Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Egyesek miért utasítják el a...

Egyesek miért utasítják el a Facebookot és vélekednek róla fóbiásan? A Google kereső is tárol minden apró adatot egyetlen kereséssel, akkor meg nem mindegy?

Figyelt kérdés

Még fényképet sem kötelező kitenni magatokról, vagy az arcotokról.


Elmagyaráznátok, hogy mi itt a valós veszély?


2021. ápr. 10. 16:58
1 2
 11/13 Szirty ***** válasza:
Nem feltétlenül veszély, de nem mindenki szereti (vagy tűri el) hogy mások a nyakába öntsék a fost.
2021. ápr. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
58%

Inkább az a kérdés, hogy miért ne utasítanám el? Mi van ott, ami annyira nékülözhetetlen?

A fontos ismerőseimmel napi-heti szinten tartom a kapcsolatot, így tudom, mi van velük. A kevésbé fontosak, nos, ők azért kevésbé fontosak, mert kevésbé érdekel, mi van velük (leginkább semennyire).

Vannak ugyan érdekes tematikus csoportok Facebookon, talán emiatt megéri fent lenni. Az más kérdés, hogy például óvodai, iskola csoportok nagyon sokmindent csak Facebookon tesznek közzé, úgyhogy szülőknek kötelező is fent lenni.

De maga a Facebook webes felületes és a mobilos app is egy borzasztóan erőforrászabáló valami, az ilyet pedig nem annyira szeressük. Ha információhoz akarok jutni, akkor megtehetem több, jóval kevésbé erőforráspazarló módon.

Az már csak hab a tortán, hogy a facebook már tényleg mindenhol ott van, mindenről mindent akar tudni, lehetőleg most azonnal...

2021. ápr. 10. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

Kezdeném azzal, hogy bármiről legyen szó, mindig lesznek, akik kissé túlzottan paranoiásak. Persze, a másik véglet sem túl előnyös. Egy reális arany középutat lenne ideális megtalálni, de természetesen az egyén joga eldönteni, hogy ő mit mennyire tart fontosnak, és mitől mennyire tart. Hogy melyik aggodalom melyik esetben mennyire volt jogos, arra pontos választ csak utólag tudunk kapni.


"Egyesek miért utasítják el a Facebookot?"

Mert olyan adatokat is gyűjt és tárol, amikhez semmi köze. Ameddig csak azt tárolná rólam, amit én magam adok meg, addig nem lenne probléma. De amikor visszapofáz, hogy akit bejelölök, azt én nem ismerem személyesen, így nem jelölhetem ismerősnek, akkor azért úgy elgondolkodok, hogy ezt talán már nem lenne illendő. Vagy amikor felajnálja ismerősnek a több, mint 100 km-re élő, még az iWiW-korszak előtti barátnőmet, akivel szakítás után egy szót sem beszéltünk sem élőben, sem online, és Facebookon közös ismerősünk sincs. Miért is javasolta ismerősnek?

Aztán azért sem kedvelik, mert az adatokkal etikát és legalitást sárba tipró módon kereskedik. Persze, van, hogy ebből még jó is kisülhet. A célzott reklám nemn sátántól való, és általában a felhasználónak is kifejezetten előnyös. A gond az, hogy az adataid kezelése kikerül a kezeid közül. Ameddig csak arról van szó, hogy pénisznövelő meg hüvelygombakenőcs helyett olyasmit reklámoznak, ami érdekel is, addig ez egy tök jó dolog. De semmi nem gátolja meg őket, hogy az adataidat másoknak továbbadják. Ezeket nem csak szép és előnyös célokra lehet ám felhasználni! Persze, ez most még paranoiának tűnhet. De honnan tudod, hogy mire fogják 2, 3, 5, vagy 10 év múlva az adataidat felhasználni? Nézd meg Kínát! Fel tudják használni az ember ellen a róla gyűjtött adatokat? Naná.

