Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mitől képes egy újabb processz...

Mitől képes egy újabb processzor jelentősen alacsonyabb frekvencián mégis gyorsabban végrehajtani feladatokat, mint egy régebbi, ami sokkal magasabb frekvencián dolgozik?

Figyelt kérdés
Igazából a dolog miértjére vagyok kíváncsi architektúra szinten. Létezik, hogy csupán a kibővített utasításkészlet, vagy a nagyobb méretű cache és megnövelt FSB ennyit számít, esetleg a kisebb csíkszélesség? (szerintem ez utóbbi csak a fogyasztásra hat). Például egy mai képekkel, (flash)videóval teletűzdelt weboldalt böngészve a processzor felhasználja a többmagos/többszálas feldolgozási képességét? Egy régi 3GHz-es proci szenved vele, egy modern 1.7-es meg játszva elvégzi. Mi a jelenség valódi oka?
2015. szept. 20. 00:07
 1/2 anonim ***** válasza:
A legnagyobb különbség, hogy nem mindegy hány mag... architekturálisan meg oldalakat lehetne írni arról, hogy hol, mit és miért alakítottak át. De rengeteg utasításkészlet is bekerült, amik bizonyos műveleteket iszonyatosan felgyorsítanak.
2015. szept. 20. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
71%

Sok mindentől függ. Itt van például a Core 2 megjelenésekor írt Prohadver cikkből egy részlet (azért is innen, mert itt ugrott a legnagyobbat az órajelenkénti teljesítmény egy új architektúrára való váltás következményeként egy gyártónál):


"Érdekes módon most, hogy az Intel egy teljesen új felépítésű CPU-családot vezet be, kiemelkedő fontosságú tényezővé lép elő a processzor, illetve a rendszer fogyasztása, és a fejlesztők dokumentumok tucatjain keresztül magyarázzák mindenféle csili-vili képlettel kiegészítve, hogy a teljesítmény nem csak az órajeltől, hanem az órajelenként végrehajtott utasítások számától is függ. Emlékezzünk csak vissza, ugyanez az Intel 2000-től 2005-ig, a kétmagos processzorok megjelenéséig azt állította, hogy csakis a megahertzek számítanak, vegyünk minél magasabb órajelű processzort, annál jobb lesz nekünk, mindeközben a Pentium 4 processzorok fogyasztása 130 watt fölé emelkedett; ez persze akkor nem volt lényeges kérdés... Micsoda fordulat!

Az Intel szerint az új képlet mostantól: teljesítmény = órajel x órajelenként végrehajtott utasítások (IPC) száma. Az AMD már az Athlonok megjelenését követően erre az álláspontra jutott, mégsem vették komolyan a kisebb processzorgyártót, mert az Intel sokkal nagyobb befolyással bír. Ez a képlet végeredményben a MIPS (million instructions per second) értékének meghatározása, tehát kimondhatjuk, hogy az Intel ismét feltalálta a spanyolviaszt... Azonban napjaink egyre fejlettebb processzorai esetében ez a képlet már nem állja meg a helyét, mert a teljesítmény másképpen is fokozható, mint az órajel vagy az IPC növelése. Vannak még különböző módszerek, mellyekkel ugyanez a "hatás" érhető el, gondolunk itt arra, hogy például bizonyos módszerekkel csökkenthetjük a végrehajtandó utasítások számát, így végeredményben nő az egységnyi idő alatt végrehajtott utasítások száma (lényegében ugyanoda lyukadunk ki), ezt hivatottak elősegíteni a Single Instruction Multiple Data (SIMD) utasításkészletek is, mint amilyen az 1996-ban bevezetett MMX-technológia, vagy a később bevezetésre kerülő SSE, SSE2, SSE3, 3DNow!, 3DNow!+ is, és ugyanezt a nemes feladatot látja el a Pentium M-ben debütáló Micro-Ops Fusion, avagy mikroutasítások fúziója is. Erről később még szó lesz."


És utána az első Core i család megjelenése (elemzés és teszt):

[link]

És nagy ugrás volt még a Sandy Bridge is:

[link]


Ilyen cikkek elolvasásából már picit sejthető, hogy mennyi kis apróság van egy CPU-ban, de ezekből laikus fejjel nem mindent értünk pontosan, ahhoz alaposan kéne ismerni a chipek működését.

Hasonlóan alapos tesztek vannak a GPU-król is...

2015. szept. 20. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!