Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Gyorsan és erősen forrósodó...

Gyorsan és erősen forrósodó 10 éves laptopot érdemes megvásárolni, megfelelő hűtéssel?

Figyelt kérdés

Egyelőre tesztelni se nagyon tudtam a megvásárlásra tervezett, bő 10 éves laptopot, mert a win haldoklik rajta, linuxot akarok rátenni, de időközben az szétkapcsolta és autorestartolt, forrósodásra hivatkozva.


(A linux tökéletesen elindult, live cd-ről, restart után is. De a régen rűtelepített windows sz.Rakodott eléggé...)


Kb 10 perc alatt nagyon meleg lett az akksi, tapintással érzékeltem.


Mivel egyelőre szétkapcsolt, hagyom hűlni, így még nem volt lehetőségem különösebben tesztelni a laptopot.


Ennél fogva sajnos egzakt adatot se tudok megadni a hőfokáról.


Mégis, a leírásom alapján meg tudja saccolni egy hozzáértő, hogy laptop hűtőt használva (ha majd lesz a teszteléséhez laptophűtő) kétesélyes-e, hogy érdemes megvásárolni vajon, vagy pedig eleve hagyjam a fenébe és ne vásároljam meg?


Tehát megítélésetek szerint ez eleve "kuka", vagy van esély, hogy ha hűtöm, akkor érdemes rákölteni egy ötezrest összesen, a laptop-ra?

(Ebbe az 5 ezer FT-ban nem számoltam bele a laptop hűtőt.)


Mondom, bő 10 éves laptop, ennek figyelembevételével fontolgatom.


Csak, értitek, hiába olcsó, nem akarok kvázi kidobni az ablakon 5ezer FT-ot se, ha nem érné meg...


Ezért teszem fel e kérdést, mert nem tudom, megéri-e. Hiszen eddig amit sikerült megnéznem, számos tényező megfelel egy 10 évvel ezelőtti gyártási követelménynek, legalábbis néhány alapvető vonatkozást figyelembe véve.


Más szempontból (fél óra alatt ellenőrizni tudtam pár dolgot), azok rendben levőnek látszanak:

BIOSt megnéztem, usb portok oké, egyszer elindult a win, file másolás sikeres volt, penről is. Egér, klavi megy usb-ről, a beépített klavi is oké, merevlemez tesztelése még hátra van.


Ellenben laikus vagyok ahhoz, hogy a forrósodás milyen szinten elfogadható...


Tehát az a kérdésem: pusztán ellensúlyon múlik-e a használhatóság, tehát a hűtésen, vagy eleve elfogadhatatlan egy bizonyos hő feletti érték, hűtetlen állapotban?


Van ennek kapcsán egy általános kérdésem is: egy mozgó alkatrész mentes, ssd-s laptop/nettop igényelne -e hűtést, vagy azok is tudnak forrósodni?


Ellenben a konkrét laptop, amit fontolgatok vásárlásra,

az mozgóalkatrészes, merevlemezes, bő 10 éves, beépített DVDíróval.

Nem Celeron, hanem Intel Core Duo,

mégpedig 2 x 1.66 GHz proci; 1 GB RAMmal.



2017. máj. 13. 21:09
1 2
 1/16 anonim válasza:
Mire kell a gép?
2017. máj. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Szimpla netezős, médiás célra kell. Olvasni, videót nézni, képeket nézni, zenét hallgatni, online levelezni, weboldalakat nézni, ilyesmik. Semmi extra.


De hogy jön ez ide? Engem a forrósodása érdekel, hogy van-e olyan határérték, amitől már használhatatlan egy laptop? Avagy elég, ha hűtöm, laptophűtővel?

2017. máj. 13. 22:06
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

"Engem a forrósodása érdekel, hogy van-e olyan határérték, amitől már használhatatlan egy laptop? "

Nem azonnal mennek tönkre a melegtől, hanem a folyamatos felmelegedés és lehülés teszi tönkre a forrasztásokat.

Ezt sokszor ideiglenesen "javítják" úgy, hogy megmelegítik hajszárítóval a problémás forrasztás, ezután még 1-2 hétig vagy hónapig működik, sok a kókányolt laptop az aukciós oldalakon

A hűtőpad semmit sem ér, ha rosszul van a laptop hűtése megtervezve.

