Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Rendszeres töredezettségmentes...

Rendszeres töredezettségmentesítés hatással van a HDD-re? Azt hallottam, hogy nagyon igénybe veszi, és ez negatívan hat ki rá. Csökkenti az élettartamát.

Figyelt kérdés
Ne kövezzetek meg érte, ezt csak hallottam egy személytől. Kíváncsi vagyok, hogy van-e neki igazságalapja.
2012. febr. 2. 01:48
 1/8 anonim ***** válasza:
38%

Mozgatja a fájlokat töredezettségmentesítés közben, tehát ez valamelyest igénybe veszi, azonban ne félj, nem ez miatt fog elpusztulni a HDD.

Ami fontos, nincs szükség arra, hogy naponta futtasd, elég kb. 3-4 hetente megnézni és ha 20% fölüli a töredezett fájlok aránya, csak akkor töredezettségmentesíts.

Ajánlott még előtte törölni az ideiglenes fájlokat, vagy lefuttatni egy CCleanert (ez egy soft tisztító, alpbeállításokon hagyva nem töröl olyat, ami miatt használhatatlanná válna a rendszer).

2012. febr. 2. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Nyilván igénybe veszi. Egyébként a mai világban már szinte felesleges a töredezettségmentesítés, főleg ha gyakrabban újrateszi az ember a windowst. Adat partíción meg pláne. Szép is lenne ha a terabájtos lemezem nyaggatgatnám ilyesmivel. Inkább a formázásnál választottam nagyobb clusterméretet, úgy kevésbé töredezik. A mai nagyobb fájloknál már jobban megéri, mint az alap kisebb.
2012. febr. 2. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 2xSü ***** válasza:
38%

#2 A nagyobb cluster méret miatt viszont a kisebb fájlok nagyobb helyet foglalnak, mint kellene. Adatlemezen – értsd videók, mp3-ak, képek tárolása – jó ötlet, de rendszerlemeznél nem igazán tudnám ajánlani, hacsak nem akarsz nagyobb üres területet áldozni ezért.


A nagy mértékű töredezettség erősen érezhető a lemezműveletek sebességénél, még a mai gépeken is. A Windows időről-időre végez alapszintű töredezettségmentesítést, így normál felhasználás mellett ritkán van szükség a manuális futtatásra.


A merevlemezt természetesen némileg igénybe veszi, de ennél jóval nagyobb terhelést is el kell bírnia. Viszont van a töredezettségmentesítésnek még egy hasznos következménye a fájlok töredezettségmentesítésén kívül, legalábbis elméleti szinten. Ugye új helyre mozgatja a fájlok darabjait, így azok újra fel lesznek írva a lemezre. Ugye a merevlemez mágneses módon tárolja az adatokat, így elméleti szinten a tárolt adatok idővel gyengülnek. (Persze ez csak elméleti dolog, gyakorlatilag egy szekrényben félretett merevlemeznek is meg kell őriznie az adatokat jópár évig, sőt inkább évtizedig.)

2012. febr. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én kikapcsoltam az automatikus töredezettségmentesítést, mert szerencsétlen hülye sokszor a legrosszabb pillanatban kapcsolt be. Az oké, hogy akkor, amikor x ideje nem nyúltam a géphez, de attól még a torrent meg mindenféle letöltés vagy a videókódolás ezerrel ment mindig amikor bekapcsolt.


A rendszerlemezen is gyorsíthat valamennyit a nagyobb clusterméret, mert így legalább egy helyre kerülnek a kisebb fájlok is, amik kisebb clusternál több helyre. Nyilván egy kis hely elvész, de szerintem ez manapság már nem probléma. Viszont olyan történeteket lehet hallani, hogy a rendszer csak az alap 16-os clustermérettel működik jól, a nogyobbnál behal.

2012. febr. 2. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2xSü ***** válasza:
76%

#4:


„Én kikapcsoltam az automatikus töredezettségmentesítést, mert szerencsétlen hülye sokszor a legrosszabb pillanatban kapcsolt be. Az oké, hogy akkor, amikor x ideje nem nyúltam a géphez, de attól még a torrent meg mindenféle letöltés vagy a videókódolás ezerrel ment mindig amikor bekapcsolt.”


Nem baj az. A rendszer elbírja. Legalábbis torrent esetén nem kellene, hogy zavarjon. (Nem szabadna lassítania a feltöltést.) Ha egy fájt nem tud elérni, akkor azt nem töredezettségmentesíti, de a többit igen. Szerintem többet vesztettél a kikapcsolásával.


„A rendszerlemezen is gyorsíthat valamennyit a nagyobb clusterméret, mert így legalább egy helyre kerülnek a kisebb fájlok is, amik kisebb clusternál több helyre. Nyilván egy kis hely elvész, de szerintem ez manapság már nem probléma.”


Kicsit számolgattam a Windows és Users mappát figyelembe véve:

Az alap 4 kB cluster méret esetén az 50 GB-nyi adat – meg van tömve rendesen a Windows mappám :-) – 13 millió clusterben tárolódik, ez 400 kB veszteséget jelent (azaz 0,8%-ot).

Kiszámítottam 16 kB cluster mérettel, itt 3,3 millió cluster kellett, a veszteség 2,1 GB (azaz 4,2%).

64 kB clusterméret esetén 1 millió cluster kell, a veszteség 9,8 GB (19.6%!!!)


(Ezért is jó csak a nagyobb fájlokat tartalmazó adat partíciót nagyobb cluster méretre állítani, hiszen ott jóval kisebb a veszteség a nagy fájlok miatt (kb. elhanyagolhat). Igaz, mivel azon általában nincsenek párhuzamos folyamatok, viszonylag kisebb a fájlmozgás, így amúgy is kevésbé hajlamos töredezni. Egy videó lejátszásnál meg nem sok vizet zavar, hogy a fájl 1 vagy 20 részletre van-e törve. Persze több ezer részre szabva már ott is lassulna rendesen a rendszer. A töredezettségnek sokkal nagyobb szerepe van a rendszerfájlok (dll-ek, exe-k, regisztrációs adatbázis, MFT, virtuális memória, stb…) esetén.)


A 16 kB-os cluster méret még tűrhető veszteséget okoz, de azért ez sem sokat véd a töredezettség ellen.


Mondjuk az is igaz, hogy a legtöbb fájl nem nagyon szokott mozogni a lemezen, max a temp, cache fájlok.


Én még mindig azt mondom, hogy 4kB-os cluster méret esetén, ha a programok telepítése közben valóban nem csinálsz más fájlműveleteket (torrent, több telepítés futtatása párhuzamosan), akkor nem sokkal rosszabb a helyzet, mintha 16 kB-os clustereket használnál.

2012. febr. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
ne akkor tm-sen amikor töltök bmeg
2012. febr. 2. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
egyébként meg a veszteséget nem tudod kiszámolni, mert ahhoz végig kellene nézegetni az összes fájl hosszát
2012. febr. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 2xSü ***** válasza:

#6 : Mert milyen jellegű problémát okoz számodra, ha a letöltés közben töredezettségmentesít?

#7 : (A #5-ös eredmények így születtek. Egy scripttel végigmentem minden fájlon.)

2012. febr. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!