Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Létezik olyan, hogy egy...

Létezik olyan, hogy egy alaplap lekorlátozza a csatlakoztatott perifériák és az OS közti kapcsolatot?

Figyelt kérdés
Kukáztam (szó szerint) egy jól meggyötört "HP Compaq dc7800 Convertible Minitower" nevű, szabványtalan form factor számítógépet. Működni működik, de vannak eléggé érdekes problémái. Első körben Live Linux-ot akartam rajta elindítani a Ventoy segítségével, de nem akart bejönni a Ventoy, pedig ennél régebbi gépen (Socket 478) is próbáltam már, és működött, ez meg LGA775, és nem indul el valamiért a Ventoy, pedig van egy csomó LGA775 gépem, alaplapom, mindegyiken elindul, csak ezen nem! Annyit csinál, hogy a bal felső sarokban villog a vízszintes vonalka. Az biztos, hogy jól állítottam be a BIOS-ban, hogy honnan bootoljon, szóval nem az a baj. Elővettem egy HDD-t, amin Debian és Ubuntu van, az persze elindul, csak a Ventoyt nem tudja bootolni. Igen ám, csakhogy nem működik ez se normálisan. Az Ubuntuban nem tudtam beállítani a monitor natív felbontását, mert csak 640x480, 848x480, 800x600 és 1024x768 jelent meg, egyik se a monitor natív felbontása. Utána beletettem a gépbe egy olyan videokártyát, ami biztosan működik Linux alatt (mert másik gépen használtam, onnan tudom), és az a durva, hogy a kártyával is csak ugyanazok a felbontások voltak, pedig másik géppel normálisan megy! Persze az xrandr segítségével sikerült egyedi felbontást beállítani, de itt még nincs vége... Bedugtam egy USB-s WiFi adaptert, és nem működött! Másik gépen tökéletesen működik, ugyanezzel az OS-el! Végigpróbáltam az összes USB portban, de nem megy. Az lsusb parancsot beírva Linuxon írta, hogy csatlakoztatva van, de mégse használható egyáltalán az adapter. Utána előkerestem egy másik HDD-t, amin Windows 10 volt, lefuttattam egy Driver Boostert, de a felbontás ugyanúgy nem volt jó, mint Linux alatt, pedig telepített valami grafika izét. Hang az egyáltalán nem volt Windowson, legalább Linuxon működött rendesen. A WiFi adapter Windows alatt ugyanúgy nem működött, mint Linux alatt. Komolyan, létezik ilyen, hogy az alaplap lekorlátozza a csatlakoztatott eszközöket? Lekorlátozza a Ventoy pendrive-ot, a videokártyát, a WiFi adaptert... Csakmert ugyanezek az eszközök jól működnek minden másik géppel, csak ezzel nem. Erre van egyáltalán valami megoldás, hogy működjön?

2023. okt. 11. 18:46
 1/2 anonim ***** válasza:
Nem tartom valószínűnek, hogy az alaplap lekorlátozná a csatlakoztatott eszközöket, inkább vezérlőprogram hiányára tippelek, Windows esetén biztosan. A Linuxot nem ismerem, de tudom, hogy nagyon sok eszközhöz alapból van vezérlőprogramja, amihez nincs, azokhoz a felhasználók írnak. Ha esetleg a Windows egyéb verzióival próbálkoznál, akkor ezen az oldalon vannak driverek: [link]
2023. okt. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 gentoojedi ***** válasza:

Az könnyen meglehet, hogy live linuxon nem megy az adott hardware, de telepítés után és a megfelelő csomagok (kernelmodul+buildelő alkalmazások) feltelepítésével működni fog.

De ne Ventoy-al szarakodj. Rakj fel egy Mintet. Nekem sikerült működésre bírnom vele olyan laptopt, amit hivatalosan semilyen linux nem támogat. És minden hardware tökéletesen működik.

Az előfordulhat, hogy a felbontást alapból alacsonyra veszi, de telepítés után matasd az xorgot. Akkor tudod maradantóra állítani a felbontást. Az xrandr a pillanatnyit tudja. Live rendszernél ez az egyetlen megoldás.


Az xorg.conf.d mappában hozd létre a monitor.conf fájlt, ami tartalmazza a Section "Monitor" és Section "Screen" bejegyzéseket, valamint egy 20-intel.conf-ot, amiben meg a Section "Device" van és keress rá neten az xorg force resolutionra. Lehet pont nem találsz példát az 1280x1024-re, mert szerintem ez a maximum, amit annak a gépnek a kártyája tud, ezért a modeline sor értékének ezt add majd meg:


ModeLine "1280x1024_60.00" 109.0 1280 1368 1496 1712 1024 1027 1034 1063

2023. okt. 17. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!