Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért nem működik az alábbi...

Miért nem működik az alábbi robot?

Figyelt kérdés

Ez az első ilyen jellegű projektem és most ismerkedem a robotikával/elektronikával. Kezdésnek egy vonalkövető robot megépítése mellett döntöttem.

Az alap ötlet az hogy világítanak a LED-ek, a talaj színe alapján (sötét vonal, világos talaj) változik a fotoellenállás ellenállásának nagysága. A sötét csík kevesebb fényt ver vissza, így nő az ellenállás nagysága.


Tehát "jön az áram" az áramforrás negatív pólusától, itt áthalad egy trimmer potenciométeren, melynek "középső lábához" kötöttem a fotoellenállást, a fennmaradó, 3. lábat pedig bekötöttem az áramforrás + pólusába. A fotoellenállás másik lábát egy tranzisztor bázisába kötöttem így ha a csík felett van az LDR, akkor kevés elektront enged át a tranzisztor, így lassabban forog a motor a másikhoz képest, a robot kanyarodik és kész a vonalkövetés.


Sajnos csak a LEd-ek világítanak, de a motorok nem dolgoznak és nem értem miért nem. Átíveltem a motorokon 1-1 diódát ami így visszagondolva elég felesleges és talán ez okozza a gondot. Gondoltam még arra hogy a potenciométeren kéne állítgassak valamit, e nem igazán hiszek ebben a megoldásban. Talán a motorokkal van baj?

Ilyeneket használok: [link]

A fordulatszáma persze nagyon nagy, de kisebbet nem találtam sajnos.


A diódáknak a fekete vonallal megjelölt része van a negatív irányba, remélem az jól van úgy.


Valamint csináltam egy eléggé furcsa képet a dologról:

[link]


A pontok a forrasztási pontokat jelölik, tehát pl a 2 piros pötty az 1 dióda 2 lábát jelöli. A képen csak az egyik fele van meg a robotnak, de tengelyesen szimmetrikus, tehát felesleges lenne még egyszer lerajzolni.


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2013. nov. 3. 15:40
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja és 3db 1,5V-os ceruzaelemet használok áramforrásként.
2013. nov. 3. 15:41
 2/7 anonim ***** válasza:
Ilyen esetben mérések kellenének ahhoz, hogy fel tárd a hibát, például, hogy meg van e a nyitófesz a tranzisztoron, ha igen folyik e áram a kollektoron át stb. De igen a diódával van a baj, ami rövidre zárja a motor bemenetét, magyarán nem tud ott folyni áram. Ez ebben az állapotban egy elemmerítő/dióda melegítő.
2013. nov. 3. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ, ez sokat segít! :)


Tehát ki kell forrasszam és megfordítva visszatennem, vagy egyáltalán nem szükséges?

2013. nov. 3. 15:57
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom milyen célból raktad bele:D Forraszd ki simán, és ne rakd vissza. Egyébként ilyen feladatra valamilyen PIC jobban megfelelne. Megépíted és ha valami nem stimmel akkor csak átírod a programját.
2013. nov. 3. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Eredetileg én sem tranzisztorokkal akartam megoldani, de sajnos nem találtam Magyarországon olcsó és jó mikrokontrollert. Ez persze biztos az én hibám, de elég sokáig próbálkoztam és tényleg nem jártam sok sikerrel. :/ Persze már mindegy, elsősorban úgy is a tapasztalatszerzés volt a cél és ez a módszer is sok újat mutatott. :)
2013. nov. 3. 17:58
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom mennyire vagy tájékozott az elektronikai szimulációs szoftverek terén, de mondok 2 nevet: Tina, és ami a digitális cuccokhoz jobban passzol a Proteus 6.9/7.0 Ezekkel virtuálisan megépítheted az elektronikát, futtathatod azt, és méréseket hajthatsz végre az áramkörön, úgy mint a valóságban. Rengeteg pénzt megspórolt nekem ez a két program:D
2013. nov. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Elég hasznos tippnek tűnik, köszönöm! :) Valószínű teszek velük egy próbát, mert sajnos még a diódákat eltávolítva sem működik a motor. Mindenesetre programokkal biztos egyszerűbb lehet próbálkozni.
2013. nov. 3. 18:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!