Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Akarok egy 24/7 seed servert...

Akarok egy 24/7 seed servert és egy NAS-t otthonra, hogy érdemes?

Figyelt kérdés

A NAS csak házon belüli streamelgetésre lenne használva, valószínűleg gigabites etherneten és wifin, valószínűleg max. 1080p videókkal, egyszerre maximum kettővel, de wifin videó nemigen lenne streamelve, legfeljebb lejátszás előtt átmásolós módszerrel lenne megoldva, az nem nagy kényelmetlenség.


A seed szerver se nagy célokra kell, semmi ncore jellegű, leginkább linux disztrók meg szabadon terjeszthető zenék maradnának seedben. Csak ne pécén kelljen seedelni szakaszosan. Természetesen egy webes felületű kliens is menne rajta, csak hogy egy helyen legyen minden, és a seed szerver és a NAS közt is lenne valami automatizált átjárhatóság, leginkább szép és okos, napi 1-2 rsync képében. Ezt a részét megoldom, a hardver a kérdéses nagyon.


Megérné kis seed szervernek AMD E-450 vagy Atom alapon valami olcsó, ha a kis fogyasztás a legfontosabb? (24 órás üzem) Esetleg ilyen célokra egy Raspberry PI meg egy usb HDD megtenné? Csak a még kisebb fogyasztás miatt.


És mi lenne a legjobb, leginkább költségkímélő egy linuxos NAS alá? Főleg alaplap+CPU érdekel.


Úgy tervezem, hogy a NAS kap egy apró SSD-t a rendszernek, és egy 2 vagy 4TB HDD-t "szolgáltatni", majd valószínűleg/remélhetőleg újabb és újabb 4TB megy bele, amíg csak van SATA. Ez a gyenge pont: én még értelmes árban nem láttam olyan alaplapot, amin 6-nál több SATA van. Nem kell 3-as legyen (bár az SSD az lesz, mert a terv szerint a NAS nem megy, csak ha kell, WOL packetre ébred, pikkpakk feláll, mint egy giggolo, és némi tétlenség után lepihen).


ESETLEG megéri-e összevonni a kettőt, ha tényleg egy laza seed szerver (pár linux iso, nappal korlátozott sebességgel, éjjel fullon, legkisebb internet csomaggal, tehát nem nagy igényekkel), egy webes felületű torrent kliens és egy házon belüli használatra szánt NAS a cél? A NAS igénybevételének legrosszabb esete valószínűleg 2 db 1080p film lenne, nem tudom, mennyire kell hozzá kemény router, ha a NAS is csak az egyik ethernet csatlakozóba megy rajta, a lejátszó gépek meg vagy szintén ethernet, vagy wifi eléréssel csatlakoznak. Továbbá egyáltalán nem probléma, ha a megosztásról át kell húzni helyi hdd-re egy-egy filmet lejátszáskor. Természetesen telefon, zenegépek, bármik használhatják, amik nem nagy forgalmúak és nem előre helybe másolósak. Sose csináltam még hasonlót, leginkább az érdekelne, miből mi a minimum, amire biztosan szükség lesz. Természetesen nem az a terv, hogy a ma szükséges minimumokból építsek rendszert, hanem egy jó viszonyítási alap, jó minimumszint körvonalazása fájlszerverre és 24/7 üzemű, nagyon alacsony fogyasztású segédgépre.



2014. ápr. 13. 18:14
 1/2 Tengor ***** válasza:

Egy NAS és egy seed szerver operációs rendszer igénye olyan minimális, hogy teljesen felesleges SSD-t alátenni. Induláskor betölti a rendszert, utána úgy is memóriából fut szinte.


Meglátásom szerint felesleges lenne két gépet üzemeltetni arra a feladatra, amit egy is el tud látni. A NAS-ok simán használhatók seed szerverként is. Vagy akár otthon is összeállíthatsz olyan rendszert, ami seedel is és NAS funkciókat is ellát.

2014. ápr. 13. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Akkor már azt hiszem csak a sok sata portos alaplap és nagyon kis fogyasztás olcsó házasítása marad kérdésnek, nem tudom, feltegyem-e külön?
2014. ápr. 13. 19:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!