Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Büntethető az, aki torrentet...

Büntethető az, aki torrentet tölt fel?

Figyelt kérdés
Kérdésem elméleti, mert konkrét esetről nem olvastam,viszont kíváncsi vagyok. Mondjuk egy házkutatás során valamiért elkobozzák a számítógépét az embernek. A szakértők rajönnek, hogy xy a gépén torrenttel pár filmet feltöltött. Tegyük fel 10 db-ot. Megbüntetik emiatt?

2021. márc. 17. 12:03
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Büntethető, de ahhoz elég konkrét bizonyíték kellene. Maga a feltöltés ami büntethető, tehát ha pl. csak letöltöd a dolgokat, és a feltöltést 1 kB-ra limitálod, akkor gyakorlatilag nem is töltesz fel semmit. Ha nincs limitálva, és megnézik a géped, akkor sem tudják bizonyítani, hogy te azzal töltöttél-e fel. Egyébként itthon nem foglalkoznak vele, de ha biztosra akarsz menni, akkor VPN-en keresztül tölts csak, a géped háttértárát meg titkosítsd VeraCrypt-tel.
2021. márc. 17. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:

A kérdező vagyok. Köszönöm a válaszokat. Nem szoktam torrentezni (se letölteni, se feltölteni vele semmit). Csak tudom, hogy rengetegen használják. Emiatt is érdekelt a jogi/büntetési háttere ennek. A windows is eredeti nekem. Az egyik kommentben példaként írtam azt az esetet, amit ezen a honlapon megosztott egy másik kérdező.

Utóirat: Ezt új profilról írtam, mert amiben feltettem a kérdést törölve lett, ugyanis új email címet használok.

2021. ápr. 1. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Igazsagugyi szakertokent mondom.


Mar legalabb harom torrentes ugyem volt, nyomozati es birosagi szakaszban is ahol a nagy feltoltokre mentek ra.


Az elsoben nyomozati es birosagi szakaszban is benne voltam. Egyebkent kb az elso szakertoi esetem volt. Ott csak az uzemeltetoket vettek elo. Akik azzal vedekeztek hogy ok valojaban semmit nem osztanak meg. Es nem is bunreszesek mert fogalmuk sem volt hogy a felhasznalok mit osztanak meg. Ok csak az oldalt uzemeltettek.. :)


A masodik NAV nyomozati szakaszaban levovel nem tudom vegul mi lett. Ott csak az oldalrol es a hazkutatasokrol (kb 4-5 nagy feltolto) osszeszedett anyagokat kellet velemenyezni. Illetve az oldal uzemeltetoit felderiteni.


A birosagi szakaszos az egy harmadik torrent oldal volt. Ott ha jol emlekszem 3 nagyobb feltoltore probaltak az elmaradt sok tizmillios szerzoi dijat raverni + buntetest. Kozben az egyik valami betegsegben meg is halt. Az itelet vegul mi lett, nem tudom.


Szerencsetleneket egyebkent sajnaltam. Mert kb mind csak annyit csinalt hogy mas torrent oldalakrol toltottek le, es a kedvenc torrent oldalukon osztottak meg. Tehat eredendoen nem ok "loptak" el az eredeti "bolti" anyagokrol.


De ez a birosagot ugy ereztem nem hatja meg (valahol ertheto modon). Es ugy itelik meg, hogy ezzel a lepessel a szerzoi joggal vedett mu nagy nyilvanossag elott kerul megosztasra. Ami igy mar nem magancelu felhasznalasnak minosul (amit a szoftverek kivetelevel amugy nem buntetnek).


Szoval biztosra mondom mindenkinek: buntetik. Vagy amig elso kezbol tapasztaltam... hogy pontos legyek... a torveny erejenel fogva uldozik.


Ja es a fenti esetekben nem csak szovftver hanem audiovizualis anyagok feltoltese volt inkabb. Tehat filmekre zenekre is megallapitjak.

2021. dec. 2. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Bar nem volt kerdes, de megemlitem. Ma (meg) itthon nem buntetik a magancelu felhasznalast audiovizualis muvek eseten. Tehat magancelra filmet ez zenet letolthetsz "illegalis" forrasbol is, azaz onnan, ahonnan a szerzoi jog megfizetese nelkul osztanak meg anyagot. De tudni kell, hogy ez is szerzoi jogot sert. De mivel nincs buntetesi tetel hozza rendelve ezert nem is uldozik. Tehat jelenleg ez inkabb csak hivatalosan "megturt" cselekmeny. De csak a magancelu!!!


De szoftvereknel mar nem letezik a magacelu felhasznalas "intezmenye". Ott nincs magancelu felhasunalas az most is buntetheto. Az mas kerdes hogy a hatosagonak nincs eroforrasa a kishalakra horgaszni. Meg az orszag haromnegyedet kriminalizalni.. :)


A magancelu felhasznalas amugy az, hogy haszonszerzes nelkul az anyagot, szuk korben megnezitek meghallgatjatok. Csak ennyi.. minden mas mar nem magancelu.


Pl joga teremben oktatokent hasznalod. Vagy a bufedben hatter zenekent megy, DJ-kent buliban nyomod. Vagy nagy nyilvanossag elott (pl torrent oldalon) megosztod, esetleg penzert arulod.


Az elso par esetben a DJ-ig bezarolag amugy van erre lehetoseg ha a megfelelo szerzoi jogvedo szervnek (talan MAHASZ) kifizeted a jogositas dijat. Akkor lehet tolni nyilvanos helyen is a letoltott zeneket.


Remelem nem volt haszontalan ismeretterjesztes :)

2021. dec. 2. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!