Mi a laptop pontos típusa, mennyit kérnek érte?1 gb ram ram elég karcsú manapság.

2017. máj. 14. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Köszi az infót, előző.


Közeli rokon jó ismerőse adná el 5ezerért a régi laptopját, nem valószínű, hogy átverne, de állítólag

nem nagyon értenek a számítógépekhez,

nem biztos, hogy rendeltetésszerűen használták.


A laptop márkája és típusa:

Samsung R55


A BIOS nem ír gyártási évet, de a bejelentkező képernyőn felvillan a BIOS dátum, de ugye nem tudom, hogy

hó/nap/év

vagy pedig

év/hó/nap

a sorrend, nem tudom, usa, vagy brit sorrend, de

06

az eleje és

09 a vége,

de mivel a laptop hátulján "2005"-ös év van ráírva, feltételezem, hogy a BIOS verzió

nem 2009, hanem

2006.


Van mindezekhez egy további, kapcsolódó kérdésem:


ha már túl forró, akkor magától kikapcsol, pedig ma raktam rá szuperul működő linux oprendszert, más, még régebbi gépeken éveken át remekül működik, és láthatólag ezen a laptopon is, de pl amikor nem volt olyan meleg a laptop, 30-40 percig is bekapcsolva maradt, majd automatikusan kikapcsolt, de pl telepítés után, amikor már legalább másfél órája be volt kapcsolva, majd én magam manuálisan kikapcsoltam a laptop-ot,

utána bekapcsoltam, elindult szépen a linux, beboot-olt, de 10 perc után spontán, automatikusan kikapcsolt a laptop.


Ehhez kapcsolódik egy további kérdésem tehát:

létezik a laptop-okban automata kikapcsoló, hőérzékelés hatására? És netán emiatt kapcsolt ki magától?

2017. máj. 14. 15:42
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

12 éves géppel nagyon lassú lesz a böngésző + video.

olcsóbban kapsz újonnan egy tabletet.

2017. máj. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha túlmelegszik, kikapcsol hogy ne menjen tönkre, ennyi, ezt minden processzor tudja kb 15 éve.

5ezret megér, persze nem ártana kipucolni és ujrapasztázni.

2017. máj. 14. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a válaszokat. Mit jelent kipasztázni egy laptop-ot? Eddig asztali gépeket használtam csak, azokat kifújatni szoktam olykor, tehát portalanítani. A laptop-okat nem kell portalanítani?


(Egyébként tényleg ma már ötezer FT-ért is kapni tabletet? Egy éve néztem utoljára, akkor még 10-ért volt legolcsóbb.)

2017. máj. 14. 16:54
 8/16 A kérdező kommentje:
Ja, és ezekhez még egy kérdés: megéri venni 1500 FT-ért laptop- hűtőt EHHEZ a laptop-hoz? Egyhuzamban hány órát fogom tudni használni hűtővel, esélyesen?
2017. máj. 14. 16:56
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis számítógép/laptop fizika.


Na most a processzor és a processzor hűtő felülete mikroszkopikus szemmel nézve egyenetlen. Azaz a hűtő és a processzor nem tud teljesen egymásra feküdni. Erre a célra úgynevezett hűtőpasztát kell használni. Ez kitölti a mikroszkopikus részeket így tökéletes lesz a hőátadás. De ez a paszta 2-3 év alatt elkezd kiszáradni. 10 év után már semmi hőátadásra nem képes. Ezért meleg a gép mint az állat. Nem tudja a hőt átadni.


Szét kell szedni a laptopot le kell a régi száraz pasztát törölni, és újat kell felkenni. Ez asztali számítógépnél alap szintű művelet, de egy laptop szétszedése jóval nehezebb, érdemes hozzáértőre bízni. Semmit nem ér a vacak hűtőpad ha nem tud a processzor a hűtőnek hőt átadni a száraz paszta miatt.

2017. máj. 15. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

ennyiből áll, egy normális laptop-tisztítás...

https://www.youtube.com/watch?v=sFp5x_2VoxU


"Laptop tisztítás (teljes külső és belső + újrapasztázás) 1 munkanap, ára: 9 900 Ft."

[link]


(én, nem venném meg....!)

2017. máj. 15. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!