Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Kezdőknek melyik linux kiadás...

Kezdőknek melyik linux kiadás a legjobb?

Figyelt kérdés
Ubuntu esetleg fedora
2023. júl. 27. 17:16
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
64%

Desktopra? Tokmind1.

Serverbek meg inkabb ubuntu szerintem. De igazabol ott is tokmind1, egy kaptafa. Az ubi felkapott szervernek. Desktopon az ubi es fedora is kedvelt.

2023. júl. 27. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
88%
Én Ubuntut vagy Linux Mintet mondanám.
2023. júl. 27. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
74%
Ubuntu. Kezdőknek egyszerűbbnek mondanám. Kinézetre nincs nagy különbség, mindkettő gnome 3 desktop környeztet használ. Az apt csomagkezelő pedig kenterbe veri a fedora yum, dnf, rpm csodákat.
2023. júl. 27. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
80%
Igazából bármelyik, amelyik általános célú, és nem amolyan "szereld magad" elvet követ. (És én még azt is mondom, hogy NE rolling release legyen.) Én Linux Mintet szoktam javasolni, de igazából egyik népszerűbb kiadással sem lehet nagyon mellényúlni.
2023. júl. 27. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
62%

#3


"Az apt csomagkezelő pedig kenterbe veri a fedora yum, dnf, rpm csodákat."


Miért?

2023. júl. 27. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
58%
#5 pl. sebesség, pinning. Bár az utóbbi időben nem igazán vannak ilyenek, de pár éve még gyönyörűen össze tudta csinálni magát az rpm/yum amikor talált 10 inkompatibilis rpmfusion/rpmfind csomagot.
2023. júl. 27. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
52%

Mint vagy Ubuntu:

Ha windowshoz hasonló felületet szeretnél, akkor mint (vagy esetleg kubuntu)

Ha ez nem fontos, akkor ubuntu is jó (ez valamennyire hasonlít a macos felületére)

2023. júl. 27. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

#6


A dnf (yum) is tud pinninget, csak ott versionlock-nak hívják.

Emellett a dnf tud olyanokat, amiket az apt nem, pl. a dnf update --security csak a biztonsági patcheket telepíti. A dnf update --bugfix csak a hibajavításokat telepíti.

Ha azt akarod megnézni, hogy a telepített csomagok közül melyikhez lett telepítve fejlesztés vagy biztonsági frissítés: dnf updateinfo list --installed

Vagy ha azt, hogy milyen biztonsági frissítések telepíthetők: dnf updateinfo list security --available

Vagy ha azt, hogy melyikeket telepítetted már: dnf updateinfo list security --installed

Vagy pl. ha meg akarod nézni, hogy X csomagnál mi volt az utolsó 3 változás: dnf changelog X --count 3

Vagy hogy adott dátumtól kezdve mi változott egy adott csomagon: dnf changelog X --since 2023-07-01

A dnf kezel tranzakciótörténetet is, apt-nél ezt csak a logokból tudod kihámozni. Vissza tudsz nézni mondjuk egy csomaggal kapcsolatos összes tranzakciót: dnf history info vim

Vagy ha mondjuk vissza akarod vonni a legutolsótól számított ötödik tranzakciót: dnf history undo last-5

Vagy mondjuk a repók kezelése is egyszerűbb, dnf repolist all kiírja az összes repót, a dnf config-manager --set-disabled <repo> letilt egy repót...

Az apt gyorsabb, de minden másban fejlettebb a dnf. Egyébként a dnf automatikusan frissíti a repólistát, nem kell egy plusz update parancsot kiadni, és eleve több szálon tölt le, míg az apt nem.

2023. júl. 27. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
52%
Én is Ubuntu. A legtöbb leírás ahhoz van , mindent a neten megtalálsz, stabil , működik , teljesen elég
2023. júl. 27. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
77%

Linux Mint sokkal jobb.

Ubuntu nagyon erőlteti a hulladék snapet. Linux Mint szerintem sokkal jobb egy Windowsról áttérőnek és stabilabb is.

Minden elérhető rá, ami Ubira és van egy segítőkész magyar fóruma is.

Én is Linux Mint-el kezdtem jópár éve és nem bántam meg.

2023. júl. 29. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!