Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért becsülik le ennyire az...

SIDLER22 kérdése:

Miért becsülik le ennyire az Intel T szériás processzoraikat?

Figyelt kérdés

Hardveres informatikai pályafutásom során nem nagyon nézegettem még a T szériás Intel processzorokat. Annyit tudtam róla, hogy valamilyen csökkentett teljesítményű, takarékosabb processzor, de úgy különösebben nem foglalkoztam vele. Azonban ma gondoltam megnézem boldog 3 éve Ryzen tulajdonosként, hogy mi a felhozatala manapság az Intelnek így a 13. 14. generációban.

Gondoltam ránézek egy T-s processzorra és a különbségre nem számítottam.

Az i5-14400-nál 200 MHz mínuszért gyakorlatilag majdnem fele annyit fogyaszt a processzor! 😯

[link]

[link]

Ez esetben a processzornak elég kb a gyári hűtője és tekintve, hogy mennyi jelentőssége van ekkora órajel csökkenésnek ez egy baromi hatékony processzor és még a teljesítményéből sem veszít szinte semmit.

Korábbi tesztjeimből tudom, hogy egy átlagos játéknak 4 magnál és 3 GHz-nél erősebb processzor nem kell a 60FPS-hez.

Ha ennyire hatékonyak ezek a processzorok, miért vannak ennyire lebecsülve és miért ilyen kicsi a népszerűségük? Szinte semmilyen gaming tesztet vagy bármilyen összehasonlítást nem találtam még ezekkel a processzorokkal.

Ha valóban csak ennyi a különbség akkor kb nulla teljesítmény csökkenés ellenében nem kell vízhűtésen meg toronyhűtőkön agyalnom, hogy melyik mennyibe kerül meg hogy férne be a gépházba... és még talán egy nagyobb tápegységet is ki tudok belőle spórolni és egy kisebb kapacitású is elég a konfighoz.



máj. 16. 19:29
 1/5 anonim ***** válasza:
máj. 16. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Értem. Köszi :)
máj. 16. 20:05
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Engem linkeltek 🤩🤩


Ahogy aodaát is írtam a turbó órajelek korlátozott ideig tarthatók, a turbo kifutása után az órajelek jelentősen esnek.


A T jelzésű procikat olyan szegmensbe szánták, ahol fontos hogy keveset fogyasszon, fontosabb mint a nyers all-core teljesítmény, de a magszám az kell.


Teljesen korrekt cuccok ezek, de ha kiakasztott turbo time limittel használod pl a 14400T-t akkor gyakorlatilag egy underclockolt 14400-at kapsz, ráadásul a legtöbbször felárral.

máj. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ez számomra azért érdekes mert akkor ezek alapján tud ugyanannyit fogyasztani mint a sima csak kevesebb ideig.
máj. 17. 05:07
 5/5 anonim ***** válasza:

Tud bármennyit fogyasztani, attól függ mit állítasz be a biosban. Nem az a nagy dolog, hogy bármennyi áramot meg tudsz vele etetni, azt bármelyik procival meg lehet csinálni. Ezért úgy vannak leválogatva, hogy azokat a magokat tokozzák T-nek, amik nagyon kevés áramból is jól mennek.


Hadd mondjak erre egy másik példát és azért AMD-t mert ott egyszerűbb a matek az áramfogyasztással:

Zen2 magokon alapuló processzorok pl Ryzen 5 3600X és a Ryzen 5 4650GE. Az előbbi esetében a TDP 95W míg a package power ( PPT) 128W. Utóbbinál ez a két érték 35W és 55W. Egy magon a teljesítménykülönbség kb 2%, 12 szálon valahol 8-10% környkén van. Egy hosszú all-core workload esetén ( mondjuk egy brutál nagy kódfordítás vagy akármi ) kevesebb mint feleannyi áramból megkapod a teljesítmény 90-93%-át, vagy ha szeretnéd akkor ugyanebből az 55Wattból a Ryzen 7 4700GE agyonveri a dupláját zabáló 3600X-et.


Itt azért kérnek el felárat,mert kiválogatják a keveset fogyasztó csipleteket. Laptopoknál ugyanez a helyzet, csak ott a különbség némileg nagyobb. A 15Wattos TDPjű processzorokhoz ki kell válogatni a keveset fogyasztó lapkákat, míg a sokat fogyasztók mehetnek a 35-45Wattos mezőnybe. Kódfordítási tesztekben pl a 15Wattos Ryzen 5 5800U 22%-kal volt lassabb, mint a 45Wattos 5800H. Elméleti példa: ha a TDPt vesszük felvett áramnak ( nem az, de ezt lusta vagyok kikeresni ) akkor egy hosszabb fordítást vagy rendert nem tudsz megcsinálni akkuról, mert a 45Wattos proci felzabálja másfél óra alatt, míg ugyanerről az akkuról a 15Wattos proci 6 óráig menne maxxon.


A T ( AMDnél GE) procik értelme ez, kis házban, pici hűtéssel, komoly táp nélkül képesek teljes értékű munkaállomásként funkcionálni, ami azoknál az üzemeltetőknél akiknél több ezres nagyságrendben vannak munkaállomások ez a kis fogyasztás hatalmas megtakarítás, egyrészt áramban másrészt az energiaellátó infrastruktúrában is. Lehet ezeket ész nélküli fogyasztással hajtani, csak hülyeség mert nem erre valók :)

máj. 17. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!