júl. 28. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Nem bántásból Michelson, de az utóbbi hozzászólásodnak se eleje, se farka. Szerintem magad sem tudod, mit szerettél volna most írni, csak írtál, hogy valamit írjál :D Lényeg a lényeg, a kérdezőnek nem ez volt a kérdése, hanem az, hogy mi a különbség a deb és fed alapú disztóknak. Illetve azt nem kérdezte, hogy mi a kezdőbarát és mi nem. Csak a kettő közti különbséget. Ezt #3-as teljesen jól megválaszolta neki. Az hogy mikor mit hogyan adnak ki teljesen lényegtelen.
2023. júl. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Mindegy, hagyjuk... azt akartam írni, hogy azért fontos, milyen kiadású disztrót használ az ember, mert a csomagok főverziói illetve a nagyobb funkciófrissítések a disztró újabb kiadásával jönnek el.
2023. júl. 29. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!