Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Egy nagy, vagy két kis méretű...

Egy nagy, vagy két kis méretű ventilátort lenne érdemesebb a gépem tápegység felőli oldalán felszereljek?

Figyelt kérdés

Részletek:

----------


Anno osztálytársamtól kaptam egy használt alkatrészeiből összeállított asztali gépet.

Mielőtt valaki félreértené, nem 386-os, nem Pentium 1-2-3 kategória, annál azért jobb mindenben.

Nekem csak tojássütők hőteljesítményével vetélkedő laptopom volt akkortájt, ami ebben (a saját hőjétől) kezdett kinyiffani.


Osztálytársam viszont rendetlen és dohányos, s amikor otthon komolyabban belenéztem a gépbe.... ájjj, valami bődületesen retkes volt.

Ezzel a tudattal én nem is tudtam tovább használni, így szétszedtem darabjaira, hogy majd kipucolom.


Csak aztán sok teendőm összegyűlt, és hónapokig ott állt szétszedve az egész.


A hétvégére apám viszont kialakított a garázsban egy nekem szánt műhelysarkot. Éspedig a végre kész műhelyembe jó lenne egy gép is.

Ami leginkább számításigényes/processzorigényes feladatok lennének, azt ezen a gépen szeretném végezni majd. Magyarán ezt a gépet szeretném a leginkább kihajtani - lévén, asztali (dobozos) gép, így ezzel tehetem meg ezt leginkább.


A mai napon végre ténylegesen kitisztítottam az egész kócerájt, s elkezdtem összerakni.

Elővettem emellé a ventilátoros dobozomat is, amiben egy olcsó turkálás alkalmával összevásárolt ventilátorokat gyömöszköltem be. Van benne vagy min. 20 db alsó hangon, de inkább 30, mindenféle méretekben. Arra emlékszem, hogy végigteszteltem az ismeretlen eredetű példányokat, így ami a dobozban bent van mindegyik működik.


A számítógép ház egy csupa-szürke Aero Cool T3 példány. (A T3-at onnét gondolom, hogy a lehúzhatóra tervezett (kallantyús) oldalán van egy olyan "Alien" embléma-szerűség, amire "T3" van bevésve furcsa betűtípussal)

A hátsó, tápegység felőli oldalon plusz 2 átlag (azt hiszem az a 8×8 cm-es) méretű ventilátort lehetne felcsavarozni.

VISZONT észrevettem, hogy van egy másik csavarhely is, s abba pont beleillene egy óriásventilátor, ami a dobozban volt.


Az óriásventilátor - címkéje szerint - névlegesen 0.9 Amper. Vastagabb is kicsivel, mint az átlag.

Ezek a normál méretű ventilátorok úgy átlagban 0.15 és 0.22 Amper között mozognak felvett áramteljesítményben. Van kisebbre is példa, de 0.22-0.25 Ampernél nem igazán van nagyobb.


Melyiket lenne érdemesebb használjam : A nagy böszme ventilátort, van 2 db normál méretűt egymás alatt?


Vagy esetleg érdemes lenne kipróbálni, hogy belülre teszem a nagyot, s kívülre két kicsit, megegyező fújási irányban?

Utóbbi esetben össze tud adódni a teljesítményük funkcionálisan? Vagy inkább csak zavarnák egymást?



2017. máj. 7. 15:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A nagyobb venti csendesebb. Kisebb fordulaton tud ugyanannyi levegőt szállítani,mint a kisebb ventik.
2017. máj. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Két kisebb ventilátor funkcionális összteljesítményével szemben is megérné?


A nagyobb venti alapterülete úgy valamivel több, mint a fele a két kisebbnek együttvéve.

2017. máj. 7. 15:49
 3/11 anonim ***** válasza:

Ez nem csak az alapterületen múlik. A lapátok kialakításán,hány db lapát van rajta,stb...

Annak nézz utána,hogy mennyi az adott venti légszállítása.

2017. máj. 7. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Két ventilátornál a "légszállítás" simán csak összeadódik? Eszerint kell számoljak?
2017. máj. 7. 16:04
 5/11 A kérdező kommentje:

Kimostam alaposan, majd bekentem WD40-el azt a nagy ventilátort.


Hááát..... JÉZUSOM! Ezt nem is PC-be tervezték!

Ez egy istenverte szélerőmű, komolyan!

13.5 voltnál érte el a 0.9 Ampert.

Nem vettem észre, miközben teszteltem, volt előtte egy zacskó. Nem fogtam le a ventit, az pedig ahogy mászott előre a hátranyomott levegőtől, egyszer csak beszívta. Úgy bedarálta, h. majd' betojtam.... 😃

2017. máj. 7. 16:36
 6/11 anonim ***** válasza:
Akkor a légszállítással gondolom nem lesz probléma.
2017. máj. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Gábor_79 ***** válasza:
És a PC működik?
2017. máj. 8. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Gábor,


Egy fél-háromnegyed évvel ezelőtt, amikor megkaptam, még működöt, utoljára, mielőtt szétkaptam volna.

Akkortájt még rendes osztálytársam a saját szobájában rakta össze velem, s egyben vittem haza.


Valamilyen AMD-s gép. Majd látni fogom, amikor az alaplap felcsavarozásáig eljutok, de a garázsban van a cucc, távol a szobámtól.


Tegnap este ("sajnos") megláttam, hogy még elől további 4 kisventinek van csavarhely... éshát, sajnos nem tudtam megállni, hogy ne túrjak elő a pakkból és mossak ki még 4 olyan ventit. :D

Úgyhogy ma azok még vissza vannak.

2017. máj. 8. 19:16
 9/11 A kérdező kommentje:

Amúgy egy teoretikus kérdés, amit már azt hiszem felvetettem, de direktbe nem kérdeztem rá:


Ha egymás után lennének ventilátorok - ugyanis ez hátul megoldható, az óriásventilátor mögé a házon kívül fel lehet a két kicsit is csavarozni (csavarhúzóval be lehet nyúlni gond nélkül a nagy lapátjai közé, s úgy megoldani -, akkor az erejük összeadódik, vagy kioltanák egymást?

2017. máj. 8. 19:22
 10/11 Gábor_79 ***** válasza:
A gyengébb légszállítású valamennyire visszafogná a légáramot. Nem adódik össze az biztos. Ha végzel egy gondolatkísérletet, akkor beláthatod. Ha azonos légszállításúakat raknánk egymás után, akkor sem hinném, hogy dupláját mozgatnák egyből, hanem mondjuk 5-10%-ot rásegítenének egymásnak, ha a turbulenciával most nem számolunk.
2017. máj. 8. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!