Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Linuxra milyen notebookot vegyek?

Linuxra milyen notebookot vegyek?

Figyelt kérdés

A kérdés nem teljesen jó, méretét tekintve tulajdonképpen egy netbookra lenne szükségem. 10 inches képernyőnél nagyobb nem kell, maximum 12 de igazából a kis súly is lényeges, ezért valószínű a kisebb a nyerő.


Egy olyan kéne amin egy ubuntu elfut akár virtuálboxban, akár Windows mellé (vagy helyett) feltenni.

Egyetemen használnám nagyon alap Linuxban való programozáshoz, gyakorláshoz. Van rendes laptopom amin ez a feladat (és még sok más) tökéletesen kivitelezhető, viszont féltem magammal vinni és nehéz is (3-3.5 kiló mindennel együtt).


Használtat szeretnék, mert újra sajnálnék sokat kiadni, a régi konfigok amik 15-20 ezer forintba kerülnek viszonylag normális állapotban, mennyire képesek jól futtatni egy ubuntut?

Amit gondoltam, hogy az esetleges merevlemezt ssd-re cserélem (60 vagy 120gb nagyon hasonló árban van) és ha lehet akkor a ramot bővíteném (4 giga biztos elég lenne, a 2 giga az olcsóbb és valószínűbb ebben az árban).


Szóval elég lehet egy ilyen linuxra? Valaki tud esetleg ajánlani olyat amik 6-8-10 éve népszerűek voltak és egy kis bővítéssel, talán egy új aksival használható még pár évet?



2018. szept. 20. 23:07
 1/5 hypno ***** válasza:

Az a baj, hogy a kis súly viszonylag új "találmány". Ennek alapvetően az az oka, hogy a kisebb fogyasztású processzorok tették lehetővé az akkumulátorok méretének és ezzel együtt tömegének csökkentését, meg időbe telt, mire az optikai meghajtók is kikoptak a rendszerből.


A Dell Latitude gépeiről tudom biztosan, hogy Ubuntu ready. (Épp két napja telepítettem Ubuntut egy Dell Latitude e5420 laptopra windows 10 mellé, de az egy elég nehéz darab.)

Én mindenképpen valami üzleti kategóriás darabot ajánlanék, mivel a konzumer cuccok 6-8 év alatt pont maguktól is szétesnek.



Az Ubuntu rendszerigénye meglehetősen szerény a windowshoz szokott felhasználók számára

[link]

2018. szept. 21. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
HP Elitebook 2570P, Lenovo Thinkpad x220 vagy Dell Latitude E6230 laptopot, 12.5 inchesek, sokkal jobb minőségúek, mint a rossz minőségű anyagokból készült és lassú netbookok, olyat sosem volt érdemes venni.
2018. szept. 21. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Én 100e-ért vettem egy használt 12,5"-es Dell Latitude-t egy 3. gen i7-es procival, és vettem hozzá egy új, nagyobb akksit. Xubuntu betonbiztosan fut rajta, és jó esetben 5-6 óra üzemidő is kijön (persze csökkentett fényerőn).

Ajánlanám, és így nem is fogsz vagyonokat költeni, nekem az akksival együtt 130e-ből kijött.

2018. szept. 22. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Alain Delon ***** válasza:
Maga a rendszer 2 GB memóriával simán elmegy, bármelyik disztró (igen, a KDE is!) legyen az, de ha netre mész vele, már kevéske lehet.
2018. szept. 22. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, könnyű gép alatt olyat értek ami mondjuk 1 kiló minden töltő és egyéb kiegészítő nélkül.

A súly mellett pedig fontos, hogy ne foglaljon nagy helyet. A jelenlegi laptopom 2.5kg plusz a táska, töltő nélkül úgy 3 kiló. Szóval ezt netbook+táska esetén jó lenne lefelezni. A helyfoglalása pedig azért fontos, mert sokat utazom busszal, vonattal és kényelmesebb ha kisebb helyre elfér, nagy képernyőre pedig amúgy sincs szükség, mert egy linuxos parancssori ablak menne rajta amikor használom.


Azért kérdeztem esetleg a régebbi netbookokat, mert ránézésre jó állapotban vannak (nincsenek szétesve és hasonlók). Nekem úgysem extrém körülmények közötti használatra kellene.

Az első amit csinálnék velük, hogy a régi hdd-t kiszedném a helyére menne egy ssd, a ramot ha lehetséges bővíteném, meg egy alap takarítás kívül-belül.

Ha emellett egyébként jó állapotban maradt 6-8 év alatt, akkor erre a feladatra megfelelhet?

Sajnos 100 ezrem nincs a történetre, de még a fele se.

Konkrétan 15-20 ezer forintért láttam jó állapotú(nak tűnő) netbookokat, személyesen úgyis megnézném előtte, és akkor mondjuk egy 10-es lenne az ssd, ramot nem tudom egyelőre de úgy 30-40-ből jó lenne kijönni. Persze csak akkor ha ilyen alap linuxozásra alkalmas, mert ha nem akkor bele se kezdek.

2018. szept. 24. 17:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!