[link]

Oké, ez egyelőre még csak a fantázia szüleménye, és - itt, Magyarországon - szó nincs ilyan szintű monitorozásról. De vajon nem is lehetne hasonlót elképzelni? Dehogynem... és vannak országok, ahol már ilyen, vagy közel ilyen szintű az adatokkal való visszaélés. És még csak "rossznak" sem kell lenni ahhoz, hogy valaki ennek a kárát lássa. Mi lenne, ha a főnököd előbb tudná a munkahelyváltási szándékaidat, mint ahogy azt bejelented neki? Sőt... ha már akkor tudná, amikor csak felmerül benned, hogy lehet váltani kéne? Sőt... nem biztos, hogy jól járnál, ha egy új munkahelyen a főnök még a próbaidő lejárta előtt tudná, hogy mennyire lennél lojális a vállalathoz. Mi lenne, ha a kormányzat tudná, hogy ki milyen véleménnyel van róla? És mondjuk ez szerepet játszana egy-egy kérelmed elbírálásakor. És végül: mi lenne, ha bűnözők kezébe kerülnének a rólad gyűjtött adatok?

Persze, most mondhatod azt, hogy "de ez inkább a fantasztikum, mintsem a valóság". Nos... 10-20 éve még az is fantasztikum volt, hogy egy általad használt rendszer a feltöltött képen magától felismerje, hogy ki van rajta. Most meg ha feltöltesz Fb-ra egy képet, sokszor pontosabban felismeri a rajta levőket, mint te magad.


"A Google kereső is tárol minden apró adatot"

Hidd el, sokan félnek attól is.

Meg aztán: ez nagyon fals logika. Attól, mert az ember ki van téve egy veszélyforrásnak, szó nélkül tárnie kéne, hogy még egy (kettő, három, tíz, száz) veszélyforrásnak is ki legyen téve? Ezt azért remélem, nem gondoltad komolyan. ;)


#1 "Nos, ha semmit nem adok meg, csuoán ki- és bejelentkezem az oldalon bizonyos időközönként, akkor tényleg nem tudnak meg sokat rólam."

Dehogynem! :)

Félelmetesen sok adatot ki lehet nyerni egy be- és kijelentkezésből is. Egyrészt egész jó becsléseket lehet tenni a napi életviteledre. Meg lehet nézni, hogy mikor milyen eszközről jelentkeztél be, azt többé-kevésbé helyhez lehet kötni, főleg, ha telefonról használod. 4 éve volt, hogy a telefonomon megnyitottam a Facebookot, és kiírta, hogy melyik fagyizó mellett vagyok épp, akarok-e erről egy bejegyzést készíteni? Oké, ha asztali PC-ről használod kizárólag, akkor kevesebb adatot lehet rólad begyűjteni, de még ez a kevés is több annál, amit a legtöbben gondolnak.


#2 "Én azért nem szeretem a Facebookot, mert nagyon sok rajta a butaság."

Na, ez mondjuk nem a Facebook hibája. Ha valaki egy levélben hülyeséget ír, az sem a posta hibája. Bár igaz, a Fb hatékonyabban is felléphetne az álhírek és hamis információk ellen, ez tény. De az is igaz, hogy elég érzékeny a határ cenzúra, és ésszerű moderáció között.

"nincsenek tankönyveim, ezért tőlük kapom azokat fényképezve"

Ez pedig az osztálytársaid zéróhoz közeli digitális kompetenciáját mutatja. Beszélnek arról, hogy ez a "digitális nemzedék", meg alfák, meg a töcköm tudja, még milyen neveket szoktak a mostani tizenéves korosztályra aggatni. Tény, hogy sokan már szinte telefonnal a kezükben születnek, de emellett a digitális kompetenciák a béka popója alatt vannak. Kérdem én: mennyivel több macera e-mailben elküldeni azt a tananyagot, mint Facebookon? Ez mindössze annak kihívás, aki a 300 ezres telefonján csak azt a kék F-betűt ismeri, másnak még a létezéséről sem tud. A lefényképezett füzetlapoktól egyébként is falra tudnék mászni. Ez a nagy digitális nemzedék, meg online oktatás, meg a digitális kompetenciák. De a szkennerre meg azt hiszik, hogy az valami pokémon. Tök alapvető eszköz lenne, aztána valóság meg az, hogy a 90% azt sem tudja, hogy eszik, vagy isszák. Ja, hogy normális minőségben, egy pdf-be összefűzve be lehetne vele olvasni a könyvet/füzetet?

De mindegy.. ez más téma, de ettől függetlenül még szánalmas, hogy a "digitális nemzedék" mennyire digitálisan inkompetens tud lenni.

2021. ápr. 12. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!